Dienas ziņas

Plāno pārtraukt repatriācijas likuma darbību

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Reliģiska audzināšana vai atklāta diskusija?

Ogrē vecāki neizpratnē – kādēļ bērniem skolā liek klausīties mācītāju uzrunas

Vai vēlaties parunāt par Dievu? Tā garāmgājējiem ielās jautā neatlaidīgi sludinātāji un misionāri. Bet Ogres centra pamatskolas audzēkņiem un viņu vecākiem neviens pat nepajautāja. Vienkārši atnāca un parunāja. Audzēkņu vecāki neizpratnē – kādēļ bērniem skolā liek klausīties mācītāju uzrunas. Vai notikušais atbilst izglītības iestādes pienākumiem?

''Kas tas par vājprātu? Ogres Centra pamatskolas 7. klases skolēnus sadzen skolas zālē, liek klausīties mācītāju uzrunas un izdala šādas kartiņas!" sociālajā tīklā "Twitter" sašutumu neslēpj kāda skolēna tēvs. Ieraksts izsaucis plašu reakciju, un vairums no komentētājiem ir neizpratnē – kādēļ skolā notiek reliģiskā aģitācija arī tiem bērniem, kuri nav izvēlējušies apgūt kristīgo mācību. 

Ogres Centra pamatskolā skaidroja – notikušais nav bijusi reliģiskā audzināšana, bet gan jauns izglītības projekts – klasvadības stundas.

Tajās skolēni mācās diskutēt, apspriest un izteikt savu viedokli par dažādiem sabiedriski būtiskiem jautājumiem. Šajā reizē paneļdiskusijas formātā apspriesta reliģija.

"Šī diskusija patiešām tāda arī bija, kur jaunieši uzdeva jautājumus – kā pasaule radusies, kas tas Dievs tāds ir un kur viņš tāds radās? Mēs kā skola uzskatām, ka mums nav tabu tēmas. Skola ir tā vide, kur ikviens var uzdot jebkādu jautājumu un saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Aģitācija kā tāda nenotika – tas arī nebija mūsu mērķis," skaidroja Ogres Centra pamatskolas direktore Dace Bondare.

Šeit gan jāpiebilst – kā eksperti paneļdiskusijā bija piesaistīti tikai reliģisko konfesiju pārstāvji – luterāņu, katoļu un baptistu mācītāji, bet neviens laicīgu uzskatu pārstāvis. Turklāt audzēkņiem dalīti aģitācijas materiāli, kuru saturs pasākuma laikā nav pietiekami pārrunāts.

Mācītāji bērniem izdalīja kartītes. It kā lai vieglā formā noskaidrotu, cik liels katrs ir grēcinieks. Tur jāatbild uz dažādiem jautājumiem un pirmais no tiem skan – vai Dievs ir galvenais tavā dzīvē? Bet, ja bērns uzskata, ka galvenais ir mamma vai tētis, tad viņam var rasties bažas, kas ar viņu notiks tiesas dienā.

Ogres izglītības pārvaldē uzskata –

septītklasnieki ir pietiekami nobrieduši, lai diskutētu par reliģiskām tēmām, un šādām sarunām skolā noteikti jābūt arī turpmāk. Cita lieta – diskusijas organizācija šoreiz pieklibojusi.

"Pamatuzbūve, manuprāt, bija veiksmīga. Tas, kur būtu nepieciešami uzlabojumi, turpinot šāda veida diskusijas, manuprāt, ir divi. Pirmkārt, ir svarīgi, lai uz skatuves būtu arī cilvēks ar citu vai pretēju viedokli. Un otrs – nekādi aģitācijas materiāli arī nebūtu pieļaujami," sacīja Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītājs Igors Grigorjevs.

"Šī kartiņa – tā netika pareizi izrunāta un netika pareizi atrunāta. Tā, kas bija mūsu kļūda – mēs izrunājām šīs kartiņas vienu pusi un neizrunājām otru, tai netika pievērsta vispār uzmanība. Mēs pārspriedīsim arī šos jautājumus, vai palika kaut kas neskaidrs, kā jūs to sapratāt, vai tas tā ir vai nav? Mēs turpināsim, jo saprotam, ka pareizi jāpabeidz šī diskusija," teica skolas direktore.

Skola noteikti turpinās diskusijas, bet turpmāk sola parūpēties, ka pārstāvēti būs dažādu viedokļu pārstāvji, rūpīgāk izvērtēs, vai un kādi aģitācijas materiāli tiek piedāvāti audzēkņiem, kā arī informēs vecākus par apspriežamajām tēmām.

"Šī ir pirmā reize, kad mēs kaut ko tādu darām, un arī mēs mācāmies," piebilda Bondare.

Notikušais pievērsis arī Izglītības kvalitātes valsts dienesta uzmanību, kas lūdzis skolai sniegt skaidrojumu par diskusijas norisi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti