Dienas ziņas

Ērces jau pamodušās

Dienas ziņas

Bez caurlaides Jūrmalā ik gadu iebrauc 30 tūkstoši

Kūtri izmanto iespēju vakcinēties

Noslēdzies Covid-19 vakcinācijas dzīvās rindas izmēģinājums; vakcinēti 1034 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīpsalas hallē un ATTA centrā Rīgā sestdien, 10. aprīlī, norisinājās Covid-19 vakcinācijas dzīvās rindas izmēģinājums. Līdz abu vakcinācijas centru slēgšanai plkst. 17 vakcīnu saņēma 1034 cilvēki, telefonintervijā Latvijas Radio atklāja vakcinācijas procesa komunikācijas koordinatore Ieva Stūre.

Stūre atzina, ka vakcinācijas centru kapacitāte bija lielāka nekā cilvēku atsaucība. Katrs vakcinācijas centrs bija saņēmis pa 1000 vakcīnas devām, bet 

Ķīpsalas hallē vakcinējās 693 cilvēki, ATTA centrā – 341. 

Juhņēviča: Izmēģinājums parāda tikai to, ka šis dzīvās rindas princips darbojas

“Šīs dienas “dzīvo rindu” izmēģinājums bija ļoti vērtīgs, jo reālajā dzīvē pārbaudījām, ka liela mēroga vakcinācijas centru kapacitāte ir vismaz pieckārt augstāka nekā šodien vakcinēto iedzīvotāju skaits. Līdz šim esam pakāpeniski un piesardzīgi plānojuši prioritāro grupu atvēršanu, cerot uz lielāku esošo atvērto prioritāro grupu iedzīvotāju gatavību vakcinēties, tostarp arī ar ''AstraZeneca'' ražoto vakcīnu “Vaxzevria”. Šodienas rezultātus ņemsim vērā, plānojot nākošos vakcinācijas procesa posmus,” pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Eva Juhņēviča par vakcinācijas dzīvās rindas izmēģinājumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Lai izdarītu secinājumus, kāpēc aktivitāte ir zemāka, ir jāvērtē, jo dzīvās rindas princips tika tikai pirmo reizi īstenots. Līdz ar to es pieļauju, ka cilvēki ir jāpieradina pie šādas lietas. Es domāju, ka šodienas izmēģinājums parāda tikai to, ka šis dzīvās rindas princips darbojas, un līdz ar to mēs to pielietosim arī masveida vakcinācijas fāzē. Mēs patreiz gatavosim grozījumus un attiecīgi iesim uz Ministru kabinetu, lai Ministru kabinets pieņem lēmumu un mēs tajā brīdī, kad iedarbinām nākamās rindas, varam veidot šo rindu plašākām grupām," telefonintervijā Latvijas Radio teica Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

ATTA centrā iedzīvotāju aktivitāte salīdzinoši zema

Par vakcināciju ATTA centrā 10.04.2021.
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

ATTA centrā vakcinācijas process dienas garumā ritēja raiti, taču arī iedzīvotāju aktivitāte bija salīdzinoši zema. Pie ieejas sastaptā jauniete Adriana ir cilvēku ar hroniskām saslimšanām grupā. Viņa zemo aktivitāti skaidro ar sabiedrības aizspriedumiem pret vakcīnu, ko novērojusi arī vienaudžu vidū.

"Es tā agrāk vēl cēlos, jo domāju, ka būs jāstāv rindā, biju gatava pat ārā stāvēt, bet, ienākot šeit, sākumā pat domāju – vai es pareizi atbraucu. Nu, mani vienaudži negrib vakcinēties, jo uzskata, ka tas nav vajadzīgs un ka mēs esam izmēģinājuma zaķīši. Bet varbūt viņi vienkārši nav slimojuši ar Covid-19. Es janvārī izslimoju un nevēlos, lai tas manā dzīvē vēl kādreiz atkārtotos," atzīst Adriana.

Turpat pie izejas sastaptie Jānis un Ineta ir vecāki smagi slimam bērnam un secina, ka process, jau nonākot vakcinācijas centrā, ir ātrs un ērts, taču valstī kopumā vakcinācijas politiku vērtē kā gausu.

Abi norāda, ka jau sen vajadzēja mēģināt izveidot šādu lielu vakcinācijas centru, taču viņiem nekas netraucēja sagaidīt arī šo dienu.

Arī Edgars ar meitu Emīliju pirms ierašanās centrā bija gaidījis lielus cilvēku pūļus un rindas. Taču abiem viss vakcinācijas process kopumā aizņēmis aptuveni pusstundu, iekļaujot reģistrāciju, konsultāciju, veidlapu aizpildīšanu, pašu vakcinācijas procedūru un vēl 15 minūšu uzgaidīšanu, lai novērotu, vai nav kādas tūlītējas alerģiskas reakcijas.

"Godīgi sakot, es pabrīnījos, ka nav rindu, jo vēlēšanās mēs visi varam aiziet vienas dienas laikā novēlēt, bet šeit nevar savakcinēt jau vairākus mēnešus. Vieniem jau ir kaut kādas bažas, jo tas ir kaut kas jauns un jāizvērtē, taču es savā prātā domāju, ka sen atpakaļ cilvēki baidījās arī no saules aptumsuma, jo tas bija kaut kas nezināms, nu, tagad baidās no vakcīnas," stāsta Edgars.

"Es arī uzticos vairāk zinātnei, nevis kaut kādiem "Facebook" publicētiem viedokļiem," piebalso Emīlija.

Vairāki sastaptie iedzīvotāji atzina, ka iepriekš ir vakcīnai pieteikušies gan pie ģimenes ārsta, gan reģistrējušies manavakcīna.lv. Taču, nesagaidot kādas ziņas par iespēju saņemt vakcīnu, pozitīvi vērtē ‘’dzīvās rindas’’ iespēju.

"Ģimenes ārsts mani nepieņēma, tad dēls mani pierakstīja tajā kopējā sarakstā, bet tad man no turienes atnāca īsziņa jau 23. martā, ka mani pieņems Carnikavā, kur es jau trīs nedēļas zvanu un prasu – kad mani vakcinēs, un arī vakar zvanīju, bet tur teica, ka nē, nebūs vakcīnas. Nu, tad es no rīta auju kājas un nācu uz šejieni un viss. Nav jānervozē vairs, vīrs arī man jau sen izpotēts, bet es pat ar to, ka esmu prioritārā grupā, gaidu kā apdullusi muša," skaidro pensionāre Līga.

Ķīpsalas hallē vakcinācija tika uzsākta agrāk

Ķīpsalas hallē vakcinācija tika uzsākta jau plkst. 8 no rīta, lai "nesaldētu ārā stāvošos", savā "Twitter" kontā ierakstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts. Savukārt ATTA centrā rinda pie ieejas neveidojās, tāpēc vakcinācija uzsākta paredzētajā laikā – plkst. 9.

Dzīvās rindas izmēģinājumā Rīgā vakcinēja tikai prioritāro grupu iedzīvotājus

Bez iepriekšēja pieraksta abos vakcinācijas centros sestdien tika vakcinēti šobrīd atvērto prioritāro grupu pārstāvji: seniori vecumā virs 60 gadiem, iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar imūnsupresiju, un smagi slimu personu aprūpētāji, informē Veselības ministras vakcinācijas projekta pārstāvji. 

Prioritāro grupu vakcinācija bez iepriekšēja pieraksta notika no plkst. 9.00 līdz 17.00.

Katrā centrā dienas laikā bija plānots izmantot 1000 vakcīnu devu. Iedzīvotāji tika aicināti uz vakcināciju nākt pakāpeniski, visas dienas garumā un rēķināties, ka kādu laiku var nākties stāvēt rindā. Iedzīvotāji jo īpaši tika lūgti ievērot arī epidemioloģiskās drošības prasības: 2 metru distanci, kā arī lietot deguna un mutes aizsegus. 

Lai nodrošinātu sekmīgu vakcinācijas procesu visas nākošās nedēļas garumā, iedzīvotāji tiek aicināti nākt tikai tad, ja tuvākās nedēļas laikā nav jau ieplānots vakcinācijas laiks kādā citā vakcinācijas kabinetā. 

Sestdienas "dzīvā rinda" bija pēdējais ģenerālmēģinājums pirms apjomīgās vakcinācijas, ko plāno rīkot tad, kad tiks saņemti solītie Covid-19 vakcīnu devu tūkstoši.

KONTEKSTS:

Sestdien, 10. aprīlī, divos lielajos vakcinācijas centros Rīgā pēc brīvas rindas principa bez iepriekšējā pieraksta un pieteikšanās vakcīnas pret Covid-19  varēja saņemt jebkurš četru  prioritāro grupu pārstāvis. Tas bija izmēģinājums brīvas rindas principam.

Pašlaik prioritāri vakcīnas pret Covid-19 var saņemt ārstniecības personas un darbinieki, sociālo aprūpes centru darbinieki un iemītnieki, personas vecumā virs 60 gadiem, personas ar hroniskām slimībām un cilvēki ar citām veselības indikācijām pēc ārsta lēmuma, personas, kas dzīvo kopā ar smagi slimiem bērniem un smagi slimu personu aprūpētāji.

Kopumā Latvijā šobrīd vismaz vienu vakcīnu saņēmuši aptuveni 8% no pieaugušajiem iedzīvotājiem.

Latvijā plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti