Panorāma

"Zīļuks" TOP3 jau ceturto mēnesi

Panorāma

Valsts no "legālās nāves" tirgoņiem nodokļus neiekasē

"Spaisa" tirgotājiem piemēros kriminālatbildību

Nosaka kriminālatbildību par «spaisu» tirgošanu (papildināts plkst. 18.38)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeima ceturtdien steidzamības kārtībā galīgajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Krimināllikumā, kas ļaus policijai aktīvāk vērsties pret „spaisu”  tirgotājiem, paredzot kriminālatbildību par jaunu, arī aizliegto vielu sarakstā vēl neiekļautu, bet bīstamo vielu glabāšanu un tirdzniecību.  

Projekts paredz noteiktu kriminālatbildību par jaunas psihoaktīvas vielas vai to saturoša izstrādājuma neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu realizācijas nolūkā un realizēšanu.

Jauna narkotiska vai psihotropa viela ir viela tīrā formā vai preparātā, ko nekontrolē atbilstoši 1961.gada ANO Konvencijai par narkotiskajām vielām vai 1971.gada ANO Konvencijai par psihotropajām vielām, bet kas var būt sabiedrības veselības apdraudējums, kurš salīdzināms ar minētajās konvencijās uzskaitīto vielu radīto apdraudējumu.

Termina „jauna psihoaktīva viela” skaidrojums ir iekļauts likumā „Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību”. Jauno psihoaktīvo vielu bīstamība ir apstāklī, ka tām ir iedarbības veidi gan uz cilvēka apziņu, gan sajūtām, gan rīcību. Lietojot šīs vielas, sekas var būt neprognozējamas - garīgās veselības pasliktināšanās, apziņas traucējumi, sirdsdarbības traucējumi, krampji, dzīvībai bīstamas traumas un nāve, teikts likuma grozījumu anotācijā.

Pēdējā laikā problēma saistībā ar jauno psihoaktīvo vielu apkarošanu ir īpaši aktuāla, jo katru nedēļu slimnīcā tiek nogādāti jaunieši, kuriem šo vielu lietošana radījusi nopietnas veselības problēmas. Pēc „Eurobarometer 2011” datiem, Latvijā jaunās psihoaktīvās vielas pamēģinājuši 9% respondentu vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Lai mazinātu šo vielu izplatību valstī, tirdzniecības ierobežošanā aktīvi ir iesaistījušās arī sabiedriskās organizācijas.

Grozījumi paredz Krimināllikumā noteikt -  „par jaunas psihoaktīvas vielas vai tāda to saturoša izstrādājuma, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai realizēšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.”

Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas, paredzēts sods - brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, vai piespiedu darbs un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

Šobrīd likums ļauj valsts iestādēm izņemt no apgrozījuma un piemērot pagaidu aizliegumu vielām, kas vēl nav iekļautas aizliegto vielu sarakstā, bet kuru kaitīgums ir acīmredzams. Tirgotājiem šādas vielas arī iepriekš bija jānodod policijai, tomēr līdz šim nepastāvēja krimināltiesiskas sankcijas par šādām vielām piemērotā pagaidu aizlieguma neievērošanu, skaidroja Juridiskā komisija.

 Komisijas pārstāvis Andrejs Judins („Vienotība”) uzsver, ka šis būs jauns instruments policijas rokās, lai izbeigtu šo ārkārtīgi bīstamo vielu izplatīšanu. Viņš skaidroja, ka atšķirībā no citām normām, kas paredz sodu par darbībām ar narkotikām, sākot ar noteiktu daudzumu, „spaisiem” nebūs noteikta daudzumu, sodu varēs saņemt, tikai pamatojoties uz konstatēto vielu.

"Pie kriminālatbildības būs iespējas saukt ikvienu cilvēku, kurš sasniedza 14 gadu vecumu, jo tas ir mūsu vispārīgais kriminālās atbildības vecums. Bet lūdzu ņemt vērā, ka arī juridiskās personas nevar tikt sodītas Mums nav sodu juridiskām personām. Bet mums ir speciālais instruments, proti, piespiedu ietekmēšanas līdzeklis. Un saskaņā ar likumu, piemēram, juridisko personu būs iespējams nolikvidēt vai piemērot naudas piedziņu, un saskaņā ar likumu maksimālā naudas piedziņa Latvijā ir 32 miljoni eiro," sacīja Judins.

Vienlaicīgi jāatceras, ka šis nav vienīgais tiesiskais līdzeklis un jau šobrīd vairākās pašvaldībās ar domes un Valsts policijas saskaņotu rīcību šis rūpals ir izspiests no legālās aprites. Valsts policijai ir plašas iespējas uz aizdomu pamata uzsākt kriminālprocesu un tā ietvaros veikt procesuālas darbības. Arī administratīvo procesa likums ļauj rīkoties, lai panākt noteiktā aizlieguma izpildi, tajā skaitā veikt aizliegto vielu izņemšanu un uzlikt piespiedu naudas sodu līdz 1425 eiro.

Saeimas deputāti arī apspriež iespēju paredzēt administratīvo atbildību psihoaktīvo vielu lietotājiem. Tāpat tiek meklēts juridiski korekts risinājums, lai aizliegtu darbības ar tādām psihoaktīvām vielām, kuras vēl nav atklātas Latvijā. Lai šo vielu izplatības ierobežošana būtu efektīva, ir ārkārtīgi svarīgi, lai pagaidām aizliegto vielu saraksts tiktu regulāri papildināts, iekļaujot tajā visas jaunās psihoaktīvās vielas, kas parādās Latvijas tirgū vai var tajā parādīties. Jaunie grozījumi ļaus Valsts policijai uzņemties aktīvāku lomu šajā procesā.

„Saskaņas centra” deputāts Andrejs Elksniņš norādīja - lai gan likumprojekts ir atbalstāms, cīņā ar „spaisiem” Saeimai priekšā vēl liels darbs. Savukārt Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Kārlis Seržants nāca klajā ar aicinājumu policijai un medijiem par to, kas būtu darāms pēc likuma spēkā stāšanās - "spaisu" bodītes iedzīt pagrīdē, bet žurālistiem - lai no leksikas pazustu vārdu savienojums "legālās narkotikas.":

Par likumprojektu pēc debatēm nobalsoja 89 deputāti, nevienam neesot pret. Tas nozīmē, ka, visticamāk, jau nākamnedēļ šie grozījumi Krimināllikumā stāsies spēkā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti