Dienas ziņas

Gads pēc traģēdijas Zolitūdē

Dienas ziņas

Zolitūdē sēro un piemin traģēdiju

Mednieku kolektīvi saņem dzesētavas

Nomedīto mežacūku glabāšanai mednieki saņem dzesētavas

Laikposmā no 10.līdz 14. novembrim saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina Āfrikas cūku mēra vīrusu vēl divām beigtām mežacūkām Vidzemē. Tikmēr mednieku kolektīvi saņem dzesētavas, kurās varēs uzglabāt nomedītās cūkas, kamēr saņems analīžu rezultātus un uzzinās, vai tās var lietot uzturā.  

Iepriekš gan Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis atzinis, ka arī par iespaidīgo naudas summu dzesētavas nedabūs visi mednieku klubi, jo Latvijā ir vairāk nekā tūkstoš medību iecirkņu, kas medī mežacūkas.

Baumanis arī norādījis, ka dzesētavām vajadzēja būt - kaut dažiem desmitiem - jau slimības uzliesmojuma sākumā Krievijas un Baltkrievijas pierobežā.

Trešdien dzesētavas saņēma mednieki Talsu pusē.  Dzesētavām, kas paredzētas Āfrikas un klasiskā cūku mēra ierobežošanai, kā arī Pārtikas un veterinārā dienesta nodrošināšanai ar izmeklēšanai nepieciešamajiem paraugiem, pieteikušās 105 novadu pašvaldības. Dzesētavas nonāks mednieku kolektīvu pārziņā arī Talsu novadā. Te ir reģistrēti 35 medību kolektīvi, no kuriem 18 ir noslēguši līgumu par dzesētavu iegūšanu.

„Dzesētava medību kolektīviem tiek nodota ar patapinājumu līgumu. Patapinājuma līgumu slēdz uz pieciem gadiem. Pēc izsniegšanas aptuveni divu nedēļu laikā tiks aizbraukts apsekot visas dzesētavas un konstatēts, vai atrodas norādītajās vietās,” stāstīja Talsu novada pašvaldības komunālās nodaļas speciālists Kristaps Ūdris.

Visvairāk medniekiem dzesētavas nepieciešamas siltajā laikā, tomēr tās jau tiek izsniegtas laikus, jo arī šobrīd nomedītos dzīvniekus īsti nav kur uzglabāt, kamēr tiek gaidīti analīžu rezultāti. 

„Vienkārši uzglabāt vasarā bez dzesētavas nevar tā, nebūs nekādas motivācijas vispār viņu medīt, cīnīties un ierobežot mežacūku skaitu. Varēsim medīt mežacūkas un viņas lietot uzturā; ja dzesētava nebūtu, mēs to Āfrikas cūku mēra gadījumā nevarētu darīt,” atzina  mednieku kluba “Kurši” valdes loceklis Aigars Valle.

Pašreiz Talsu novadā situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēri ir mierīga. Ik pa laikam tiek saņemta informācija par kādu beigtu dzīvnieku un tam tiek veiktas analīzes, pagaidām cūku mēris nav konstatēts.

„Pagājušā nedēļā Valdgales pagastā bija aizdomas uz Āfrikas cūku mēri, tipiskām Āfrikas cūku mēra pazīmēm, bet nu, paldies dievam, neapstiprinājās šis gadījums. Tā kā mednieki nedrīkst atslābt ne mirkli, un arī zemnieki nedrīkst atslābt ne mirkli,” stāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda.

Mednieki dzesētavas ieguva, pateicoties Latvijas Valsts mežu dāvinājumam, kuru administrē Lauku atbalsta dienests. Kopējais finansējums dzesētavu iegādei bija 970 000 eiro.

Jau ziņots, ka Āfrikas cūku mēris Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.  Līdz šim brīdi ĀCM konstatēts 150 mežacūkām 12 novadu 30 pagastos. Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 17.septembrī.       

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti