Panorāma

Pieci līgotāji guvuši smagus apdegumus

Panorāma

Zolitūdes traģēdijā apsūdzētajiem prasa maksimālo sodu

Okupācijas muzeja rekonstrukcija ieilgs

Okupācijas muzeja rekonstrukcija ieilgs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Okupācijas muzeja vēsturiskās ēkas nesošo konstrukciju nestspēja neatbilst gaidītajam, tādēļ būs jāveic siju un kolonnu stiprināšana. Tas muzeja rekonstrukcijas darbus varētu ievilkt par aptuveni pusgadu. "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) gan uzsver, ka muzeja pārbūve tāpat tiks pabeigta likumā noteiktajā termiņā un arī papildu finansējums nebūs vajadzīgs.

Okupācijas muzeja atjaunošanas darbi rit jau aptuveni gadu. Muzeja piebūves jeb Nākotnes nama celtniecība rit pat ātrāk, nekā sākotnēji bija plānots, savukārt muzeja vecajā daļā daļa darbu jau kopš ziemas ir apturēti.

Sākot demontēt muzeja vēsturiskās ēkas pārsegumu, būvekspertiem radās šaubas par nesošo konstrukciju izturību. Tādēļ drošības nolūkos daļu darbu apturēja un veica ēkas tehnisko apsekošanu. Tā apliecinājusi – bažām bija pamats.

"Atklājās tērauda siju konstruktīvā nestabilitāte un kolonnu nestabilitāte," stāstīja VNĪ Attīstības un ekspertu daļas vadītāja Dace Plotniece.

Muzeja pagrabstāva kolonnas laika gaitā tā cietušas, ka rūsa nāk nost veseliem gabaliem un vietām tās dēļ kolonnu šķērsgriezums ir pat par 25% plānāks. Atklāti arī citi defekti. "Re, mēs redzam, uzgriežņi kaut kur ir, kaut kur to nav," rāda Plotniece.

Tāpat nepietiekami stipras izrādījušās pirmā stāva pārseguma sijas.

Tagad tiek domāts, kā konstrukcijas stiprināt; izmaiņu būvprojekts varētu būt gatavs pēc mēneša. Bet jau tagad skaidrs, ka papildu darbu dēļ rekonstrukcija ievilksies līdz nākamā gada pavasarim, ne šī gada beigām, kā sākotnēji plānots. Tas gan vēl joprojām atbilst likumā ierakstītajam termiņam, kas ir 2020. gada beigas.

Cik stiprināšanas darbi izmaksās, vēl tiek rēķināts, bet VNĪ sola, ka papildu finansējumu prasīt nebūšot nepieciešams.

"Bija plānota finanšu rezerve, finanšu rezervi ir nepieciešams plānot šāda tipa ēkām. Ēka ir būvēta 1970. gadā un, protams, ar tā laika būvniecības īpatnībām diemžēl ir jārēķinās," klāstīja VNĪ pārstāve.

Tomēr daļa darbu vēl joprojām turpinās arī ēkas vecajā daļā – tiek demontēts jumta pārsegums un vēsturiskās vara plāksnes. Kad ārsienas būs nosiltinātas, tās liks atpakaļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti