Noslīcis šogad pirmais bļitkotājs

Jelgavas novadā no dīķa izcelts šogad pirmais noslīkušais zemledus makšķernieks, informēja Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienestā (VUGD).

Sirmgalvis bija ielūzis apmēram 1-1,5 centimetru biezajā ledū jau pirms kāda laika un ūdenī iesalis. Garāmgājēji pamanīja krastā atstatās mantas un izsauca operatīvos dienestus.

Tāpēc VUGD atgādina, ka uz ledus atrasties ir bīstami un tas apdraud cilvēka veselību un dzīvību.

Aizvadītajos piecos gados ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpnēm izcēluši vairāk noslīkušu cilvēku, nekā gāja bojā ugunsgrēkos. Savukārt aizvadītajā ziemas periodā glābēji no ūdenstilpnēm izcēla 24 noslīkušus cilvēkus, bet izglāba 11. 

Kopumā 2016.gadā no ūdenstilpnēm izcelti 110 noslīkuši cilvēki, bet ugunsgrēkos gāja bojā 95. Tas skaidrojams ar cilvēku pārgalvīgas un neapdomīgas rīcības izraisītiem traģiskiem negadījumiem, atpūšoties tieši pie ūdenstilpnēm. Un ne tikai vasarā, bet arī ziemas mēnešos, norāda VUGD.

Ledus kārta veidojas pakāpeniski, sākot no krasta, tāpēc tālāk no krasta ledus var vēl būs nevienmērīgs un cilvēks var ielūzt.

Ledus ir plānāks vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek rūpnieciskie ūdeņi, pie tiltiem un vietās, kur aug niedres, krūmi vai atrodas citi priekšmeti. Turklāt uz ledus segas sasnigušais sniegs veido mānīgu priekšstatu par to, ka ledus sega ir izveidojusies bieza.

“Mēs aicinām ikvienu iedzīvotāju nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību. Ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, kā arī ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam pa tālruni 112," mudina VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietnieks Andrejs Rjabkovs.

Glābēji arī iesaka  – lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus: ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, ar koka gabaliem un naglām. Būtiska ir arī glābšanas veste, kas ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu un izkļūt no ledainā ūdens.

Turklāt svarīgi ir vispirms zvanīt glābšanas dienestiem un tikai tad censties palīdzēt cietušajam – nogādāt aizvējā, mazināt saskarsmi ar ledu un sniegu, sasegt ar sausām drēbēm, folijas segu. Ļoti bieži šīs minūtes  un līdzcilvēku rīcība ir izšķirošas, lai cietušo izglābtu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti