Dienas ziņas

Ar NMPD pārrunās stabiņu izvietojumu Rīgas ielās

Dienas ziņas

Daudz zarnu infekciju; aicina mazgāt augļus un ogas

Interese par studiju iespējām saglabājas nemainīga

Noslēgusies elektroniskā pieteikšanās pamatstudijām; populārākā programma aizvien – datorzinātne

Šogad elektroniskajā vienotās pieteikšanās platformā pamatstudijām iesniegti vairāk nekā 10 000 studiju pieteikumi. Šajā pakalpojumā iespējams pieteikties pamatstudijām 12 Latvijas augstskolās. No lielajām augstākās izglītības iestādēm vienotajā platformā nav pievienojusies tikai Rīgas Stradiņa universitāte, kurā saņemti 6301 studiju pieteikums. Kā šī gada jauno studentu pieteikumus vērtē augstskolās – vai pieprasījums pēc studijām kopumā un pēc konkrētām studiju programmām ir mainījies?

Visi studētgribētāji savas studiju prioritātes iesnieguši vienotajā pieteikšanās platformā, un nu līdz 16. jūlijam jāgaida rezultāti. Portālā “latvija.lv” pieejamā statistika par pieteikumiem pamatstudiju programmās liecina – šogad saņemts teju tāds pats pieteikumu skaits kā pērn: nedaudz vairāk kā 10 000. 

Noslēgusies elektroniskā pieteikšanās pamatstudijām
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Lūkojoties uz pieprasītākām programmām, redzams – visvairāk studējošo kā savu studiju prioritāti atzīmējuši Latvijas Universitātes (LU) ārstniecības, psiholoģijas, tiesību zinātnes, kā arī datorzinātnes studiju programmas. Tāpat gana daudzi izvēlējušies studēt studiju programmā “Datorsistēmas” Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). 

LU studentu servisa departamenta vadītājs Jānis Saulītis norādīja, ka šogad, salīdzinot ar pērno gadu, gan aktivitāte, gan pieprasītākās programmas ir līdzīgas.

Saulītis sacīja: “Topā ir datorzinātnes, bizness, psiholoģija, tiesības, ārstniecība. Tā ir allaž bijis. Tur mainās tikai vietām tās programmas – kura kuro reizi ir pirmā. Bet nu jau daudzus, daudzus gadus datorzinātnes ir stabils līderis.”

Saulītis atgādināja, ka atsevišķu studiju programmu topošajiem studentiem pirms gala rezultātu uzzināšanas ir jākārto arī iestājpārbaudījums. Tādēļ katram studējošajam jāseko līdzi nosacījumiem, kuri jāizpilda, lai iestātos universitātē.

“Pieteikumu skaits ir ļoti labs. Faktiski šogad pat nedaudz vairāk nekā pagājušajā gadā. Prieks, ka interese par studijām augstskolā cilvēkiem nav zudusi. Savukārt, kāda būs bijusi kvalitāte pēc šiem kovidgadiem jaunajiem studentiem, to mēs droši vien labāk redzēsim, kad būs sākušās studijas, – kā viņi tiks galā,” atzina Saulītis.

Tikmēr RTU šogad pieprasītākās ir studiju programmas ar nosaukumu “Datorsistēmas” un “Informācijas tehnoloģijas”. Vidēji septiņi līdz astoņi pieteikumi uz vienu vietu, bet programmā “Arhitektūra” pieci pieteikumi uz vienu vietu.

RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja Inesa Bušovska sacīja: “Nevar teikt, ka pārējās programmas mazāk interesē. Katrā ir daudz pieteikumu, un viņi izvēlas, ņemot vērā to, ka paziņo informāciju no darba devēju puses, ka mēs šogad esam atzīti pirmajā vietā, kā ieteiktākā universitāte no darba devēju puses.”

Ventspils Augstskolas pārstāvis Edgars Žukovskis atzīmēja, ka interese par augstskolu un populārākās studiju programmas ir nemainīgas, un arī Ventspilī visvairāk studējošo vēlas apgūt datora prasmes. Žukovskis skaidroja: “Datorzinātnes turpina savu uzvaras gājienu, un ar katru gadu šo pieteikumu paliek arvien vairāk. Tāpat ļoti labi uzņemšanas rezultāti šogad ir tulkošanas programmai. Un arī biznesa vadība, kā katru gadu, ir diezgan populāra programma. Kur interese mazinās – nedaudz mazāk pieteikumu šogad ir valodas un starpkultūru komunikācijas programmā, bet tas ir arī skaidrojams ar to, ka akadēmiskās programmas paliek mazāk populāras. Te gan jāatzīmē, ka manis minētā programma gan šogad tieši tāpēc tiek pārveidota par profesionālā grāda programmu.”

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā šogad saņemti aptuveni 750 pieteikumi. No tiem prioritārie – ap 230. Arī šīs akadēmijas rektore Iveta Mietule lielas izmaiņas neredz. Mazinājusies interese par skolotāju studiju programmām, taču Mietule to saista ar paaugstinātām iestāšanās prasībām šajās studiju programmās. Viņa gan uzskata, ka jaunieši Latvijā vēl aizvien nesaprot pieteikšanās pirmās kārtas nozīmi, lai iegūtu budžeta studiju vietu.

“Vidusskolās būtu vairāk 12. klasei jāskaidro šīs pirmās kārtas loma un iespēja iegūt to budžeta vietu. Būs tieši tas pats, kas iepriekšējos gados, kad visi saka: “Jā, bet mēs nezinājām,” un tamlīdzīgi, ka varēja caur šo vienoto uzņemšanu iet, nevis pēc tam, kad augstskolas pašas organizē pārējās kārtas,” skaidroja Mietule.

Visvairāk prioritāro pieteikumu vienotajā sistēmā – teju 5000 – ir iesniegti LU. Nedaudz vairāk kā 2100 – RTU, savukārt trešajā vietā ar 500 pieteikumiem ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte. 

Intervija ar Rīgas Stradiņa universitātes rektoru Aigaru Pētersonu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors Aigars Pētersons intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka pieteikšanās bakalaura studijām jau ceturto gadu pēc kārtas ir vērā ņemams reflektantu skaits, kuriem jārēķinās ar ļoti augstu iestājpārbaudījumu līmeni. Salīdzinot ar pagājušo gadu, reflektantu skaits pieaudzis par 10%. Saņemts kopumā 6301 primārās izvēles iesniegums.

Pētersons stāstīja, ka liela interese ir par medicīnas studijām, zobārstniecību, studiju programmu "Uzturs". Arī sociālajās studiju programmās esot liela studentu interese. 

RSU Studiju departamenta direktore Indra Treija norādīja: “Šobrīd “Uzturzinātnē” studiju konkurss uz vienu vietu ir aptuveni 30 studējošie. Tur ir tikai 12 valsts finansētas studiju vietas. Līdz ar to tas konkurss veidojas ļoti liels. Liels pieteikumu skaits ir saņemts arī studiju programmā “Medicīna”. Vairāk par 1000 pieteikumiem uz 200 budžeta vietām.”

Otro gadu pēc kārtas liels kāpums studiju programmai “Psiholoģija”. “Visticamāk, Covid apstākļi un šis pusotrs gads, dzīvojot ar dažādiem ierobežojumiem, ir veicinājis šīs studiju programmas popularitāti,” pauda Treija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt