NVA saņēmusi 14 kolektīvās atlaišanas paziņojumus par 2884 darbiniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Līdz otrdienai, 24. martam, 14 uzņēmumi iesnieguši kolektīvās atlaišanas paziņojumus par  2884 darbiniekiem Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA), žurnālistus informēja labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV").

ĪSUMĀ:

  • NVA 14 uzņēmumi iesnieguši kolektīvās atlaišanas paziņojumus par  2884 darbiniekiem.
  • Ministre aicina darba devējus pārdomāt, vai nevar situāciju risināt citādi, piemēram, ar dīkstāves pabalstiem.
  • Sociālā budžeta drošības spilvens ir vairāk nekā miljards eiro.
  • Tiem, kam nav iztikas līdzekļu pieejams krīzes pabalsts 80 eiro apmērā.
  • Trūcīgā un maznodrošinātā, kā arī invaliditātes statusu pagarinās automātiski.
  • Valsts iestādes strādā attālināti, lūdz sazināties pa telefonu vai elektroniski.
  • Ministre aicina respektēt pansionātos noteikto karantīnu.

NVA direktora vietniece Kristīne Stašāne papildināja ministres teikto, pastāstot, ka līderi kolektīvajā atlaišanā ir transporta nozare, ēdināšanas un izmitināšanas pakalpojumi, kā arī nesen - azartspēļu joma.

Kopumā Latvijā pašlaik ir 59 000 bezdarbnieku. Kopš 1. marta bezdarbnieku skaits palielinājies par 1200. Stašāne norādīja, ka kopš krīzes sākuma par 5000 palielinājies arī vakanču skaits. Viņa aicināja arī citus darba devējus ziņot, ja viņiem vajadzīgas darbarokas. 

Petraviča darba devējus aicināja rūpīgi pārdomāt, vai tiešām nepieciešams darbiniekus atlaist, jo iespējama gan savstarpēja vienošanās par atvaļinājumu, gan arī iespēja, ka darbinieks saņem dīkstāves pabalstu 75% apmērā no iepriekšējo sešu mēnešu algas, bet ne lielāku par 700 eiro.

Petraviča norādīja, ka sociālā budžeta drošības spilvens ir vairāk nekā miljards eiro. Viņa cer, ka viss nebūs jāiztērē, lai segtu krīzes radītās sekas.

Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks atgādināja, ka finanšu krīzes laikā pirms vairāk nekā 10 gadiem bez darba palika 200 000 cilvēku, un arī tad bija iespējams menedžēt un nodrošināt, ka cilvēki nepaliek bez iztikas. "Ceram, ka pasākumi divu, trīs mēnešu laikā nebūs ar tik graujošām sekām, un tad spējam nodrošināt pabalstu visiem," sacīja Alliks.

Petraviča atgādināja, ka ir iespējams saņemt krīzes pabalstu 80 eiro apmērā, vēršoties pašvaldībā, ja "cilvēks ir izkritis cauri visiem tīkliem un palicis bez iztikas līdzekļiem".

Ministre arī informēja, ka pašlaik arī, piemēram, ģimenēm, kurām ir trūcīgo vai maznodrošināto statuss, tas tiks pagarināts automātiski, bet tiem, kam to vajag pirmreizēji, to var darīt arī elektroniski. Automātiski pagarinās arī invaliditātes statusu. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pārtraukusi klientu apkalpošanu klātienē, arī NVA aicina cilvēkus, kuriem jāpiesakās bezdarbnieka statusam to darīt attālināti. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija arī neveiks preventīvas pārbaudes, bet sūdzības uzklausīs telefoniski vai elektroniski.

Petraviča arī aicināja sabiedrību būt saprotošiem par to, ka pansionātos ir ievērojama karantīna - nav atļauti ne apmeklējumi, ne paciņu nogādāšana.

Tāpat ministre informēja, ka e-vidē mācības turpina sociālās integrācijas valsts aģentūras mācību iestāde, bet rehabilitācijas centrs "Vaivari" ierobežojis savu pakalpojumu klāstu.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, slēgtas skolas un citas iestādes, arī ieviesti ierobežojumi uz robežām.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tāpat valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk nekā 2 miljardu eiro apmērā.

21. martā par saslimšanu ar Covid-19 paziņoja Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš. Tāpēc sākta plaša izmeklēšana: pārbaudīti visi parlamentārieši, kā arī Saeimas darbinieki un arī valdības pārstāvji. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atzīts par kontaktpersonu  un atrodas pašizolācijā. Valdības darbs tiks turpināts attālināti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti