Dienas ziņas

ASV Jūras spēku kuģis pietauvots Rīgā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Prognozē pieaugumu pēc sociālās palīdzības

Ogres un Aizkraukles novadā prognozē lūgumu pieaugumu pēc sociālās palīdzības 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Ogres un Aizkraukles novadā siltumenerģijas tarifa pieauguma dēļ paredz, ka arvien lielāks iedzīvotāju skaits vērsīsies sociālajā dienestā. Piemēram, Aizkraukles novadā šogad prognozē pat piecreiz lielāku sociālā dienesta klientu skaitu.

Ogrē ar 1. jūniju apstiprinātais siltumenerģijas tarifs pieaudzis teju divas reizes, sasniedzot 103 eiro par megavatstundu. Līdz šim Ogrē tarifs bija viens no zemākajiem valstī. Kā skaidroja apsaimniekotājs “Ogres namsaimnieks”, pilsētā apkures veids ir gāze un šķelda. Abās pozīcijās iepirkuma cena būtiski augusi, ko tagad savos ikmēneša rēķinos izjutīs iedzīvotāji. 

"Ja par siltumenerģiju mēnesī bija jāmaksā aptuveni simts eiro, tad pēc šī brīža siltumenerģijas tarifa tas maksājums varētu būt ap 200 eiro," pastāstīja uzņēmuma izpilddirektors Ritvars Cinītis.

Līdzīga situācija ar tarifu pieaugumu ir Aizkraukles novadā, lielākais esot Pļaviņās.

"Jā, tas ir principā dubultojies. Par 94%. Bet tas vēl nav apstiprināts. Tur vēl kaut kādas nianses varētu būt, bet principā gandrīz dubultojās tarifs. Jā, tas ir sāpīgi, bet Aizkrauklē viņš nav īpaši mazāks," stāstīja Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš.

Pašvaldības līdz ar apkures sezonas sākumu prognozē arī lielāku to personu skaitu, kuras vietvarās vērsīsies pēc sociālās palīdzības. Piemēram, Aizkraukles novadā sociālajā dienestā paredz klientu skaita pieaugumu piecas reizes, kas ir aptuveni 1000 klientu mēnesī. 

Aizkraukles novada dome
Aizkraukles novada dome

"No gada sākuma pabalstos izmaksāti 177 000 eiro. Bet mēs ļoti labi saprotam, ka tie tarifi tikai tagad stāsies spēkā, un tai skaitā Pļaviņās. Un tad iepriekšējais  pusgads īsti nav rādītājs, kā tad būs," sacīja Riekstiņš.

Arī Ogres novada Sociālajā dienestā apstiprināja, klientu skaits augs, jo plānots mainīt sociālo pabalstu aprēķināšanas kārtību valstī. 

"Tika lemts, ka varētu pielietot lielāku koeficientu mājsaimniecībām. Tas nozīmē, ka tad noteikti mums palielināsies klientu skaits. Un vēl mums klientu skaits noteikti palielināsies, kad beigsies 120 dienas, kad ukraiņu civiliedzīvotājiem tiek sniegti  valsts apmaksāti gan uzturēšanās izdevumi, gan ēdināšanas izdevumi. Arī viņiem būs jāslēdz līgumi ar pašvaldību vai ar kādu privātpersonu par mājokli. Un viņi arī tiks vērtēti tāpat kā mūsu Latvijas iedzīvotāji," skaidroja Ogres novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa.

Turklāt, kā atzina pašvaldības, iespējams, tarifus šogad nāksies pārskatīt atkārtoti. 

"Situāciju šobrīd ir ļoti grūti prognozēt. Bet, skatoties uz tām tendencēm, iespējams, to nāksies darīt," sacīja Cinītis.

"Pēc būtības ir tā, ka mēs varam teikt, – tarifu necelsim, jo tās ir mūsu kapitālsabiedrības. Bet viņiem vienkārši nauda beigsies, nebūs naudas, par ko nopirkt šo kurināmo. Mēs kā pašvaldība tik un tā būsim spiesti palielināt pamatkapitālu. Cita ceļa es neredzu," norādīja Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Riekstiņš.

Pašvaldības cer uz valsts atbalstu, bet tikmēr tās sagaida vēl viena problēma – darbinieku trūkumu sociālajos dienestos. 

KONTEKSTS:

Valdība konceptuāli atbalstījusi Labklājības ministrijas informatīvo ziņojumu, kas paredz, ka nākamajā apkures sezonā valsts plāno segt pusi no siltumapgādes izmaksu sadārdzinājuma gan centrālās apkures saņēmējiem, gan tiem, kas apkurei izmanto elektrību, gāzi un granulas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti