Rīta Panorāma

Ar koncertu «Lielajā Dzintarā» svinēs Imanta Kalniņa dzimšanas dienu

Rīta Panorāma

Administratīvi teritoriālā reforma finiša taisnē. Intervija ar Lindu Liepiņu

Administratīvi teritoriālā reforma finiša taisnē. Saruna ar Artūru Tomu Plešu

Novadu reformas virzītāji: Reformu pieņemt līdz Jāņiem nav obligāti, bet vēlams

Novadu reformu Saeimas galīgajā lasījumā nav obligāti pieņemt līdz Jāņiem, tomēr  tas būtu labs stils, lai dotu pašvaldībām laiku sagatavoties izmaiņām, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”).

Lai novadu reforma varētu stāties spēkā paredzētajā laikā, tā nav obligāti jāpieņem līdz Jāņiem. “Tās ir starptautiskas rekomendācijas, ko mēs centīsimies ievērot,” sacīja Plešs.

Viņš norādīja, ka iepriekšējā reforma tika pieņemta tikai aptuveni sešus mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām. Tas neesot bijis labs stils, un jādod pietiekami liels pārejas  periods pašvaldībām, lai tās var sagatavoties “jaunajai dzīvei”, norādīja deputāts.

Viņš neprognozēja, cik daudz laika vajadzēs diskusijām un lēmuma pieņemšanai galīgajā lasījumā.

Tāpat Plešs piebilda, ka līdz ar reformu liels darbs būs jāizdara pašām pašvaldībām. Tām būs jāparūpējas par to, kādā veidā tās organizēs savu pārvaldi un nodrošinās pakalpojumu sniegšanu un cita veida atbalstu iedzīvotājiem.

Reformu galīgajā lasījumā sāk skatīt otrdien, 26. maijā, izmantojot Covid-19 pandēmijas dēļ ieviesto e-Saeimu. Plešs to vērtēja kā demokrātisku deputātu darba veidu.

Pret to gan iebilda pie frakcijām nepiederošā parlamentāriete Linda Liepiņa. Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” viņa sacīja, ka Satversme pašlaik neparedz e-Saeimu, līdz ar to būtu jāmaina pamatlikums, ja vēlētos strādāt e-vidē. Viņa norādīja, ka elektroniskajā platformā ir iespējams veikt pamatfunkcijas, piemēram, balsot, bet neesot virkne citu funkciju, ko paredz Saeimas Kārtības rullis.

Tikmēr kādreizējais reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs, pašreizējais Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes loceklis Edgars Zalāns intervijā Latvijas Radio kritizēja lielo pilsētu patstāvības saglabāšanu un pilnveidošanu, nepievienojot tām apkārt esošās teritorijas.

KONTEKSTS:

12. maijā Saeimas atbildīgā komisija pabeidza darbu pie jaunā administratīvi teritoriālās reformas projekta un nodeva to Saeimas lemšanai. Saeima plāno otrdien, 26. maijā, sākt reformas skatīšanu galīgajā lasījumā.

Likumprojekts noteic, ka Latvijas Republiku iedala valstspilsētu pašvaldību teritorijās un novadu pašvaldību teritorijās. Savukārt novada teritorijas iedala pilsētās un pagastos. Jauno novadu teritorijas, novada pilsētas un novada pagastus paredzēts noteikt likumprojekta pielikumā.

Tāpat jaunais likumprojekts noteic, ka Latvijā kā apdzīvotās vietas ir pilsētas, ciemi, mazciemi un viensētas, savukārt pilsētas plānots iedalīt valstspilsētās un novada pilsētās.

Latvijā saistībā ar reformu notikuši plaši protesti. Tikmēr maija vidū Satversmes tiesa par neatbilstošu Satversmei atzinusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces ("Attīstībai/Par") rīkojumu par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma darbības apturēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti