Dienas ziņas

Eiropas Parlamentā runāts par Dziesmu svētkiem

Dienas ziņas

Paraksta vienošanos par reaģēšanas spēku izveidi

Olainē degušas 90 tonnas ķīmisko vielu

Olaines bīstamā ugunsgrēka iemeslus uzņēmums izskaidrot nevar

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Olainē bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā AS “BAO”, kur naktī izcēlās ugunsgrēks un degušas aptuveni 90 tonnas ķīmisko vielu, ugunsnelaimes iemeslu izskaidrot nevar. Videi un cilvēkiem ugunsgrēks kaitējumu neesot nodarījis. Par notikušo sākts kriminālprocess, un pēc ugunsgrēka pilnīgas nodzēšanas policija veiks ekspertīzi.

Dega dega 90 tonnas ķīmisko vielu

Ne vienu vien Olaines iedzīvotāju naktī uz piektdienu, 29.jūniju, pamodināja sprādziena troksnis un dūmu mutuļi. “Domājām, ka rūpnīca deg, atnācām, bet tomēr nē. Troksnis bija liels, tā kā šīferis, kad sprāgst, un milzīga uguns,” stāsta Olaines iedzīvotāji Ļena un Agris.

Ugunsnelaime īsi pēc pusnakts izcēlās bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā ''BAO'', kur dega noliktava, celtniecības vagoni, kā arī mazuts un eļļa. “Mums to lielāko efektu, ja tā var izteikties, radīja naftas produktu atliekas, ko mēs savācam no uzņēmumiem.

Tur ir absorbenti, mazuta pārpalikumi, atstrādātas eļļas. Tie arī esot tie, kas it kā esot aizdegušies.

Iemeslu izskaidrot mēs nevaram,” sacīja ''BAO'' padomes priekšsēdētājs Jānis Vilgerts.

Vēlāk aizdegusies arī noliktava, kur uzglabāti ķīmiskie atkritumi no laboratorijām. Ik pa brīdim atskan arī sprādzieni, ko pavada dzirksteļošana. “Šajā brīdī tas, kas sprāgst, ir metāliskais nātrijs. Kad tas deg, tad deg, bet, kad tam uzlej ūdeni, tad tas arī sprāgst,” skaidro Valsts vides dienesta (VVD) Piesārņojuma kontroles daļas vadītājs Elmārs Jasinskis.

Ugunsgrēkā degušas aptuveni 90 tonnas dažādu ķīmisku vielu, no kurām lielākā daļa esot mazuts ar pārstrādātu eļļu.

Lai arī paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Olainē ticis lokalizēts jau agri no rīta, tomēr arī sešos vakarā ugunsgrēka seku likvidēšana nav pilnībā beigusies. „Arī šobrīd uz vietas atrodas ugunsdzēsēji – glābēji, kuri nemitīgi atdzesē šo vielu, kas deg līdz tādai temperatūrai, kas neizraisa jebkāda veida sprādzienus vai eksplozijas,” informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inta Palkavniece.

Iemesls nav zināms

Piektdien tika sasaukta arī Olaines sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā pārrunāts ugunsgrēks, kā arī piesaistīti vēl papildu resursi no pašvaldības puses ugunsgrēka dzēšanai un vietas apsekošanai, lai konstatētu, vai tā dūmu koncentrācija vēl pastāv, informēja VUGD pārstāve.

Tiklīdz ugunsdzēsēji savu darbu notikuma vietā būs beiguši, Valsts policija varēs uzsākt izmeklēšanu. Par šo ugunsgrēku jau sākts kriminālprocess pēc krimināllikuma par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu, ja tā izdarīta ar dedzināšanu vai citādā vispārbīstamā veidā, informēja policijas pārstāve Gita Gžibovska.

''BAO'' vairāk nekā 20 gadus ilgajā pastāvēšanas vēsturē šāds ugunsgrēks ir pirmoreiz, un  netiek izslēgta arī ļaunprātīga dedzināšana.

„Ugunsgrēka iemesls nav oficiāli apstiprināts. Mēs pašlaik vērojam video ierakstus.

Konstatētas pazīmes, ka varētu būt neatļauta ielaušanās, konstatētas pēdas,

 bet materiāli tiks nodoti, protams, policijai, tad tas ir policijas lēmums. Šobrīd mēs skatījāmies ierakstus, mēs redzam, ka ir šķērsota sēta, un vairāk mēs neko nevaram pateikt,” norādīja Vilgerts.

Neietekmēšot vidi un cilvēkus

“Šis principā ir vienīgais uzņēmums Latvijā, cik es zinu, kuram ir autonomā notekūdeņu savākšanas sistēma. Visi šie ūdeņi, kas radušies ugunsgrēka dzēšanas rezultātā, uz doto brīdi ir rezervuāros,” norādīja Jasinskis.

VVD norādīja, ka ugunsgrēka radītais piesārņojums ir atbilstoši savākts un gruntsūdeņi neesot piesārņoti. “Tātad tas ir pirmais – grunts un gruntsūdeņu piesārņojums nenotiek. Degšanas procesā ir radies piesārņojums, bet mēs to nevaram nosaukt par valsts mēroga piesārņojumu. Mēs, protams, sekosim līdzi. Mums ir jāzina sadegušie daudzumi, bet mums nav jāpiesaista no malas kāds seku likvidētājs, jo tas ir tas, ar ko šis uzņēmums nodarbojas,” norādīja Jasinskis.

Ķīmiskas vielas, visticamāk, esot bijušas arī ugunsgrēka radītajā piedūmojumā, tomēr ilgtermiņā tās būtisku ietekmi uz veselību neatstāšot. “Vairāk tas attiecināms uz dzīves kvalitātes pasliktināšanos tai brīdī.

No tā, ka vienu nakti tie dūmi izplatījās, neattīstīsies smagas saslimšanas nākotnē.

Tad tai izplatībai jābūt daudz ilgstošākai,” norādīja Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Solvita Muceniece.

Tiek lēsts, ka ugunsgrēkā nodarīti zaudējumi aptuveni 400 000 eiro vērtībā, bet uzņēmuma darbība tāpēc netikšot pārtraukta. “Mēs gatavojam programmu, kā likvidēt pēc iespējas ātrāk avārijas sekas, un jau šovakar vai rīt sāksim darbu. Jo lielās pamatiekārtas mums, paldies dievam, nav cietušas,” sacīja Vilgerts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti