Dienas ziņas

Galēnos godā celts senais latgaļu tērps

Dienas ziņas

Trikāta glabā trīs ģenerāļu piemiņu

Izstāde «Latviešu karavīrs 1918.–1940.»

Ogrē eksponē vairākus simtus vēsturisku priekšmetu no karavīru ikdienas

Ogres vēstures un mākslas muzejā atklāta izstāde "Latviešu karavīrs 1918. - 1940.", kurā eksponēti vairāki simti priekšmetu no privātkolekcijām, kas ļauj iepazīt karavīra ikdienu laikmetu griežos un izprast, kāds bijis ceļš līdz brīvai Latvijai. 

Liecības par Latvijas Bruņoto spēku vēsturi un karavīru dzīvesstāsti laikmeta griežos ir daudzu kolekcionāru krājumos. Drošības dienesta atvaļinātais majors Gunārs Rusiņš ar armijas lietu kolekcionēšanu aizrāvies jau no bērnības. "Jau deviņdesmito gadu sākumā no ASV atgriezās vēsturnieks Ēriks Priedītis, kurš diemžēl jau ir aizsaulē. Kā karavīram pienākas, starp Lāčplēša dienu un Latvijas svētkiem aizgāja mūžībā. Tas bija tas cilvēks, ar kuru kopīgi mēs veidojām pamatkolekciju un sākām jau ekspozīcijas nelielā apmērā izstādīt," teica Rusiņš.

Tagad kopā ar Jāni Vigupu un Vladimiru Balašovu Ogres vēstures un mākslas muzejā Rusiņš izveidojis apjomīgu ekspozīciju, kas aptver laika periodu no Brīvības cīņām līdz Otrajam pasaules karam. Rusiņš lepojas ar autentiskām karavīru formām, kas esot liels retums. Īpaši unikāls esot lidotāja mētelis, kurš muzejos neesot sastopams.

"Tas ir mētelis, kādu izmantoja mūsu lidotāji. Ar priekšējo plato kabatu, jo lidoja atklātās lidmašīnās, kur ievietoja planšetkartes lidojumiem," atzina Rusiņš. Centrālo vietu izstādē ieņem dažādi apbalvojumi, krūšu nozīmes, medaļas un ordeņi. Īpašs lepnums kolekcionāriem ir par Latvijas augstāko apbalvojumu - 1. šķiras Lāčplēša Kara ordeni, kādu līdz šim tikai 18. novembrī varēja aplūkot Latvijas vēstures muzejā. Kolekcionārs Jānis Vigups stāsta, ka Latvijas Vēstures muzejā tiek izstādīts ģenerāļa Jāņa Baloža ordenis, bet Ogrē apskatāmais kādreiz ticis pasniegts Francijas aizsardzības ministram.

Izstādē savu vietu atraduši arī dažādi karavīru  sadzīves priekšmeti, piemēram, trauki, kas apzīmēti ar  bataljonu logo, un daudzas citas lietas. Viens stends izstādē veltīts arī leģionāriem.

Izstāde Ogres vēstures un mākslas muzejā būs apskatāma līdz 6. janvārim, bet  īpašais ordenis arī Ogrē  vēl būs redzams tikai 18. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt