Obligātā dienesta sākuma izmaksas – ministrs sauc «nelielas summas», NBS komandiera ieskatā līdz 800 miljoniem eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vien dažas dienas pēc Aizsardzības ministrijas paziņojuma par ieceri Latvijā pakāpeniski veidot obligāto Valsts aizsardzības dienestu jau minētas potenciālās izmaksas. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš norādīja, ka projekta sākšanai nepieciešami ieguldījumi līdz 800 miljoniem eiro, taču nozares ministrs skaidrojis, ka pirmajos gados ieguldījumi būs nelieli, jo varēs izmantot esošo infrastruktūru. 

Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" NBS komandieris Kalniņš ceturtdien atklāja, ka diskusijas par dienesta ieviešanu notikušas jau no gada sākuma, arī NBS pārstāvji piedalījušies ieceres apspriešanā. 

"Apspriešana bija no janvāra mēneša. Esmu piedalījies vairākās sanāksmēs, kur esmu izteicis savu viedokli. Es joprojām neesmu mainījis viedokli, ka Latvijas bruņotie spēki jākomplektē uz brīvprātības principa," atzīmēja Kalniņš, vienlaikus uzsverot, ka jaunās iniciatīvas mērķis ir plašāk apmācīt sabiedrības pilsonisko daļu, lai tā būtu sagatavota militārajā jomā.

Tāpat Kalniņš norādīja, ka dienesta ieviešana ir ļoti dārga. Aprēķini, kas, pēc Kalniņa teiktā, pieejami arī Aizsardzības ministrijai, liecina, ka dienesta izveidē nepieciešams vienreizējs ieguldījums no 600 līdz 800 miljoniem eiro.

"Šāds finansējums nepieciešams, ja ir vēlme sākt šo projektu, nodrošinot ekipējumu, infrastruktūru, munīciju, atlīdzību," sacīja Kalniņš. 

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") dienu iepriekš Latvijas Televīzijā pauda, ka pirmajos divos, trīs gados dienesta vajadzībām tiktu izmantota esošā infrastruktūra, līdz ar to plānotie ieguldījumi "nav pārāk lieli" un tie varētu būt pāris miljoni eiro. 

Savukārt pēc 4 vai 5 gadiem ieguldījumi dienesta attīstībā varētu sasniegt 100 līdz 120 miljonus eiro gadā, pavēstīja Pabriks, norādot, ka, dienestam ar laiku uzņemot arvien vairāk cilvēku, summas ikgadējai uzturēšanai "varētu būt ļoti nopietnas".

AM parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece ("Attīstībai/Par") tviterī arī norādījusi, ka pirmajos divos līdz trīs gados lielus ieguldījumus neprasīs, jo dienesta ieviešana būs pakāpeniska, sākot ar 1000 apmācāmo, un tam pietiks ar jau esošo infrastruktūru.

Savukārt laikā no 2025. līdz 2026. gadam būs nepieciešami ieguldījumi aptuveni 60-70 miljonu eiro apmērā. Savukārt lielāki ieguldījumi, provizoriski 100 līdz 120 miljonu eiro apmērā, būtu nepieciešami pēc pieciem gadiem, kad ik gadu plānots apmācīt aptuveni 5000 jauniešu, norādīja Bļodniece.

Vismaz par dienesta uzturēšanas izdevumiem Kalniņa viedoklis sakritis ar nozares ministra vēstījumu. Arī Kalniņš Latvijas Televīzijas intervijā norādīja, ka kārtējiem dienesta uzturēšanas izdevumiem katru gadu būtu nepieciešami ap 120 miljoniem eiro.

Kalniņš arī atklāja, ka saistībā ar Valsts aizsardzības dienesta ieviešanu Latvijā pētīta dažādu valstu pieredze, no kā varētu kaut ko aizgūt, taču 100% apmērā nevienas valsts ieviestie principi Latvijā nav pārņemami.

KONTEKSTS:

Aizsardzības ministrija no 2023. gada rosina Latvijā pakāpeniski ieviest obligātu Valsts aizsardzības dienestu. Ministrija iecerējusi, ka aizsardzības dienestu pakāpeniski ieviesīs piecu gadu laikā. No 2023. gada 1. janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi. Plānots, ka pēc piecu gadu pārejas perioda dienests būs obligāts vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem, bet sievietēm šajā vecuma grupā tas būs brīvprātīgs. Ministrijas piedāvājums paredz, ka būs iespēja brīvprātīgi izvēlēties vienu no četriem dienesta veidiem: valsts aizsardzības dienests, zemessardze (līgums uz 5 gadiem, 20 dienas gadā), vada komandiera kurss augstskolā, alternatīvais dienests.

Tāpat Aizsardzības ministrija plāno vēl vienu starptautisku militāro bāzi – Zalves militāro poligonu – izveidot Aizkraukles un Jēkabpils novados.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti