Dienas ziņas

Nošautā futbola aģenta slepkavu meklē tūkstoši

Dienas ziņas

Mežotnes pilij meklē jaunu saimnieku

Pašvaldība lauž līgumu ar sociālo uzņēmēju

Ogres pašvaldība lauž līgumu ar sociālo uzņēmumu par nestrādāšanu Covid-19 laikā; uzņēmējs sola tiesāties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šomēnes aprit trīs gadi, kopš darbojas Sociālā uzņēmuma likums, kas paredz šiem uzņēmumiem labvēlīgu saimnieciskās darbības vidi. Pirms diviem gadiem Ogrē pašvaldība sadarbībā ar sociālo uzņēmumu pilsētā atvēra kafejnīcu, radot darba vietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Trešdien sadarbība pārtraukta, iezīmējot arī problēmjautājumus, ar ko saskaras sociālās uzņēmējdarbības nozare.

Ogres novada pašvaldība, atjaunojot kādu vēsturisku ēku pilsētas centrā, 2019. gadā to bezatlīdzības lietošanā nodeva sociālajam uzņēmumam SIA “Bļoda.lv”, lai šeit tiktu atvērta kafejnīca un radītas darbavietas cilvēkiem ar invaliditāti. Tomēr līdz ar Covid-19 ierobežojumiem jau gadu kafejnīcas durvis apmeklētājiem ir slēgtas. Un pašvaldība lēmusi līgumu ar uzņēmēju lauzt.

Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale norādīja: “Diemžēl kafejnīca “Pie Zelta liepas”, kas atrodas pilsētas centrā, bija vienīgā, kas bija slēgta visu ārkārtas situācijas laiku. Lai gan cilvēku šeit centrā bija ļoti daudz. Arī šim uzņēmējam bija iespēja pielāgot savu darbību. Mēs redzējām, ka ir iespēja strādāt, ir iespēja īstenot sociālo uzņēmējdarbību, tas nenotiek, mērķis nav sasniegts, neizpildās mērķis, kāpēc viņam tās telpas tika nodotas.”

Uzņēmuma “Bļoda.lv” pārstāvis Edgars Smalkais skaidroja, ka kafejnīcu nav vēris lielo izmaksu dēļ. “Uz pilnu jaudu es nevarētu strādāt. Ja es tagad sāku nodalīt, strādāt uz 50%,vai uz 30% labākā gadījumā, optimāli uz 30%, man jāņem, teiksim – cilvēks parastais, kas strādā, tad būtu diskriminācija pret cilvēku ar īpašām vajadzībām. Ja es ņemtu cilvēku ar īpašām vajadzībām, tad man vienalga jāliek klāt cilvēks, kas uzrauga, palīdz un tā joprojām,” viņš sacīja. 

Pašvaldības pārstāve uzsvēra, šajā gadījumā svarīgākais ir mērķis, ar kādu kafejnīca tika veidota. 

“Šīs telpas bezatlīdzības lietošanā nedod tāpat vien, tam ir nosacījums – nodarbināt personas ar īpašām vajadzībām. Mērķis tam visam pāri ir sociālā uzņēmējdarbība,” skaidroja Bārbale.

Uzņēmums plāno tiesāties ar Ogres pašvaldību. Tikmēr dienas centra “Saime” klienti gaida iespēju, lai atsāktu darba gaitas, jo līdz šim kafejnīca pilsētā bija vienīgā oficiālā vieta, kur strādāt un saņemt atalgojumu. 

Dienas centra klientei Inesei šī bija pirmā darba pieredze, ko viņa vēlas turpināt. “Var domāt citas domas, es esmu savā darbā, ar saviem darba kolēģiem, izrunāties, pasmaidīt un viss pārējais,” sacīja Inese.

Ogres pašvaldība šonedēļ izsludinājusi jaunu konkursu par telpu nodošanu bezatlīdzības lietošanā sociālajam uzņēmējam. Savukārt Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju priecē fakts, ka līdzšinējā pieredze nav atturējusi Ogres pašvaldību turpināt darbu un meklēt veidus, kā attīstīt sociālo uzņēmējdarbību un mazināt sociālo nevienlīdzību.

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Regita Zeiļa atzīmēja: “Pašvaldība ir dubultieguvējs, pie viņiem veidojas uzņēmums, kurš pilnvērtīgi maksā nodokļus, gan arī veido darbavietas, kā arī risina kādu sociālo problēmu.”

Šobrīd Latvijā ir 172 sociālie uzņēmumi, kuros strādā nedaudz vairāk kā 900 darbinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti