OECD: Ar dzīvesveidu saistītie riska faktori ir cēlonis pusei visu nāves gadījumu Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Smēķēšana, alkohola lietošana, arī aptaukošanās, proti, ar dzīvesveidu saistītie riska faktori ir cēlonis pusei visu nāves gadījumu Latvijā. To norāda Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) analītiķis veselības politikas jautājumos Gijoms Dedē.

Ceturtdien Eiropas Savienības mājā eksperti iepazīstināja ar pārskatu par veselības stāvokli Latvijā un kopējo ziņojumu par veselības stāvokli Eiropas Savienībā. Ziņojumā arī secināts, ka Latvijas finansējums veselības nozarei ir nepietiekams, kā arī, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā ir ļoti liels veselības aprūpes nozares darbinieku trūkums – trūkst gan ārstu, gan medmāsu.

OECD analītiķis norāda, ka svarīgi palielināt profilaksi un prevenciju. Tas sekmēšot veselīgāku sabiedrību.

OECD analītiķis veselības politikas jautājumos Gijoms Dedē
00:00 / 01:23
Lejuplādēt

„Mēs redzam, ka Latvijā ir otrais augstākais mirstības līmenis no slimībām, kas ir novēršamas, Eiropas Savienībā. Tas ir novēršams, un tas nemaksā tik daudz. Tad es ierosinātu pievērst lielāku uzmanību pacientu līdzmaksājumiem. Tā ir liela barjera veselības aprūpes pieejamībai. Tas, pirmkārt, ietekmē nabadzīgākos un neaizsargātākos iedzīvotājus. Tas ir netaisnīgi. Ja vēlamies veidot veselīgāku sabiedrību, jārunā ne tikai par veselību, bet arī par taisnīgumu. Tas prasīs nedaudz vairāk naudas, lai aizsargātu kādu iedzīvotāju daļu no izmaksām un neiedzītu cilvēkus nabadzībā tikai tāpēc, ka viņi meklē veselības aprūpi.

Tāpat es domāju, ka jebkura reforma, ko ieviesīsiet, jebkuri centieni palielināt veselības sistēmas efektivitāti neizdosies, ja jums nebūs pieejami atbilstoši cilvēkresursi.

Tāpēc ārkārtīgi liela uzmanība jāpievērš tam, kā apmācīt vairāk profesionāļu. Svarīgi viņus apmācīt un saglabāt Latvijā, nevis apmācīt un ļaut aizbraukt uz Vāciju vai Norvēģiju. Tā nevar būt valsts politika. Šobrīd jums nozog veselības profesionāļus. Arī tas būtu neatliekami jārisina,” stāsta analītiķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti