Panorāma

Ražas prognozes pagaidām ir labas

Panorāma

Panorāma

Varakļānos – bez reformas un bez pārmaiņām

Novadu reformas neskartie Varakļāni – gada laikā bez būtiskām pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tieši pirms gada stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma, Latvijas pašvaldību skaitam samazinoties par 75. Vien dažu pašvaldību robežas jau sākotnējais reformas plāns paredzēja atstāt nemainītas. Taču ir viens novads, kurš no reformas izspruka teju pēdējā brīdī. Kā tagad klājas iedzīvotāju skaita ziņā Latvijas mazākajai pašvaldībai?

Varakļānu novadā dzīvo apmēram 2900 iedzīvotāju, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Taču strīdi par šo divu lauku pagastu un klusās mazpilsētas piederību radīja lielu rezonansi un, kā izteicās Valsts prezidents, varēja radīt konstitucionālo krīzi.

Ministrijas sagatavotais plāns Varakļānu novadu paredzēja iekļaut Madonas novadā, taču Saeimā daudzi uzskatīja, ka to tomēr jāpievieno Rēzeknes novadam. Haoss Rīgā saniknoja arī varakļāniešus, kas devās protestēt un vērsās Satversmes tiesā, kur panāca nepievienošanu Rēzeknes novadam.

“Protams, bija tā vērts. Kā ies uz priekšu, redzēsim. Vairākums tomēr ir par Madonu, uz Vidzemi,” sacīja Murmastienes pagasta iedzīvotāja Sarmīte.

Tikmēr varakļāniete Otīlija nesteidz ar atbildi par to, vai novads vairāk vinnējis vai zaudējis: “Redziet, to grūti pateikt. Mēs jau visu laiku turamies, lai gan mazs novadiņš. Plaukstam, ielas tiek asfaltētas, viss notiek.”

Ceļu remontus kā vienus no lielākajiem aizvadītā gada pašvaldībā paveiktajiem darbiem nosauca arī domes priekšsēdētājs Māris Justs (“Latvijas attīstībai”). Jāatgādina – viens no reformas pamatojumiem bija tas, ka maziem novadiem ar maziem budžetiem ir grūtāk īstenot pamatīgākus infrastruktūras projektus.

“Šobrīd mūsu budžeta portfelis atļauj gan ņemt aizņēmumus, gan realizēt jebkuru projektu. Varbūt nedaudz pašiem pietrūkt ambīciju un kaut kādu lielāku projektu ideju, ko droši vien vajadzētu paspēt realizēt,” atzina Justs, kurš gan rudenī kandidēs Saeimas vēlēšanās.

Domē pašvaldības vadītājam plašas opozīcijas nav.

“Diemžēl Stirnienē nekas īpaši uzlabojies nav. Jā, ir paplašinājies, un paldies pašvaldībai, turpinās pansionāta vietu attīstīšana un ēkas izbūve. Tā ir aktuāla lieta mūsu laikos. Bet tā nu ir sanācis, ka citas lietas ir gājušas uz leju,” atzina Varakļānu novada domes deputāte Ieva Zepa (Latvijas Reģionu apvienība/Nacionālā apvienība).

Stirnienes ciemā šopavasar slēgts veikals. Kopš Tautas nams no pastāvīgas iestādes kļuvis par filiāli, arī kultūras dzīve kļuvusi pavisam rāma, un bibliotekāre sastopama reti. Turklāt ciema centrālo ielu, kas ir valsts ceļa posms, joprojām klāj grants, nevis asfalts.

Varakļānu domes priekšsēdētājs pēc sadarbības un atbalsta vairāk raugās uz Madonas pusi. “Šobrīd likumā ir palicis tāds robs, kur daudzās vietās Varakļānus likums ir tā kā aizmirsis,” norādīja Justs.

Varakļāni, 2022.gada jūlijs
Varakļāni, 2022.gada jūlijs

Noteikts gan tas, ka līdz šī gada beigām Saeimai tomēr būtu jālemj, ar ko Varakļānu novadam visdrīzāk 2025. gadā būs jāapvienojas. Bet vēl piecām valstspilsētām apvienojoties ar apkārtējām novadiem, reforma beigsies tikai 2029. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti