Novadu reforma Saeimā: Ārkārtējās situācijas dēļ opozīcija atsauc visus priekšlikumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeimai jau sesto dienu turpinot izskatīt novadu reformu, saistībā ar “Covid-19” izplatību izsludinātā ārkārtējā stāvokļa dēļ opozīcija un koalīcija vienojās par visu priekšlikumu atsaukšanu, lai piektdien pabeigtu likumprojekta izskatīšanu otrajā lasījumā un turpinātu darbu pie trešā lasījuma.

Līdz piektdienai bija izskatīti 145 no 316 priekšlikumiem.

Opozīcijas Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Viktors Valainis skaidroja, ka novadu reforma ir viens no svarīgākajiem likumiem, un ir svarīgi to rūpīgi izdiskutēt, bet šobrīd, kad ir izsludināts ārkārtējais stāvoklis, nav iespējamas kvalitatīvas debates, kad Saeimas deputātiem mēra temperatūru, ieejot Saeimas sēžu zālē.

Valainis norādīja, ka šobrīd valstij jānodarbojas ar svarīgiem jautājumiem, un uz novadu reformu šobrīd fokusēties nav iespējams.

Tāpēc pozīcijas un opozīcijas deputāti vienojās atsaukt priekšlikumus, pabeigt likumprojekta izskatīšanu otrajā lasījumā piektdien, un “ceram, ka strādāsim trešajā lasījumā, izskatot priekšlikumus pēc būtības”, sacīja Valainis.  

Viņš arī atvainojās visiem pašvaldību vadītājiem, kas aicināja to nedarīt un noturēt debates, bet uzsvēra, ka to darīs trešajā lasījumā.

Valaiņa paziņojumu parlaments uzņēma ar aplausiem.

Savukārt atbildīgās komisijas vadītājs Artūrs Toms Plešs solīja, ka uz trešo lasījumu būs saprātīgs priekšlikumu iesniegšanas termiņš un viņš nodrošinās, lai komisijā būtu diskusijas.

Plešs arī pateicās opozīcijai par pretimnākšanu. 

Tikmēr ZZS Saeimas frakcija paziņoja, ka  tos priekšlikumus likumprojektam, kuri nav izskatīti, iesniegs izvērtēšanai 3. lasījumā.

KONTEKSTS:

Likumus reformas īstenošanai Saeima grib pieņemt līdz 2020. gada maijam, pirms nākamajām pašvaldību vēlēšanām. Sākotnēji administratīvi teritoriālajā reformā pašvaldību skaitu bija plānots samazināt no 119 līdz 35, kuru funkcijas nemainīs. Vēlāk izvēlējās izveidot vēl vienu jaunu - Ulbrokas novadu, bet pēc diskusijām koalīcija vienojās arī saglabāt Liepāju, Daugavpili un Rēzekni kā atsevišķas pašvaldības. Tāpat, bet bez lauku teritorijām plānots atstāt arī Rīgu un Jūrmalu.

Pretēji iepriekš dotiem solījumiem, netiks veidots jauns Sēlijas novads, bet Varakļāni paliks Vidzemē. Jaunajā novadu kartē būs tikai viena atkāpe no ministrijas rosinātā – Saulkrastu novads. 

LTV zināms, ka koalīcijas deputāti arī vienojās, ka Strenču novads, kā arī Trikātas un Ēveles pagastus pievienos Valmierai, nevis Valkai, kā tas bija sākotnēji plānots un pret ko aktīvi protestēja vietējie iedzīvotāji. Līdz ar to Valkas novads paliks viens pats pašreizējās robežās. Tas gan nemainīs kopējo novadu skaitu.

Piektdien, 13. martā, visā Latvijā spēkā stājušies ierobežojumi, kas noteikti ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju. Ārkārtējā situācija valstī izsludināta saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības ''Covid-19'' izplatību un būs spēkā līdz 14. aprīlim ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos.
 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti