Panorāma

Dziesmu un deju svētku ekspresis

Panorāma

"Reformu partija" izvērtē savas kļūdas vēlēšanās

Ogrē joprojām jūtamas pavasara plūdu sekas

Ogrē joprojām cīnās ar plūdu sekām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kopš plūdiem Ogrē pagājuši divi mēneši, bet mitrums vēl aizvien kāpj pa sienām. Arī dzeramais ūdens vēl nav tīrs. Mājas un pagalmi lēnām atgūst agrāko izskatu. Kopumā pali skāra 11 pašvaldības, un iedzīvotājiem kompensācijās par izpostītajiem mājokļiem izmaksāti gandrīz 100 tūkstoši latu.

Ārā karsts, bet Ritumu mājā kūp skurstenis. Velga Rituma krāsni kurina katru dienu, viņa skaidro, ka māja ir jāžāvē. Plūdu laikā krāsns, pagrabstāvs un pirmais stāvs līdz logiem bija zem ūdens. Māja ūdenī mirka vairākas dienas. „Re, kur no lejas uz augšu nāk mitrums. Tas parādījās pēc plūdiem. Neko krāsot, remontēt nevar, kamēr tie bloki nebūs sausi. Cīnāmies,” teic ogrēniete.

Velga Rituma arī stāsta par dzeramā ūdens aku: „Iztīrīja, izpumpēja vairākas reizes, noņēma ūdeni, "Bior" analīzes uztaisīja, atnāca atbilde: nav dzerams.”

Plūdu kompensāciju dēļ Velga piedzīvojusi nepatīkamu pārsteigumu. Ritumu ģimenei šeit ir divi īpašumi. Abas ēkas atrodas blakus un abas applūda. Šī māja ir vīra īpašums. Bet vecais nams, kam ledus gabals izsita sienā caurumu, pieder Velgai. „Par to māju dabūju trīs tūkstošus, bet tā ir jājauc nost. Es nevaru par trīs tūkstošiem nojaukt, jo cik konteinerus vajadzēs, lai viņu izvestu. Par šo māju neiedeva pilnīgi nevienu santīmu. It kā šīs mājas pilnīgi nebūtu, kaut nodota ekspluatācijā, zemes, mājas nodoklis tiek maksāts. Nekad neviens santīms nav iekavēts. Bija komisija, vērtētāji no domes. Par abām mājām tika novērtēts, bet Darim Ritumam, manam vīram pilnīgi atteica,” saka Velga Rituma.

Kā skaidro pašvaldībā, kompensāciju izmaksai atbildusi vien vecā ēka, jo tur pēc papīriem saimnieki, pierakstīti. „Tāpēc, ka īpašnieks nav deklarēts minētajā īpašumā, kas ir saistošajos noteikumos noteikts. Saistošajos noteikumos ir atrunāts, ka ir jābūt gan īpašniekam, gan deklarētam,” stāsta Ogres novada sociālā dienesta vadītāja vietniece Ilona Reinholde.

Kompensācijas Ogrē izmaksātas 24 personām, atteiktas deviņām. Summas dažādas, atkarībā no postījumu apmēra, sākot ar 600 latiem līdz 10 tūkstošiem. Kopumā izmaksāti 46 tūkstoši latu.

Pusi šīs summas segs valsts. Plūdos cietušie naudu jau liek lietā - maina logus, liek durvis, apšuj mājas. Taču iedzīvotāji bažīgi - caurums pārrautajā aizsargvalnī joprojām stāv kā stāvējis.

Novada dome gaida atbalstu no valdības. Vajadzīgi 1,8 miljoni latu. „Pāris nedēļu laikā tas būs zināms, vai mums tiks piešķirts vai nē. Ja nebūs atbalsta, meklēsim, par saviem līdzekļiem nostiprināsim,” sola Ogres novada izpilddirektors Pēteris Špakovskis.

Špakovskis gan piebilst, ka šogad pamatīgi uzbūvēt dambi vairs nepagūt: „Pat ja šodien būtu nauda, diez vai mēs paspētu pamatīgi nostiprināt un paaugstināt dambi. Esošo pārrāvumu mēs aizbērsim, minimālos darbos, bet pamatīgi uzprojektēt šo objektu un uzbūvēt vairs šogad nepaspēsim. Visdrīzāk, nākamā gada laikā.”

Ja būs nauda, pašvaldība domās arī par Ogres upes tīrīšanu un gultnes padziļināšanu atsevišķās vietās. Vietām tā ir aizsērējusi un izveidojušies sanesumi, kas palu laikā apgrūtina upes caurteci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti