Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Ģimenes ārstu streiku pacientu organizācijas vērtē kā "organizatoriski sarežģītu"

Pusdiena

Brazīlijas prezidentam Mišelam Temeram izvirzītas oficiālas apsūdzības korupcijā

Nozare paredz sarežģījumus, lai daudzbērnu ģimenes sabiedriskajā transportā brauktu lētāk

Daudzbērnu ģimenes starppilsētu autobusos varēs braukt lētāk; pārvadātāji bažīgi

Valdība otrdien, 27.jūnijā, apstiprināja jaunus un grozīja esošos noteikumus, kas paredz virkni uzlabojumu sabiedriskā transporta nozarē. Jau no 1. jūlija reģionālas nozīmes maršrutos daudzbērnu ģimenes varēs braukt lētāk. Savukārt sākotnēji plānotā 1. jūlija vietā valdība par četriem gadiem plāno pārcelt termiņu, no kura atvieglojumus braukšanai sabiedriskajā transportā varēs saņemt tikai ar elektroniskām identifikācijas kartēm. Abi uzlabojumi gan jau iezīmē problēmas.

Daudzbērnu ģimenes varēs braukt reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos, saņemot atlaidi 25% apmērā no biļetes cenas.

Jau pirms diviem gadiem valdība grozīja noteikumus, lai no šī gada ieviestu jaunu kārtību norēķiniem sabiedriskajā transportā atlaižu saņemšanai. Tas nozīmēja transportlīdzekļos radīt elektronisku identifikāciju, kad pasažieris izmanto elektronisku karti, piemēram, bankas. Taču jau aprīļa sēdē pašreizējā valdība sprieda tādas sistēmas izveidi atlikt uz 2021. gadu, un Ministru kabinets otrdien to apstiprināja.

Sākotnēji plānotā 1. jūlija vietā valdība par četriem gadiem plānoja pārcelt termiņu, no kura atvieglojumus braukšanai sabiedriskajā transportā varēs saņemt tikai ar elektroniskām identifikācijas kartēm. Ar diviem gadiem izrādījies par maz, lai papīra karšu uzrādīšanu šoferiem aizstātu ar mūsdienīgu sistēmu.

"Būtiskākais, kas paredzēts [grozījumos]: jauni daudzbērnu ģimenes locekļi atvieglojumi ir 25% no braukšanas izdevumiem un [lēmums, ka] līdz 2021. gadam jāsaglabā spēkā esošā kārtība - tas ir, uzrādot apliecību, pasažieri saņem "nulles biļeti" [bezmaksas biļeti] vai arī noteiktu atlaidi.

Pārejas periods līdz 2021.gadam [ir vajadzīgs], lai Autotransporta direkcija un citi dienesti, kas tur datus spētu veikt nepieciešamo identifikāciju," stāsta Satiksmes ministrijas (SM) Autosatiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Jaunās sistēmas ieviešana no šā gada nozīmētu arī konkrētas bankas atbalstīšanu, jo tam gatava patlaban esot tikai «Norvik» banka. Savukārt par vairākiem gadiem atliktajā kārtībā varēšot izvēlēties, vai braucieniem izmantot ID karti, kam pēc pāris gadiem jābūt iestrādātām elektroniskās identifikācijas pazīmēm, vai drošu jebkuras bankas karti.

Tomēr pret sistēmas atlikšanu iebilda koalīcijas partija «Vienotība». Tiesa gan, atvaļinājumā esošo satiksmes ministru «zaļzemnieku» Uldi Auguli valdībā aizvietoja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens no «Vienotības», un viņam ministrijas ierosinājumu nācās gan aizstāvēt, gan reizē kritizēt.

"SM ir panākusi, ka šo jautājumu atliek par četriem gadiem līdz 2021. gada janvārim. Mūsdienās, kad pārmaiņas notiek ļoti ātrā laikā, šāds solis ir diezgan grūti saprotams. "Vienotības" valdei nav skaidrs, kādā veidā tiks nodrošināta budžeta līdzekļu ekonomija, kamdēļ šī diskusija vispār sākās, kā arī, kādā veidā tiks mazināta ēnu ekonomika un kādā veidā, nenodrošinot digitālus risinājumus, tiks nodrošināta precīza uzskaite," pārmeta Ašeradens.

Pēc pārdomu brīža «Vienotības» ministri piekrita noteikumus atbalstīt ar premjera piedāvāto risinājumu, ka līdz septembrim SM paskaidros, kā īsti jaunā sistēma radīs budžeta ieguvumus, mazinās ēnu ekonomiku un ļaus precīzāk uzskaitīt braucējus.

Tikmēr pārvadātāju nozare sistēmas atlikšanu atbalsta, lai gan uzsver – ar pašreizējiem tempiem to diez vai ieviesīs arī 2021. gadā.

Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas vadītājs Ivo Ošenieks nobažījies par citu jauninājumu. Plānots ieviest 25% atlaidi braukšanai reģionālajos maršrutos daudzbērnu ģimenēm. Biļetes tiks izsniegtas, uzrādot Latvijas Goda ģimenes apliecību “3+ Ģimenes karti”.

“Ko nozīmē uzrādīt karti? Jūs to karti esat redzējuši?

Paskatoties taisni uz karti, ir grūtības izlasīt vārdu un uzvārdu. Otrā pusē ir bērnu vārdi un uzvārdi. Tas ir viss. Šī karte nav katram ģimenes loceklim. Līdz ar to, lai autobusa šoferis pārliecinātos, ka tas ir cilvēks, kam pienākas 25% atlaide, ir jāprasa personu apliecinoši dokumenti. Cik bērniem ir šādi personu apliecinoši dokumenti?” retoriski un kritiski jautā Ošenieks.

Turklāt Goda ģimeņu kartes ir viegli pavairojamas un viltojamas.

Nozare gan jaunajai atlaidei piekritusi, jo tā ir tikai 25%, tāpēc no masveida viltojumiem atturēšot. Otrkārt, atbildīgie sola identificētās problēmas drīzumā novērst.

Apliecību "3+ Ģimenes karte" Sabiedrības integrācijas fondā var saņemt ģimene, kurā persona viena vai kopā ar laulāto aprūpē vismaz trīs bērnus, tostarp arī audžubērnus vai aizbildnībā esošus bērnus. To var saņemt cilvēks, kas nav sasniedzis 24 gadu vecumu, ja viens viņš iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt