Nopirkta pēdējā brīvā vieta Rīgas 2. Meža kapu kolumbārijā. Kāda situācija ar brīvajām kapa vietām Latvijas pašvaldībās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgā aizvadītajā nedēļā nopirkta pēdējā vieta kolumbārijā, kuru 2017. gada februārī atklāja Rīgas 2. Meža kapos, tādēļ nākotnē jādomā par jaunu kolumbārija vietu radīšanu. Tikmēr tradicionālām kapu kopiņām vietas galvaspilsētā pietikšot vēl apmēram 15 gadiem. Arī citās Latvijas Radio aptaujātajās vietvarās norāda – esošos kapus nāksies paplašināt, taču vietas, kur apglabāt aizgājušos, būs vēl vismaz vairākus gadus.

Kāda situācija ar brīvajām kapa vietām Latvijas pašvaldībās?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Medijos jau izskanējušas ziņas par, piemēram, Jelgavu, kurā uztraucas par to, ka trūkst vietas, kur nākotnē apglabāt aizgājējus. Tāpat ziņots arī par Daugavpili, kurā Covid-19 laikā strauji pieaudzis jauno kapa kopiņu skaits.

Latvijas Radio apvaicājās Rīgā, Valmierā un Kuldīgā par to, kā šajās pašvaldībās redz nākotnes apbedīšanas iespējas. Rīgas Domes mājokļu un vides departamenta Kapsētu pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Gints Zēla skaidro – Rīgā ir 21 kapsēta, taču atvērtās, proti, tādas, kurās apglabā arī tos, kuriem konkrētajā kapsētā jau neatdusas kādi radinieki, ir tikai divas. Bolderājas kapsēta, kurā vietas pietikšot vēl apmēram divus līdz trīs gadus, kā arī Jaunciema kapsēta, kuru paplašinot varēs izmantot vēl apmēram 15 gadus. Tas gan nenozīmē, ka netiek kalti plāni par jau esošo kapsētu paplašināšanu.

"Šobrīd jau ir izstrādāts Sarkandaugavas kapsētas paplašināšanas projekts. Šie jautājumi, kā kapsētu paplašināšana, pilsētu teritorijā ir tomēr samērā dārgi, jo tie saistās gan ar vides pieejamību, gan arī nepieciešamību nodrošināt visas pilsētas vides prasības. Līdz ar to – Rīgas pašvaldība noteikti domā arī par to, lai esošās kapsētu teritorijas tiktu maksimāli racionāli izmantotas. Mums bija kādreizējais projekts par kolumbārija būvniecību. Šobrīd kolumbārijs ir aizpildīts, līdz ar to mums būtu pienācis laiks domāt to attīstīt," norāda Gints Zēla.

Zēla skaidro, ka pēdējās kolumbārija vietas iegādātas aizvadītajā nedēļā. Tikmēr Valmierā šobrīd pārlieku liels satraukums nav manāms. “Valmieras namsaimnieka” valdes prieksšēdētājs Ilmārs Skādulis skaidro – atsevišķas kapsētas ir paplašinātas, taču šobrīd vietas pietiek.

"Protams, Kocēnu kapos, kas mums ir aktīvākie kapi, esam paplašinājuši apbedījumu vietas. Līdz ar to atbilstoši pieprasījumam arī skatāmies, lai mums būtu piedāvājums–pieprasījums. Un, protams, jaunā novada kontekstā arī apkārtējos pagastos šobrīd ir kapsētas, kurās ir iespējams veikt apbedījumus. Vietas šobrīd pietiek," stāsta Ilmārs Skādulis.

Arī Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Artis Roberts no partijas “Kuldīgas novadam” uzskata – Kuldīgā šobrīd par atdusas vietu trūkumu vēl nav jāuztraucās.

"Mums ir apmēram 150 kapsētas visā novada teritorijā un apmēram 100 ir aktīvas. Šobrīd par jaunām kapsētām kā tādām – tas nav ļoti aktuāls jautājums. Ik pa laikam mēs veicam paplašināšanu," norāda Artis Roberts.

Vaicāti par to, vai šībrīža Covid-19 pandēmija īpaši strauji aizpilda kapus, par kapsētām atbildīgie Kuldīgā, Valmierā un Rīgā gan saka – jūtams neliels pieaugums, taču nekas ārkārtējs gan neesot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti