Notāru dienās bezmaksas konsultācijas sniedz 111 birojos

Trešdien un ceturtdien visā Latvijā norisinās Notāru dienas un ikvienam interesentam ir iespēja saņemt bezmaksas notāra konsultāciju klātienē kādā no 111 birojiem 29 Latvijas pilsētās, turklāt pirmo reizi notāri iedzīvotājus konsultēs arī īpaši izveidotā Notāru dienu birojā tirdzniecības parkā „Alfa” Rīgā.  Varēs uzdot savu jautājumu speciālistiem arī sociālajos tīklos.

Notāru dienas Latvijā notiek jau desmito gadu, un šogad uzsvars likts uz nekustamo īpašumu jautājumiem, tiesa, ir arī iespēja uzdot citus interesējošus jautājumus. Desmit gadu laikā iespēju bez maksas saņemt notāru padomu par tādiem jautājumiem kā darījumi ar nekustamo īpašumu, mantojumu lietas, testamentu sastādīšanas kārtība, dāvinājuma līgumu riski, laulības šķiršanas jautājumi, īres, nomas jautājumi, sākumdeklarēšanās un citas izmantojuši vairāk nekā 30 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. 

„Iespējas būt pie notāra, saņemt bezmaksas juridisko konsultāciju ir lielas, un es aicinātu cilvēkus to izmantot. Ceru, ka cilvēkiem radīsies iespēja atnākt uz tiešo sarunu ar notāru, lai noskaidrotu to informāciju, kas viņiem ir svarīga saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem. Šo tēmu esam pieteikuši, taču vienlaikus aicinu: ja ir citi jautājumi un jūs redzat, ka notārs jums var atbildēt - varbūt tās ir mantojuma tiesības, par ko parasti ir ļoti daudzi jautājumi, [jautājiet],” konsultāciju tēmas ieskicē Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča.

Nepilnīga darījuma līguma satura izpratne un zināšanu trūkums par tā radītajām juridiskajām sekām visbiežāk ir galvenais iemesls, kāpēc Latvijas iedzīvotāji joprojām nekustamo īpašumu darījumos lielākoties izvēlas slēgt privātos līgumus. Kā liecina statistika, patlaban notariāla akta formā tiek veikti vien 10% visu nekustamo īpašumu darījumu.

Statistika liecina ka, pērkot un pārdodot nekustamos īpašumus, 60% līgumu slēdzēji dokumentus līdz galam neizlasa vai arī neizprot un rodas juridiska rakstura problēmas, kuras vēlāk grūti atrisināt. 

Pēdējā laikā darījumos ar nekustamajiem īpašumiem Latvijas iedzīvotāju vidū nepelnītu popularitāti iemantojuši privātie līgumi. Taču juridiskas drošības šādiem līgumiem nav. Pārdevējs nesaņem norunāto summu, vai pircējs nav informēts par mājoklī deklarētiem svešiniekiem un komunālajiem parādiem – šādu gadījumu nav mazums. 

"Mājokļa iegāde – tas ir kaut kas tāds, ko mēs darām vienu vai divas reizes dzīvē.Un paradoksāli, ka Latvijas valsts šo darījumu uztic cilvēkam pašam. Bet cilvēki saka - man pietrūkst juridisku zināšanu, un 45% saka – man tādu vispār nav," norāda Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča.

Tieši ikdienā novērotās kļūdas, kas radušās nepareizi slēdzot privātos darījumus, rosināja šī gada Notāru dienas veltīt nekustamo īpašumu jomai. "Šī tēma jo svarīgāka tāpēc, ka jau šogad, taisot līgumu pie notāra, noteikta iespēja elektroniski iesniegt visus dokumentus zemesgrāmatā, tas nozīmē – nekavējoties, un darījumu pie notāra padara absolūti drošu," saka Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti