Notāru padome lūgs tieslietu ministru no amata atcelt notāri Dobbermani

Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) pieņēma lēmumu disciplinārlietā pret zvērinātu notāri Ināru Dobbermani un lūgs tieslietu ministru atcelt viņu no amata, informēja LZNP rīkotājdirektore Vija Piziča.

Disciplinārlieta pret notāri ierosināta par iespējamiem procesuālo normu pārkāpumiem. Raidījums "Nekā personīga" iepriekš ziņoja, ka notāre izdevusi mantojuma apliecību, lai arī testaments, iespējams, bijis viltots.

Padome papildina, ka pret Dobbermani tika ierosināta disciplinārlieta par to, ka viņa nolaidīgi veikusi savus amata pienākumus, vedot mantojuma lietas. Viņas darbības liecina par izpratnes trūkumu par esošo normatīvo regulējumu, tiesisko seku neapzināšanos un paļaušanos uz citu mutisku izteiktu viedokli, nevis uz tiesību normu prasībām.

Vienlaikus LZNP aicinās Tieslietu ministriju pasteidzināt darbu privāto dokumentu izmantošanas tiesiskā regulējuma sakārtošanā.

"Raidījumā "Nekā personīga" atspoguļotais par konkrēto mantojuma lietu atklāj ne tikai nepilnības Dobbermanes darbā. Raidījumā apkopotā informācija liecina, ka legāts apstiprināts uz, iespējams, viltota privāta testamenta pamata. To, protams, pārbaudīt un pierādīt var tikai tiesībsargājošās iestādes, taču šī atkal ir kārtējā situācija, kas uzrāda sistēmas problēmu.

Privātie dokumenti, tajā skaitā mājas kārtībā sagatavoti līgumi un testamenti, veido pelēko zonu, kurā iespējama gan nezināmas izcelsmes kustamas mantas legalizācija, gan krāpniecība. Turklāt šādiem pašrocīgi rakstītiem dokumentiem ir augsts viltošanas risks," skaidro padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece.

Kā ziņots, LZNP disciplinārlietā pret notāri Dainu Andersoni, kuras vārds bija minēts saistībā ar raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" izpētīto mantojuma lietu, viņai kā sodu piemēroja rājienu. Disciplinārlietā pret Andersoni pieņemts lēmums piemērot augstāko sodu, ko padome saskaņā ar Notariāta likumu var uzlikt, - notārei izteikts rājiens par profesionālās ētikas normu pārkāpumiem un necienīgu rīcību, kas diskreditē zvērināta notāra amata stāvokli un cieņu, aģentūrai LETA toreiz pastāstīja Piziča.

LZNP pieņemto lēmumu nosūtīja tieslietu ministram galīgā lēmuma pieņemšanai.

Padomē skaidro, ka, operatīvi reaģējot uz medijos atspoguļoto situāciju, pret Andersoni tika ierosināta disciplinārlieta par zvērināta notāra profesionālās ētikas normu pārkāpumiem. Notāre neievēroja ētikas kodeksa normas, kas paredz, ka zvērināts notārs uzvedas tā, lai tiktu vairota sabiedrības uzticība Latvijas notariāta sistēmai un valsts tiesu varai, neatbalsta un neslēpj nelikumības, kā arī nesaistās ar personām, kuru veiktās darbības ir acīmredzami nelikumīgas vai tādas, kas kalpo nelikumīgiem mērķiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti