Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Norvēģijā piemin 10. gadadienu kopš Breivīka īstenotā slaktiņa

Panorāma

Panorāma

Latvija ziedos vakcīnas ar drīzu derīguma termiņu

NVD: Latvijas ziedotās «AstraZeneca» vakcīnas pret Covid-19 varētu nonākt Tunisijā

Mazliet vairāk nekā 165 tūkstošus "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19 devas, kuras Latvija grasās ziedot citām valstīm, Latvijai izmaksāja ap 330 000 eiro, un pašlaik notiekot aktīvas sarunas ar Tunisiju. Tā intervijā Latvijas Radio sacīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas loģistikas koordinators Armīns Kalniņš.

Vakcinācijas projekta nodaļas loģistikas koordinators Armīns KalniņšAigars Rozenbergs

Viņš norādīja, ka pašlaik līgumi ar Tunisiju ir noslēgti, kā arī saņemta Eiropas Savienības un ražotāja piekrišana, tāpēc viņš pauda cerību, ka jau nākamnedēļ 50 400 potes varētu tikt izsūtītas turp. Tika uzrunātas arī citas valstis, piemēram, Moldova, Gruzija, Albānija un Kenija, un nolemts devas sūtīt tai valstij, kas pirmā atsauktos piedāvājumam.

Latvijas valsts izmaksas par vienu vakcīnas devu ir ap diviem eiro, līdz ar to kopējās izmaksas ir mazliet virs 330 000 eiro.

Kalniņš norādīja, ka par vakcīnu iznīcināšanu Latvijā nedomā, jo riski tiek mazināti, vērojot derīguma termiņus un laicīgi rosinot valdībai lemt par to ziedošanu. Šajā gadījumā derīguma termiņš tuvojas beigām 50 400 vakcīnu devām, ko varētu saņemt Tunisija.

Tikmēr vēl 32 990 devu "AstraZeneca" devu ir rezervētas otro devu nodrošināšanai Latvijas iedzīvotājiem.

Viņš neizslēdza, ka nākotnē vēl kādām vakcīnām varētu tuvoties derīguma termiņa beigas, jo pošu krājumi valstī patlaban ir lieli. "Gaidīsim notikumu attīstību," viņš sacīja.

Latvijā reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas, uzkrājums izveidojies trim no tām – “Pfizer”, “AstraZeneca” un  “Moderna” – kopā 692 720 neizlietotas vakcīnu devas. Latvijā uzkrāta 393 960 “Pfizer” vakcīnas devas, 198 460 “AstraZeneca” devas un 100 300 “Moderna” devas.

“Galvenais, ko mēs ņemam vērā, lai mums Latvijā pašiem pietiek to vakcīnu, kuras Latvijas iedzīvotāji vēlas sev vakcinēt. “Astrai Zeneca” pēdējā laikā nekāds lielais pieprasījums Latvijā uz pirmajām potēm nav bijis,” pauda Kalniņš.

Latvijā uzglabāto vakcīnu devu derīguma termiņi.

Nākamās derīguma termiņa beigas ir šī gada 31. oktobris, kad tas beigsies "Pfizer/BioNTech" vakcīnām, ja tās netiks izlietotas. Kā liecina NVD dati, šajā laikā derīguma termiņa beigas ir noteiktas 391 950 šī ražotāja vakcīnu devām, kas ir vairāk nekā puse no patlaban Latvijā uzkrātajām pošu pret Covid-19 devām. Garākie derīguma termiņi ir “Moderna” vakcīnām – gada beigas un nākamā gada sākums. Savukārt “Janssen” vakcīnām, kurām vajadzīga tikai viena deva, uzkrājumi neveidojas, bet tie ir beigušies. Nākamā “Janssen” vakcīnu piegāde gaidāma jaunnedēļ.

"Pastāvīgi uzraugām gan vakcīnu uzglabāšanas temperatūru, gan derīguma termiņus, gan vakcīnu izlietojuma dinamiku. Vakcīnu piegādes elastīgi tiek piemērotas pieprasījumam – piemēram, "AstraZeneca" piegādes šobrīd ir aizturētas. Esam pieteikuši arī "Pfizer" vakcīnu piegāžu aizturēšanu līdz brīdim, kad Latvijas puse veiks jaunu pasūtījumu, un tas savukārt ir atkarīgs no vakcinācijas intensitātes valstī," norādīja Kalniņš.

Savukārt NVD Vakcinācijas projekta vadītāja Eva Juhņēviča norādīja, ka daudzviet pasaulē vakcīnu joprojām trūkst, tāpēc ir būtiski domāt par starptautisko solidaritātes aspektu - ar Covid-19 radītajiem apdraudējumiem saskaras visa pasaule, un katrs ziedojums dod iespēju cilvēkiem saņemt vakcīnas, pasargājot sevi un apkārtējos.

Paspēt izpotēt uzkrājumus citu ražotāju vakcīnām cer, no jauna uzrunājot svārstīgos, individuāli apzvanot riska grupās esošos vēl nevakcinētos iedzīvotājus, seniorus un gatavojot jaunus informatīvos materiālus. Ja vakcinēties gribētāju skaits būtiski nepieaugs, var nākties ziedot arī dārgās vakcīnas.

Juhņēviča skaidroja: “Es tomēr gribētu ar cerībām skatīties uz to, ka cilvēki ļoti labi apzinās, ka vakcinācija ir svarīga. Un, ka šis temps, cerams, tagad, kad ir beidzies karstais laiks, varētu pieaugt. “Pfizer” vakcīnas ir ļoti pieprasītas vakcīnas, tā ir otra pieprasītākā vakcīna pēc “Janssen” uz šo brīdi. Un cerams, ka mums nenāksies ziedot šīs vakcīnas, bet, ja mēs redzēsim, ka krājums ir pārāk liels un pieprasījums nav tik liels, tad, protams, ka mēs strādāsim uz ziedošanu.”

KONTEKSTS:

Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas. 

Jūlija sākumā valdība jau lēma ziedot 165 600 "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19 devas.

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Tirdzniecības centros un izbraukumos potēties var bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt