Novembrī būtiski kāpis iesniegto slimības lapu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Novembra pirmajā pusē, salīdzinot ar visu oktobri, darbinieki iesnieguši teju astoņas reizes vairāk A slimības lapu, ko prasa apmaksāt darba devējiem. Mazāks kāpums ir B slimības lapām, ko apmaksā valsts.

Atvērtās A slimības lapas:

  • Oktobris: 1 307
  • Novembris: 10 390

Atvērtās B slimības lapas:

  • Oktobris: 15 119
  • Novembris: 29 108

Avots: NVD

A slimības lapa parasti izsniedz slimošanas sākumposmā, un tās apmaksā darba devējs. Oktobrī atvērtas bija aptuveni 1300 slimības lapu, bet novembra pirmajās 15 dienās A slimības lapu skaits pieaudzis virs 10 tūkstošiem.

Jāpiebilst, ka apkopoti ir dati par slimības lapām, kas bija atvērtas mēneša pirmajā dienā, un tām pieskaitītas attiecīgajā laikā vēl atvērtās slimības lapas.

Pieaudzis, bet stipri mazāk, arī B slimības lapu skaits – gandrīz dubultojies, pat salīdzinot datus par visu oktobri ar datiem par pusi no novembra. Tās izsniedz, ilgāk slimojot, arī Covid-19 gadījumos un vēl vairākās specifiskās situācijās. Tās apmaksā no valsts sociālā budžeta.

Uzņēmēji mēdz apstrīdēt darbinieku pieteiktās slimības lapas. “Tas problēmjautājums ir attiecībā uz slimības lapām. Savā ziņā darbinieks, kam nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, lai šo laiku, tā teikt, pārziemotu, izvēlas paņemt slimības lapu. Nu jau mums ir bijusi diskusija ar Veselības inspekciju. Un Veselības inspekcija norādīja, ka, piemēram, pagājušajā gadā kopā ir apstrīdētas nedaudz vairāk par 300 slimības lapām, bet šobrīd viena mēneša laikā ir vairāk nekā 600 šāda veida iesniegumi no darba devējiem par nepamatotu slimības lapas ņemšanu,” pastāstīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) jurists, darba tiesību eksperts Jānis Pumpiņš.

Arī privātajā sektorā nodarbinātie, kuru darbs ir klātienē, savus darba pienākumus varēs veikt tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Tomēr privātajā sektorā vakcinācijas termiņš ir par mēnesi garāks – līdz 15. decembrim. Pašlaik Latvijas Darba devēju konfederācijas veiktajā aptaujā iezīmējas, ka vismazāk vakcinēto darbinieku ir apstrādes rūpniecībā, tirdzniecībā, būvniecībā un transporta nozarē, kur varētu rasties grūtības ar darbu izpildi noteiktajā apmērā.

KONTEKSTS:

Jau šogad oktobrī pēc valdības lēmuma prasīt Covid-19 sertifikātus valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajiem bija vērojams darba nespējas lapu skaita pieaugums. Oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, par 45% vairāk atvērtas darba nespējas lapas. Pieaudzis arī darba devēju sūdzību skaits par nepamatotām darba nespējas lapām.

15. novembrī spēkā stājas prasība, ka valsts un pašvaldību iestādēs, tai skaitā kapitālsabiedrībās nodarbinātie, kā arī privātajā sektorā nodarbinātie, kuru darbs saistīts ar paaugstinātu Covid-19 izplatības risku, savus darba pienākumus var veikt tikai vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Vienlaikus pagarināts pārejas laiks tiem cilvēkiem, kuriem 15. novembrī Covid-19 sertifikāta vēl nav, bet ir uzsākts potēšanās process.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti