Ogres novadā demontēs 5 padomju okupācijas piemiņas akmeņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē 21. aprīlī lēma demontēt piecus novada administratīvajā teritorijā esošos padomju okupācijas režīma piemiņas akmeņus, liecina informācija novada domes mājaslapā.

Pēc Otrā pasaules kara Padomju Savienības okupētajās valstīs, t.sk. Latvijā, tika uzstādīti pieminekļi par godu Padomju armijas karavīriem kā atbrīvotājiem no vācu fašisma un glorificējot Padomju Savienības un tās militāro spēku izšķirošo lomu karā, kā arī vēstot par komunistiskās ideoloģijas pozīciju nostiprināšanos okupētajās valstīs.

Šādi pieminekļi tika uzstādīti vairākās vietās pašreizējā Ogres novada teritorijā.

Daļa pieminekļu, ka padomju laikā uzstādīti, glorificējot Padomju Savienības un tās militāro spēku izšķirošo lomu karā, Ogres novadā demontēti pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Tomēr vairāki pieminekļi vai piemiņas plāksnes aizvien atrodas Ogres novada apdzīvotās vietās.

Nu dome lēmusi likvidēt vairākas piemiņas vietas, kas saistītas ar padomju okupācijas režīmu:

  • Ogres novada Ikšķiles pilsētā, Pārbrauktuves ielā 4, pie Ikšķiles dzelzceļa stacijas, atrodas piemiņas vieta PSRS Ārlietu tautas komisariāta diplomātiskajam kurjeram Teodoram Netem. Diplomāts gāja bojā starp Ikšķili un Saulkalni 1926. gadā un apglabāts Maskavā;
  • Ogres novada Tomes pagastā pie Tomes pamatskolas sporta laukuma atrodas piemiņas akmens par godu Padomu armijai, proti, izlūkgrupa “Baikāls” šai apkārtnē darbojās 1944. gadā no 28. augusta līdz 20. septembrim. Izpildot kaujas uzdevumu, 20. septembrī krita izlūkgrupas komandieris – komunists Arvīds Roze. 1985. gada oktobrī kritušo mirstīgās atliekas pārapbedīja Ogres brāļu kapos;
  • Ogres novada Madlienas pagasta skvērā starp Madlienas Kultūras namu un Madlienas evaņģēliski luterisko baznīcu uzstādīts piemiņas akmens, kurā iecirsti vārdi: “1944. gada 26. septembrī padomju armija atbrīvoja Madlienu no vācu fašistiskajiem iebrucējiem.” Teritorijā, kur atrodas piemiņas akmens, karavīri nav apglabāti;
  • Ogres novada Madlienas pagastā lauka vidū netālu aiz Madlienas vecās skolas uzstādīts piemineklis totalitāro režīmu terora upuriem. Uz pieminekļa sākotnēji zem bareljefā veidota sāpēs saspringta cilvēka tēla ir bijusi plāksne ar vārdiem “Fašisma upuriem”. Informācijas par apbedījumiem nav;
  • Ogres novada Lauberes pagastā atrodas piemineklis par godu Padomju armijas karavīriem Lauberes pagastā. Šis piemineklis atrodas Lauberes skolas teritorijā, starp autoceļu Laubere–Krodzinieki un skolas ēku, uzstādīts 1970. gadā, veltīts Padomju armijas karavīriem, kas 1944. gada 9. oktobrī ieņēma Lauberi, atbrīvojot to no vācu karaspēka. Nav karavīru apbedījumu vieta.

Ogres novada pašvaldības dome, asi nosodot Krievijas iebrukumu Ukrainā, uzskata, ka  nekavējoties jādemontē novadā esošie tā sauktie Padomju armijas pieminekļi. Tā uzskata, ka nav pieļaujams, ka Latvijas teritorijā tiek saglabātas un aizsargātas piemiņas vietas, kas atspoguļo Krievijas armijas izvērstās darbības vai Krievijas izvērsto politisko režīmu Latvijā, kas bija vērsts pret Latvijas tautu un valsts suverenitāti.

Izņēmumi gan ir vietas, kur apbedīti karavīri, cienot un godājot katra cilvēka tiesības uz godpilnu apbedīšanu un mierpilnu atdusu, norādīts domes paziņojumā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti