Nozagta pase var sagādāt nepatikšanas no parādu piedzinējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

“Nozaga maku, kurā visi dokumenti,” tā ik pa brīdim kāds ieraksta sociālajos tīklos. Svarīgāk gan par zādzību būtu uzreiz ziņot policijai. Iesniegums jāraksta pat tad, ja zināms, ka dokumentus, visdrīzāk, neizdosies atgūt. Tas ir vienīgais veids, kā pasargāt sevi, piemēram, no kredītpiedzinējiem, kuri meklē, kurš samaksās par zagļa iegūtajām precēm.

Piektdienas vakars. Anita ar draugiem atpūšas kādā Vecrīgas bārā. Pirms došanās mājās viņi nolemj nodejot vēl vienu deju. Nepaiet pat piecas minūtes, un Anitas somas vairs nav. “Man tieši tajā dienā somā bija līdzi gan maks, gan telefons, pase, visas kartes, kas ir saistītas gan ar banku, gan kopmītnēm, gan skolu. Pilnīgi visi mani dokumenti,” stāsta Anita.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Saprotot, ka soma ir nozagta, Anita zvanīja bankai, lai bloķētu piekļuvi maksājumu kartei. Viņu sagaidīja pārsteigums - kāds ar viņas karti no bankomāta mēģinājis izņemt naudu. Anitai paveicās - viņas bankas karte tika “norīta” un nauda netika izņemta. Ja zaglis nezina PIN kodu, pie naudas nav iespējams tikt.

“Jāsaprot, ka Latvijas banku izdota karte, kurai ir čips un kuras drošības sistēma ir PIN kods, nevis tikai vairs magnētiskā josla, ir plastikāta gabaliņš, ko zaglis izmantot nevar,” skaidro Latvijas Komercbanku asociācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Melnace.

Pavisam cita un nopietnāka problēma ir, ja zaglis ir ieguvis bankas kartes datus. Tad ir iespējams no konta noņemt visu naudu un veikt dažādus pirkumus gan veikalos, gan internetā. Baiba Melnace norāda, ka ir dažādi veidi, kā bankas kartes datus ir iespējams aizsargāt: “Pirmkārt, jāskatās, vai nav fiziski absolūti pamanāmas,

dīvainas lietas uz bankomāta - tas ir šķībs vai bankomāta klaviatūra pēkšņi kustas.

Otra lieta ir pilnīgi noteikti piesegt ar roku, maku vai kā citādi PIN koda ievades brīdi, lai cilvēki no malas vai kameras nevarētu jūsu PIN kodu noskatīties. Kartes noteikti nevajadzētu, piemēram, restorānos un kafejnīcās atdot viesmīlim apstrādāt kaut kur virtuvē, izlaist no sava redzesloka. Diemžēl cilvēki uzķeras arī uz ļoti dīvainām lietām, piemēram, pikšķerēšanu.

Tā ir datu nelegāla makšķerēšana un izvilināšana no cilvēkiem, sūtot viltus e-pastus un aicinot autorizēties, ka internetbankā notiek kaut kādi uzlabojumi - it kā no bankas sūtīts e-pasts. Tad tiek prasīts, piemēram, ievadīt visus kodu kartes kodus, mēs tā kā “pārapstiprināsim” jūs.”

Ja gadījums ar nozagto bankas karti Anitai beidzās veiksmīgi, jaunu pārsteigumu sagādāja nozagtā pase. Pēc diviem mēnešiem atnāca vēstules no kredītpiedzinējiem - viena ar lūgumu nomaksāt nesen paņemto telefonu, bet otra no lombarda, lūdzot atmaksāt naudu par paņemtajām mantām.

“Beigās izrādījās, ka kāds ir gājis uz LMT, uzrādījis manu pasi, tā ir nokopēta, uz pases kopijas ir uzrakstīts, ka to ir atļauts izmantot. Uz tās bija arī paraksts, kas, protams, nebija mans. LMT no sākuma noliedza, ka nevar būt, tāda iespēja nepastāv, bet tā tomēr bija. Arī lombards man teica, kā tad tā var būt,” apgalvo Anita.

Iemesls, kādēļ Anitai izdevās pierādīt, ka tā nebija viņa, bija policijā uzrakstītais iesniegums par nozagtajām mantām.

“Ja tiek pamanīts, ka ir nozagts personu apliecinošs dokuments, par to nekavējoties ir jāziņo policijai vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, lai šo dokumentu iekļautu nederīgo dokumentu reģistrā.

Ja dokuments ir iekļauts šajā reģistrā, tad faktiski tā darbība tiek bloķēta un dokumentu vairs nevar izmantot, šim dokumentam vairs nav juridiska spēka,” skaidro Valsts policijas pārstāvis Dairis Anučins.

Ir pagājuši divi gadi, bet krimināllieta par Anitai nozagtajām mantām vēl nav atrisinājusies. Lai gan vairums pasu un karšu zādzību netiek atklātas, ir svarīgi par tām laicīgi ziņot policijai un bankai. Tas ir vienīgais veids, kā iespējams sevi attaisnot no nepatiesas apsūdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti