Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Nav konkrēta plāna, kur rast naudu Porziņģa līguma apdrošināšanai

Pusdiena

Francijas prezidenta amata kandidāte Lepēna atkāpusies no Nacionālās frontes līderes amata

Piecos novados iesniegts tikai viens deputātu kandidātu saraksts

Novados ar vienu iesniegto sarakstu iepriekšējās vēlēšanās konkurence bija lielāka

Sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanās ir noslēgusies, un piecos novados iesniegts tikai viens saraksts, tāpēc Centrālā vēlēšanu komisija pagarinājusi sarakstu iesniegšanas termiņu šajās pašvaldībās līdz 6.maijam. Iepriekš gan šajos mazajos novados konkurence bija lielāka. 

Šajās pašvaldību vēlēšanās tikai viens kandidātu saraksts ir iesniegts Lubānas, Pārgaujas, Rundāles, Vaiņodes un Varakļānu novados. Tās ir mazas pašvaldības, no kurām tikai Pārgaujas novadā dzīvo vairāk nekā 4000 iedzīvotāju.

Šajās pašvaldībās Centrālā vēlēšanu komisija lems par sarakstu iesniegšanas termiņa pagarināšanu.

Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās konkurence tajās bija lielāka. Uz vietu domē Lubānas novadā kandidēja divi, Varakļānu, Vaiņodes un Rundāles novados pa trim, savukārt Pārgaujas novadā pat pieci kandidātu saraksti.

Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Latvijas Zemnieku savienības biedrs Hardijs Vents, kurš vēlēšanās startēs kā pirmais numurs no vienīgā iesniegtā saraksta „Vienoti novadam”, stāsta, ka vairāki konkurenti no iepriekšējām vēlēšanām šoreiz startēs no viņa saraksta.

Runājot par konkurences samazināšanos, Vents cer, ka tas saistīts ar labo domes darbu.

“Skaidrojums varbūt ir viens, ko es gribētu domāt un cerēt – cilvēki ir novērtējuši to, ko dara pašvaldībā, un varbūt tas ir par pamatu tam, ka šajā brīdī nav vajadzības kaut ko radikāli mainīt mūsu attīstības un nospraustajā virzienā,” saka Vents.

2009. gadā Rundāles novadā pašvaldību vēlēšanām tika pieteikti 58 deputātu kandidāti no pieciem sarakstiem, tostarp arī divi saraksti no politiskajām partijām. Četrus gadus vēlāk interese par deputātu vietām jau izrādīja vien trīs  vēlētāju apvienības, bet šoreiz iesniegts tikai viens saraksts.

 Rundāles novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Brūvele atzīst, ka “patiesībā tas jau bija jūtams, jo, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām nemanījās tāda aktivitāte”.

Viņa arī nelolo lielas cerības, ka situāciju mainīs iesniegšanas termiņa pagarinājums, “ja cilvēki būtu vēlējušies iesniegt šos sarakstus, tad jau būtu gatavojušies iepriekš un būtu iesniegts laicīgi”.

Mazā interese par iesaistīšanos vietējā politikā pārsteigusi  arī skolotāju Guntu Šurnu (“Mēs savam novadam”), kuras deputāta stāžs mērāms jau vairākos gadu desmitos, bet šoreiz nolemts pielikt punktu, jo “jāatstāj vieta jauniem cilvēkiem”.  

Atbilstoši likumam Centrālā vēlēšanu komisija pašvaldībās, kurās iesniegts tikai viens saraksts, pagarinās termiņu sarakstu iesniegšanai. Tomēr vēlēšanas tajās notiks tik un tā, stāsta komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

“Šajā gadījumā pašvaldībās ir jāizsludina 10 dienu papildu laiks, kad var iesniegt kandidātu sarakstus. Bet jāsaka, ka, ja kandidātu skaits, kas ir pieteikts, nav mazāks par domē ievēlējamo skaitu, tad vēlēšanas notiks ar šiem sarakstiem, ja neiesniegs klāt vēl kādu sarakstu,” skaidroja Cimdars.

Tā kā visās piecās pašvaldībās kandidātu skaits ir lielāks par ievēlamo deputātu skaitu, atkārtotas vēlēšanas tajās nebūs jāsludina.

“Arī pēc būtības vēlēšanām ir pietiekami liela nozīmē, jo vēlētāji ar plusu un svītrojumu palīdzību būs tie, kas noteiks, kuri no šiem kandidātiem tiek ievēlēti kā deputāti,” norādīja Cimdars. 

Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2013. gadā tikai viens saraksts bija iesniegts septiņās pašvaldībās, taču pēc sarakstu iesniegšanas termiņa pagarināšanas viens vēlēšanu saraksts palika tikai Naukšēnos. Tādēļ konkurence uz deputāta mandātu Naukšēnu novadā bija niecīga, un domē iekļuva deviņi no 12 pieteiktajiem kandidātiem. Tagad gan par varu Naukšēnos cīnās divi saraksti.

Kopumā uz vietām pašvaldību domēs šajās pašvaldībās pieteikušies 8866 deputātu kandidāti, kas ir par 141 kandidātu vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās. Visvairāk sarakstu iesniegts Ķekavas novadā, kur pašvaldību vēlēšanās kandidēs 14 saraksti. Iedzīvotāji varēs vēlēt tikai tajās pašvaldībās, kur tie ir deklarēti vai kur tiem pieder nekustamais īpašums. Turklāt balsot varēs tikai vienā iecirknī. Tādēļ atšķirībā no Saeimas vēlēšanām, ārvalstīs iecirkņu nebūs, atgādināja Cimdars.

“Pamata postulāts vai galvenā doma ir, ka pašvaldību vēlēšanās piedalās cilvēki, kuriem ir ar pašvaldību saistība. Tā ir vai nu dzīvesvieta pēc Latvijas noteikumiem, vai tas ir nekustamais īpašums. Ja cilvēks ir deklarējies un dzīvo ārzemēs, tad viņa pašvaldība atrodas tur. Ja tas ir Eiropas Savienības valstī, tad viņš tur arī piedalās pašvaldību vēlēšanās,” sacīja Cimdars.

Vēlētāji iecirkni pašvaldības ietvaros vēl var mainīt līdz 16. maijam. Pašvaldību vēlēšanas notiks 3. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt