Regulējumā ir ietvertas obligātās drošuma prasības, kas jāievēro spēļu vai citu aktivitāšu iekārtu vai spēļu laukumu ražotājam, importētājam vai izplatītājam. Tāpat noteiktas obligātas pārbaudes, kas spēļu vai citu aktivitāšu iekārtu vai spēļu laukuma īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam jāveic pēc to uzstādīšanas. Noteikta arī spēļu laukumu reģistrācijas, to apkopes jeb uzturēšanas un uzraudzības kārtība.
Pēc noteikumu spēkā stāšanās paredzēts 18 mēnešu pārejas periods, kura laikā visām iepriekš un no jauna uzstādītām spēļu vai citu aktivitāšu iekārtām vai spēļu un rekreācijas laukumiem būs jānodrošina riska novērtējums.
Spēļu un rekreācijas laukumi būs jāreģistrē PTAC, kas būs bezmaksas pakalpojums. Pēc pārejas perioda beigām jauniem spēļu un rekreācijas laukumiem būs obligāti jāveic arī pēcuzstādīšanas pārbaude, ko varēs veikt akreditēts pārbaudes veicējs.
Uzraudzību šajā jomā veiks PTAC. Savukārt EM pēc pieciem gadiem veiks regulējuma darbības izvērtējumu.
"Noteikumos iekļautās spēļu un rekreācijas laukumu drošuma prasības veicinās gan lietošanā jau esošo spēļu un rekreācijas laukumu drošumu un kvalitatīvu to uzturēšanu, gan arī nodrošinās drošu vidi no jauna veidotajos spēļu laukumos. Noteikumi palīdzēs apzināties, kādi ir pienākumi un prasības, kas attiecas uz katru personu, kura ir iesaistīta procesā no spēļu un rekreācijas laukumu un iekārtu tapšanas līdz to uzstādīšanai, kā arī visā to turpmākās ekspluatācijas un uzturēšanas laikā," skaidroja EM.
Ministrijā norādīja, ka pašlaik Preču un pakalpojumu drošuma likumā noteiktas vispārīgās drošuma prasības, kas ir attiecināmas arī uz bērnu spēļu laukumiem. Bērnu spēļu laukumu un tajos esošo iekārtu uzraudzību jau veic PTAC, kas pēdējo gadu laikā veiktajās pārbaudēs konstatējis neatbilstības visos pārbaudītajos spēļu laukumos. Ik gadu dzirdēts par cietušiem bērniem drošuma prasībām neatbilstošu spēļu vai citu aktivitāšu iekārtu lietošanas dēļ.
KONTEKSTS:
Latvijā drošuma prasības publiski pieejamiem bērnu rotaļlaukumiem noteic 2013. gadā izdotās PTAC vadlīnijas. To ievērošana lielā mērā ir brīvprātīga, un vairākās pārbaudēs nācies secināt, ka ar to ievērošanu reālajā dzīvē nevedas. Pirms dažiem gadiem, apsekojot vairāk nekā 180 rotaļlaukumus, PTAC lielākajā daļā rotaļlaukumu atklāja dažādas nebūšanas. Vairāk nekā 60% apsekoto rotaļlaukumu bija salauzti un bojāti elementi, vēl biežāk laukuma pārklājums neatbilda prasībām. Šādas neatbilstības konstatētas arī atkārtotās pārbaudēs. Tādēļ EM sāka darbu pie noteikumiem, kas regulētu ne tikai drošuma prasības, bet arīdzan noteiktu atbildīgos par šo prasību ievērošanu.