OECD vērtē Latvijas gatavību apkarot korupciju starptautiskajā biznesā

Šonedēļ Latvijā ir ieradusies Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD ekspertu grupa. Dažādās paneļdiskusijās nedēļas garumā eksperti vērtēs, ko Latvija ir paveikusi, lai ieviestu Konvenciju par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos. Sekmīgs izvērtējums ir viens no priekšnosacījumiem, lai Latvija kļūtu par pilntiesīgu organizācijas dalībnieci.

Latvijas paveikto OECD konvencijas un ar to saistīto rekomendāciju prasību ieviešanā vērtēs eksperti no Šveices, Čehijas un Kukuļošanas apkarošanas starptautiskajos biznesa darījumos darba grupas sekretariāta.

Saskaņā ar konvenciju, dalībvalstis vienojas par krimināli sodāmu darījumu noteikt ikvienas personas veiktu apzināta nepiemērotu finansu vai cita veida labumu piedāvāšanu, apsolīšanu vai došanu ārvalsts amatpersonai nolūkā iegūt vai saglabāt darījumu vai cita veida neatbilstošas priekšrocības starptautiskas komercdarbības veikšanā.

Eksperti vērtēs gan Latvijas politiku attiecībā uz ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos darījumos, gan izmeklēšanas, prokuratūras un tiesas iestāžu spēja izmeklēt un iztiesāt šādus noziedzīgos nodarījumus. Tāpat tiks vērtēta amatpersonu un sabiedrības informētība par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas negatīvajām sekām un paveiktais noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā un apkarošanā.

Ekspertu delegācijai četru dienu laikā ir plānotas 18 paneļdiskusijas. Piemēram, otrdien viņi ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un prokuratūras pārstāvjiem runās par juridisko personu atbildību par kukuļošanu. Trešdien eksperti ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un Latvijas Bankas pārstāvjiem spriedīs par cīņu ar naudas atmazgāšanu. Ceturtdien tiks apspriesta tiesnešu perspektīva, piemēram, kukuļošanas noziegumiem piemērotie sodi. Savukārt piektdien ar ekspertiem tiksies uzņēmēji, deputāti un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, tostarp žurnālisti.

Par pilntiesīgu Kukuļošanas apkarošanas starptautiskajos biznesa darījumos darba grupas dalībvalsti Latvija kļuva 2013.gada oktobrī. Savukārt Konvencija par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos mūsu valstī stājās spēkā pirms gada. Pievienošanās konvencijai ir nozīmīgs priekšnoteikums, lai Latvija iestātos OECD. Tagad, pamatojoties uz novērtējumu, darba grupas dalībvalstis sniegs savu viedokli OECD Padomei par Latvijas gatavību kļūt par OECD dalībvalsti. Novērtējuma ziņojums tiks izskatīts OECD darba grupas sēdē šī gada oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti