Nolietoto elektropreču savākšanas akcijā nodod arī desmitiem gadu glabātas iekārtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nolietoto elektropreču ceļš uz pārstrādi sākas, nogādājot tās šķirošanas laukumā. Latvijā izveidoti vairāk nekā 50 šādu atkritumu šķirošanas laukumi, taču joprojām lielākā daļa veco elektropreču tiek krātas un uzglabātas mājsaimniecībās vai arī izmestas tam neparedzētās vietās. Iedzīvotāju izglītošanā, mainot elektropreču šķirošanas paradumus, un veco elektropreču savākšanā iesaistās gan vietējās pašvaldības, gan “Latvijas Zaļais punkts”.

Nolietoto elektropreču savākšanas akcijā nodod arī desmitiem gadu glabātas iekārtas
00:00 / 05:08
Lejuplādēt

Ludzas ielās uzrunātie cilvēki atzīst, ka jebkuru atkritumu – tostarp arī nolietoto elektroiekārtu – šķirošana ir atkarīga no katra cilvēka attieksmes un paradumiem.

“Mēs dzīvojam privātmājā, un sadzīves elektropreces pērkam reti. Ja gadās, ka kāda sabojājas,  mēs cenšamies uzreiz tās nodot pieņemšanas punktā mūsu pilsētā, lai tas viss nekrātos. Tā ir ērtāk arī mums pašiem dzīvot, un tā var parūpēties arī par apkārtējo vidi. Pilsētā gan vietām redzu, ka cilvēki atstāj vecos televizorus pie konteineriem,” stāsta ludzāniete Inga.

Isnaudas pagasta iedzīvotāja Biruta atklāj, ka šogad viņa ir izmantojusi “Latvijas Zaļā punkta” doto iespēju piedalīties akcijā, un, piesakot savu privātmāju veco elektroiekārtu savākšanai, atbrīvojusies no gadiem krātajām vecajām mantām.

“Gan vecos ledusskapjus, gan veļas mazgājamās mašīnas, gan dekoderus, gan televizorus vecos – lielu kaudzi saliku, un viss ir novākts. Man ir, kur nolikt, tāpēc ka lauku māja liela un ir tāda vietiņa, kur var visu salikt. Tāpēc jau laikam arī sakrājās. Biju domājusi aizvest uz Rūpniecības ielu, bet es nevarēju ielikt lielgabarīta elektropreces savā mašīnā,” klāsta Biruta.

Pašvaldības uzņēmums „Ludzas apsaimniekotājs” veic atkritumu, tostarp arī nolietoto elektropreču, apsaimniekošanu Ludzas pilsētā un arī novadā.

Uzņēmuma „Ludzas apsaimniekotājs” Atkritumu apsaimniekošanas iecirkņa vadītājs Armands Rudovičs atklāj, ka daļa iedzīvotāju izmanto šādu iespēju, taču ir arī tādi, kas vecās elektropreces krāj gadiem.

“Jebkurš ludzānietis un Ludzas novada iedzīvotājs var droši atvest nolietoto elektropreci uz ''Ludzas apsaimniekotāja'' šķiroto atkritumu laukumu, kas atrodas Rūpniecības ielā 2a, un atstāt tās speciāli paredzētajā konteinerā. Tāpat ''Ludzas apsaimniekotājs'' piedāvā izvest elektrotehniku. Un tas ir maksas pakalpojums. Mums ir divi izcenojumi – mazai un lielai sadzīves tehnikai. Mazās sadzīves tehnikas izvešana maksās 5 eiro par vienu izvešanas reizi. Mazā sadzīves tehnika ir televizori, tējkannas, telefoni, tādi sadzīves sīkumi. Lielā sadzīves tehnika ir mazgājamās mašīnas, saldētavas, lielgabarīta iekārtas. To izvešana izmaksā 14 eiro,” saka Armands Rudovičs.

Ludzā tāpat kā daudzās citās pašvaldībās nav retums, ka pie sadzīves atkritumu konteineriem tiek atstāta arī lielgabarīta vecā elektrotehnika, bet konteineros tiek mestas vecas tējkannas un cita sīkā elektrotehnika.

Lai mudinātu cilvēkus nekrāt nolietotās elektropreces un nemest tās nepiemērotās vietās, arī vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” turpina Vislatvijas akciju ''Elektronikas šķiratlons”.

Kā atklāj akciju sabiedrības “Zaļai punkts” direktors Kaspars Zakulis, no

šī gada jūnija līdz novembrim vairāk nekā 20 Latvijas novados tika organizēta nolietoto un vairs nevajadzīgo elektroiekārtu, bateriju un akumulatoru pieņemšana iedzīvotāju dzīvesvietās un uzņēmumos.

“Protams ir labi, ka ir laukums, kur aizvest šo elektropreci, bet ļoti bieži iedzīvotājiem ir vai nu slinkums, vai nav ērti, vai nav transporta, tāpēc mēs gājām uz to, ka devāmies pie iedzīvotājiem. 20 Latvijas novados, kad mēs izsludinājām šīs kampaņas otro posmu, jau tika savāktas 240 tonnas elektropreču atkritumu. Trāpās arī ledusskapji un iekārtas, kas ir pat 20, 30 vai pat 40 gadus veci. Ir novadi, kur tika nodoti 1000 kilogrami un ir arī novadi, kur 10 tonnas šādu atkritumu. Vislielākais apjoms šogad ir savākts Madonas novadā, kur elektrotehnikas izvešanu no savas mājas pieteica 151 mājsaimniecība. Kopā tika savāktas 27 tonnas nolietoto elektropreču,” stāsta Kaspars Zakulis.

Pagaidām Latvijā iedzīvotāji nav pietiekami aktīvi elektropreču šķirotāji.

“Valsts vides dienesta statistikas dati rāda, ka katru gadu iegādāto elektropreču apjoms pieaug. Ja salīdzina 2017. un 2018. gadu, tas ir pieaudzis par 7% un kopumā veido 20 tūkstošus tonnu. Eiropas Sāvienības regulas nosaka, ka mums atpakaļ ir jāsavāc 40,5 %. Un nākamajā gadā šis  savākšanas apjoms jau būs 65%. Protams, ka mērķis ir cēls – lai vidē nenonāktu neviens elektropreču atkritums un tas nekļūst par piesārņojuma avotu,” uzskata Kaspars Zakulis.

Ludzā uz elektropreču atkritumu savākšanas laukumu gadā tiek atgādātas ap 20 tonnām šo atkritumu, savukārt “Latvijas Zaļā punkta” rīkotajā kampaņā, izbraucot uz mājsaimniecībām un uz vietas savācot nevajadzīgās elektropreces, Ludzas novadā tika savāktas gandrīz deviņas  tonnas nolietoto elektropreču.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti