Norvēģijā no nezināmas slimības gājuši bojā desmitiem suņu; arī Latvijā suņu īpašniekus aicina ievērot piesardzību

Norvēģijā ar vienādiem simptomiem miruši vairāki desmiti suņu. Atbildīgie dienesti turpina reģistrēt jaunus saslimšanas gadījumus. Kamēr nav izdevies noteikt saslimšanas cēloni, arī Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) aicina sabiedrību ievērot dzīvnieku drošības pasākumus un nepulcēties ar suņiem pasākumos vienuviet.

Izslēgta suņu saindēšanās

Norvēģijas atbildīgā iestāde nākusi klajā ar paziņojumu, ka valstī izplatījusies bīstama nezināmas izcelsmes slimība suņiem.

Desmitiem suņu sasirguši ar vienotām galvenajām pazīmēm – vemšanu un asiņainu caureju, turklāt vairums ar šiem simptomiem saslimušo dzīvnieku diennakts laikā gājuši bojā.

Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere LSM.lv norādīja, ka, izskanot informācijai par aizdomīgiem suņu saslimšanas gadījumiem Norvēģijā, Latvijas PVD ir sazinājies ar Norvēģijas Pārtikas drošības iestādi, lai iegūtu detalizētāku informāciju.

No Norvēģijas atbildīgā dienesta saņemts apstiprinājums, ka šādi saslimšanas gadījumi, kas atsevišķos gadījumos beigušies ar dzīvnieka nāvi, patiešām konstatēti, un patlaban norisinās saslimšanas gadījumu izmeklēšana.

Šobrīd kā iespējamais saslimšanas cēlonis izslēgta saindēšanās, taču turpinās laboratoriskie izmeklējumi vīrusu, baktēriju, sēnīšu un parazītu klātbūtnes noskaidrošanai.

Neizslēdz uzliesmojumu Latvijā 

Norvēģijā no nezināmas slimības gājuši bojā desmitiem suņu; dzīvnieku īpašniekus aicina būt piesardzīgiemSintija Ambote
  LVB pārstāve Lita Konopore norādīja, ka Norvēģijā uzliesmojusi "ļoti ātri progresējoša slimība no vemšanas līdz asiņainai caurejai un nāvei. Pagaidām lielākoties saslimšanas gadījumi koncentrējas ap Oslo, bet tiek saņemti ziņojumi par jauniem saslimšanas gadījumiem arī attālinātos reģionos. Runa šobrīd ir tikai par suņiem, nav informācijas, ka slimība izplatītos uz citām sugām un būtu apdraudēts cilvēks. (..) Šobrīd mums nepastāv ceļošanas ierobežojumi mums, un, ja tas ir vīruss un kādas baktērijas, tad ir riski slimības nonākšanai Latvijā dažu stundu laikā.

   

  Turklāt vakar Latvijā noritēja liela izstāde, kurā viesojās arī skandināvi. Līdz ar to veterinārārsti ir kaujas gatavībā, ka uzliesmojums var parādīties arī pie mums."

  Aicina ievērot piesardzību

  Kamēr Norvēģijas eksperti un atbildīgie dienesti joprojām meklē suņu saslimšanas cēloņus, PVD suņu īpašniekiem iesaka ievērot drošības pasākumus. Pirmkārt – ceļojot uz Norvēğiju, izvērtēt, vai ceļojumā ņemt līdzi suni un, ja iespējams, atstāt to mājās. Ja tomēr dzīvnieks paņemts līdzi, atgriežoties atpakaļ Latvijā nevajadzētu ļaut sunim kontaktēties ar citiem suņiem. 

  "Ja pēc ceļojuma suns jūtas slikti, tam ir kāda no Norvēģijas speciālistu minētajām saslimšanas pazīmēm –atkārtota vemšana, asiņaina caureja, nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu," teica PVD pārstāve. 

  Patlaban tiek pieņemts, ka suņu saslimšanas ierosinātāja pārnešanai pietiek ar netiešu saskari, un dzīvniekus var inficēt, atnesot slimību pat ar apaviem.

  Ņemot vērā, ka pagaidām par slimību zināms maz, arī LVB aicina suņu īpašniekus arī Latvijā ievērot drošības pasākumus saviem dzīvniekiem, kā arī suņu patversmēs jaunos suņus nepievienot bez karantīnas perioda.

  "Norvēģijas atbildīgie dienesti noteikuši aicinājumu cilvēkiem šobrīd ar suņiem nepulcēties nekāda veida pasākumos – suņu izstādēs, medības, suņu treniņos vai pastaigu laukumos.

  Kamēr nav zināms ierosinātājs, mums ir jāpieņem, ka tas ir ļoti stabils un pārnesams ne tikai no suņa uz suni, bet arī ar starpnieku. Vēl varam ieteikt suņu īpašniekiem pie savām dzīves vietām izveidot dezobarjeras – ar plaša spektra dezinfekcijas līdzekļiem piesūcināta lupata jānovieto pie ieejas dzīves vietā, kur noslaucīt kājas," klāstīja biedrības pārstāve.

  Norvēģijas veterinārais dienests vairākiem suņiem ir veicis pēcnāves diagnostiku un noņēmis analīzes, lai noskaidrotu, kas izraisa mistiskās slimības uzliesmojumu. Plašāka informāciju par analīžu rezultātiem dienests sniegšot pirmdien, 9. septembrī.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti