Šodienas jautājums

Surdo tulkojums. Šodienas jautājums: cik spēcīga solās būt jaunā valdība?

Šodienas jautājums

Surdo tulkojums. Šodienas jautājums: kam šobrīd jābūt prioritātei veselības nozarē?

Šodienas jautājums: kam šobrīd jābūt prioritātei veselības nozarē?

Nozare cerīga par sadarbību ar iespējamo veselības ministri Līgu Meņģelsoni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Veselības aprūpes nozares pārstāvji ir cerīgi par veselības ministra amatam izraudzīto Līgu Meņģelsoni, ņemot vērā viņas organizatoriskās spējas un ilggadējo pieredzi līdzās lēmumu pieņemšanai valdībā. Risināmo problēmu loks veselības jomā ir plašs, un Meņģelsones kandidatūru izvirzījušie "Apvienotā saraksta" pārstāvji viņas darbā sola nodrošināt politisko aizmuguri.

Nozare cerīga par sadarbību ar iespējamo veselības ministri Līgu Meņģelsoni
00:00 / 04:02
Lejuplādēt

Ārstus pārstāvošās organizācijas neilgi pēc vēlēšanām pauda, ka nākamajam veselības ministram jābūt ar pieredzi veselības aprūpes jomā. Šobrīd, kad veselības ministra amatam izraudzīta līdzšinējā Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, izteiktas cerības par viņas menedžera spēju izmantošanu veselības nozares labā. Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece vienlaikus atgādināja par vasarā ar politiskajām partijām parakstītajā memorandā uzskaitītajām konkrētajām prasībām.

"Mēs nevaram celt pacientu aprūpes kvalitāti bez normāla finansējuma, jo veselības aprūpe maksā tik, cik maksā. Kad saka, ka ārstiem ir jābūt efektīvākiem, ko tas nozīmē? Man 15 minūtēs jāpieņem nevis viens, bet trīs pacienti? Atcerēsimies, ka [veselības aprūpē] Lietuvā un Igaunijā uz vienu iedzīvotāju 2022. gadā ir 2300 eiro, bet Latvijā – 1380 eiro. Mēs nevaram atļauties ne mūsdienīgas medikamentozās terapijas onkoloģijas saslimšanu gadījumā, ne mūsdienīgus medikamentus pacientiem ar sirds mazspēju," sacīja LĀB prezidente.

Aizsilniece uzsvēra arī mediķu atalgojuma jautājumu, lai atturētu jo īpaši gados jaunāku speciālistu došanos strādāt aiz valsts robežām.

Arī Latvijas Jauno ārstu asociācija iepriekš uzsvēra, ka veselības ministram vajadzētu būt cilvēkam ar organizatorisku pieredzi veselības aprūpes nozarē, tomēr neuzskata to par kritiski būtisku nosacījumu.

"Mēs ar kolēģiem šo apspriedām. Nav, protams, nekāda problēma, ka cilvēks nav no medicīnas nozares, bet tai galvenajai prioritātei un laika ieguldījumam sākotnējā periodā jābūt izpratnes iegūšanai par dažādiem jautājumiem. Nozare nav viegla, viss atkarīgs no tā, kā cilvēks gatavs darboties. Arī mēs esam gatavi nākt ar priekšlikumiem, jo galu galā tas nav par Veselības ministriju, ierēdņiem vai tikai ārstiem, bet par pacientu.

Tā ir noteikti uzdrīkstēšanās, un ir jābūt lielai drosmei, lai šādos apstākļos uzņemtos nozares vadību," atzina Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Artūrs Šilovs.

Savukārt LTV raidījumā "Šodienas jautājums" Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes loceklis Jānis Vētra pauda, ka protesti mediķu prasību izpildei aizvien ir aktuāli un par tiem runās. Vienlaikus jaunie ārsti gatavi dot laiku topošai valdībai, lai parādītu tās prioritātes. Arī Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs norādīja, ka mediķu prasības aizvien nav izpildītas.

Darba devēju konfederācijas veselības apakšpadomi vada Veselības aprūpes darba devēju asociācijas izpilddirektore Ināra Pētersone. Viņa uzsvēra Meņģelsones pieredzi sadarbībā ar vairākām valdībām.

"Politiskās virtuves pārzināšana – tas ir ļoti būtisks pluss, tāpat kā viņas personīgās īpašības, harisma. Es domāju, ka gan mēs, gan biedri no klīniskajām universitāšu slimnīcām, gan mazākām slimnīcām – mēs visi kopā varētu apvienoties. Ir svarīga vēlme sadzirdēt, uzklausīt mūs un kopā ar nozari meklēt risinājumus. Ja tas neizpaliks, es domāju, ka būs labi," pauda Pētersone.

Līga Meņģelsone ir vienīgā ministra amata kandidāte bez piederības kādam konkrētam politiskam spēkam. Vasarā viņa gan bija iestājusies uzņēmēja Ulda Pīlēna veidotajā biedrībā, kas darbojas līdzās partiju apvienībai "Apvienotajam sarakstam", taču biedrību atstāja pēc Darba devēju konfederācijas kolēģu iebildumiem. Kļūstot par ministri, viņa var rēķināties ar "Apvienotā saraksta" politisko atbalstu, taču valdībā par veselības jomu nepieciešama plašāka atbildība, uzsvēra "Apvienotā saraksta" pārstāvis Edvards Smiltēns.

"Te svarīga viena nianse. Jābūt dzelžainai apņemšanās spējai no valdības vadītāja un finanšu ministra atbalstīt un solidāri nest atbildību par veselības nozari.

Veselības ministre var pilnā mērā rēķināties, ka "Apvienotais saraksts" simtprocentīgi ir aiz viņas muguras un mēs viņu atbalstīsim centienos panākt lūzuma punktu veselības nozares problēmu kontekstā, lai panāktu būtiskus uzlabojumus," sacīja Smiltēns.

Premjera amatam izvirzītais Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atzinis, ka Meņģelsones izvirzīšana uz veselības ministra amatu šķitusi pārsteidzoša, taču neredz iemeslus viņai nekļūt par veiksmīgu veselības ministri.

KONTEKSTS:

Partiju apvienība "Apvienotais saraksts" par veselības ministra amata kandidātu izvirzījusi bezpartejisko Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektori Līgu Meņģelsoni. "Apvienotā saraksta" viens no līderiem Smiltēns atzina, ka veselības nozare nākamajā valdībā būs joma ar vislielākajiem izaicinājumiem un "smagākais politikas lauks" nākamajos gados. Tā kā citi politiskie spēki neesot vēlējušies uzņemties atbildību par šo amatu, "Apvienotais saraksts" amatam izraudzījies kandidāti, kas pārzinot procesus Saeimā un valdībā, kā arī esot autoritāte.

Valdības izveides procesā vēl priekšā sarunas par valdības darbu plānu, savukārt valdības apstiprināšana Saeimā varētu notikt jaunnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti