Novembra sākumā nedēļas laikā ugunsgrēkos bojā gājuši 12 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šogad ugunsgrēkos bojāgājušo statistika ir drūma. Novembra sākumā nedēļas laikā ugunsgrēkos bojā gājuši  12 cilvēki. Tādēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, ka ziemas laiks ir tas, kad ugunsdrošībai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība.

Novembra sākumā nedēļas laikā ugunsgrēkos bojā gājuši 12 cilvēki
00:00 / 05:16
Lejuplādēt

Veronikas Milleres ģimenes māju Mazirbē novembra sākumā nopostīja ugunsgrēks. Degšanas sākās bēniņos un izplatījās strauji.

„Par drošību bija domāts, un tie vadi visur bija saizolēti un salikti visur. Un mums bija gan dūmu detektori, gan bugatieri mājās, kurus mēs arī likām lietā. Signāls sākās otrajā stāvā. Mēs bijām virtuvē, izgājām no virtuves ārā un jau skatījāmies, ka viņš uzreiz [izplatās], liesmas bija augšā. Jo bēniņos augšā stāvēja būvmateriāli, tādi labi nokaltuši būvmateriāli,” stāsta Veronika.

Lai gan šobrīd dzīve jāsāk no jauna, Veronika saka, ka par laimi neviens ugunsgrēkā nav cietis smagi. Nelielus apdegumus, cenšoties ko glābt, gan guvusi pati un vēl viens ģimenes loceklis. Tagad bez pajumtes palikusi sešu cilvēku ģimene. Lai gan dūmu detektors laikus brīdināja par nelaimi un neviens nav cietis smagi, ugunsgrēkā sadega gandrīz viss. Ģimene no degošās mājās nav paspējusi paņemt pat dokumentus vai ko citu vērtīgu.

„Meitene iznesa ārā, viņa skolotāja, bērni bija uzrakstījuši kontroldarbus. Viņa rāvā ārā to, kas attiecas uz cilvēkiem, viņa izstiepa ārā skolēnu kontroldarbus, lai tos izglābj. Bet es iznesu lībiešu dzejoļu krājumus ārā,” atceras Veronika.

Kā ugunsgrēks varēja izcelties, tagad var tikai minēt. Aizdomas krīt uz elektroinstalāciju, jo bēniņos nekā cita nav bijis. VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Ugunsdrošības uzraudzības organizēšanas nodaļas priekšniece Gunita Sudāre stāsta, ka elektroinstalācija ir viens no raksturīgākajiem ugunsgrēku iemesliem. Un tieši gada nogali glābēji sagaida ar vislielākajām bažām, jo sākas arī apkures sezona.

„Jo īstenībā arī šobrīd no 1. novembra mums oficiāli ir sākusies apkures sezona un mēs jau zinām, ka ik gadu ap 12% vai 1000 ugunsgrēku iespējamais iemesls ir tieši saistīts ar apkures iekārtām. Un glābšanas dienests ik gadu saņem vairāk nekā 500 izsaukumus, kur dūmvados deg sodrēji,” skaidro Sudāre.

Pērnā gada statistika rāda, ka ugunsgrēkos bojā gājuši 79 cilvēki. No tiem gandrīz piektdaļa ugunsgrēku bija radušies apkures dēļ. Lai pasargātu sevi, citus un savu mājokli, ir jāievēro vairākas ugunsdrošības prasības. Piemēram,

jāpievērš uzmanība dūmvada un apkures sistēmas stāvoklim. Tas ir svarīgi, jo VUGD statistika rāda, ka pusē ugunsgrēku, kuru iemesls bijis apkure, ir tieši apkures iekārtas nepareiza lietošana vai sliktais tās stāvoklis.

„Un noteikti par ugunsdrošību nedrīkst aizmirst arī ikdienā. Jo es esmu redzējusi, ka cilvēki tomēr neievēro tās ikdienišķās prasības. Piemēram, liek uz apkures iekārtām degtspējīgus materiālus, kurtuves priekšā novieto tuvāk par 1,2 metriem šos degtspējīgos materiālus, izmanto tādus kurināmos, kas ir garāki nekā kurtuve,” stāsta Gunita Sudāre.

Tikmēr aktīvāka sveču dedzināšana gada nogalē ir otrs iemesls, kādēļ glābēji šo laiku gaida ar bažām. Cilvēki mēdz aizmirst par svecēm, kuras arī var radīt ugunsgrēka draudus. Bet jebkuru ugunsgrēku pamanīt laikus var palīdzēt dūmu detektori. Šobrīd gan iedzīvotāji tos ierīko gausi. Šā gada sākumā VUGD veiktais pētījums rāda, ka Latvijā tos ir ierīkojuši tikai ap 10% iedzīvotāju. Tomēr tieši dūmu detektors ar savu spalgo signālu, var cilvēkus brīdināt par degšanas sākšanos.

„Oža ir pirmā sajūta, kas aizmieg reizē ar cilvēku. Un, ja ugunsgrēks ir izcēlies nakts laikā, kad cilvēks guļ, var arī nesajust šos dūmus.

Ugunsgrēku statistika liecina, ka bojāgājušie cilvēki ugunsgrēkos ir nosmakuši no degšanas produktiem, nevis sadeguši,” skaidro Gunita Sudāre no VUGD.

Jau no 2020. gada dūmu detektori mājokļos būs obligāti, bet VUGD jau tagad aicina tos ieviest. Nav ieteicams to iegādāties ārzemju interneta veikalos, jo šādi nav iespējams pārliecināties par to kvalitāti.

„Tirgū tiek piedāvāti arī dekoratīvie detektori, kas izskatās kādas mušiņas veidā, tauriņa veidā. Attiecībā uz detektoriem ir noteiktas arī prasības, kam jābūt, un viena no tām ir, ka detektoram ir jābūt simetriskam, lai varētu garantēt, ka tiek uztverti šie degšanas produkti,” māca Gunita Sudāre.

Iegādājoties dūmu detektorus jāpievērš uzmanību arī marķējumam. CE marķējums nozīmēs, ka tas atbilst Eiropas Savienības standartiem, jābūt arī marķējumam, kas sākas ar burtiem EN, kam seko ciparu kombinācija. Tāpat mājokļos noteikti var noderēt ugunsdzēšamais aparāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti