Panorāma

Ārstu biedrība vēršas pie premjera

Panorāma

Bauskas puisēna lieta – policijā

Notāri soda ar rājienu

Notāru padome «Aizliegtā paņēmiena» pieķerto notāri soda ar rājienu

Latvijas Zvērinātu notāru padome piemērojusi rājienu notārei Diānai Andersonei, disciplinārlieta pret kuru tika ierosināta pēc LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperimentā atklātā, ka notāre piekrīt izkārtot mantojuma fikciju.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča portālam Lsm.lv skaidroja, ka Andersones lietā pieņemts lēmums piemērot augstāko sodu, ko padome var pieņēma – rājienu. Tas piemērots par profesionālās ētikas pārkāpumiem un necienīgu rīcību, kas diskreditē notāru darbu.

Šo lēmumu padome nosūtīs tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam (Nacionālā apvienība), kuram nedēļas laikā vai nu jāakceptē šis lēmums, vai jāpārskata.

“Tas ir izsvērts. Mūsuprāt, tas ir adekvāts nodarījumam,” lēmumu komentē Piziča. Viņa uzsver, ka disciplinārlieta pret Andersoni bija par ētikas normas pārkāpumu, ko viņa pieļāvusi konsultējot. Proti, konsultācijas veids bija necienīgs, taču sekas nav iestājušās.

Viņa skaidroja – lai gan publiski notārei inkriminē procesuālus pārkāpumus mantojuma lietas vešanā, tomēr mantojuma lietā viņas rīcība ir atbilstoša regulējumam. Viņa atzina, ka sabiedrībai ir gaidas par naudas izcelsmes pārbaudi, taču tas nav gaidāms no notāra, bet tiesībsargājošām iestādēm.

Šis notārei Andersonei ir pirmais sods, bet iepriekš viņa saņēma gada notāra titulu, un tas bijis pamatoti, piebilda Piziča.

Pati Andersone nozares izteikto nosodījumu raidījumam LTV "Panorāma" atteicās komentēt, līdz būs zināms arī ministra lēmums. "Jebkuru savu viedokli es izteikšu pēc iepazīšanās ar pilnu tekstu (..) Man jāiepazīstas ar saturu, jo tas, ko es runāju gan disciplinārlietu komisijā gan notāru padomē, nav saistībā ar mantojuma lietu. Tie ir pavisam citi jautājumi. Kad būs pilns teksts, labprāt arī ar jums padalīšos," sacīja Andersone.

Padomes vadītāja Sandra Stīpniece gan sarunas laikā atkārtoti uzsver – notāri nevar pārbaudīt nereģistrētas kustamās mantas, tostarp skaidras naudas, izcelsmi un likums no viņiem to arī neprasa. Tādēļ jau mēnesi, kopā ar valsts ieņēmumu dienestu, tiek gatavoti priekšlikumi, lai nozari vismaz daļēji sakārtotu. "Sākotnējā informācija bija, ka viņi mēneša laikā nonāks pie vienota viedokļa un risinājumiem. Mēs sagaidām, ka kuru katru mirkli šie risinājumi varētu tikt iesniegti TM (..) Viens no tiem ir ierobežot darījumus ar skaidro naudu," komentē Stīpniece.

Viņai ir arī priekšlikums, kā atrisināt šādas situācijas. "Vajadzētu iekļaut šādu normu, ka mantošanas procesa laikā uzrādot skaidru naudu, tā ir jāieskaita valsts kasē notāra darījuma kontā (..) Tas pierādītu naudas esamību, izcelsmi gan ne," viņa skaidro.

Kā vēstīts, pētot bijušā VID Finanšu policijas izmeklētāja darījumus, LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" devās pie notāres, kas apstiprināja aizdomīgo mantojumu. Eksperimentā par 2014.gada notāri atzītā Daina Andersone piekrita sakārtot fiktīvu mantojumu, lai palīdzētu legalizēt 50 tūkstošus eiro.

Pirms tam notāre Andersone bija notariāli apstiprinājusi Finanšu policijas bijušā izmeklētāja Roberta Dirnēna mātes aizdomīgi apjomīgo - pusmiljonu ASV dolāru vērto - mantojuma darījumu. Iespējams, tajā, pašai nezinot, bijusi iesaistīta Dirnēna māte.

Pēc šīs informācijas publiskošanas disciplinārlietu pret notāri Andersoni ierosināja Zvērinātu notāru padome.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti