Nolietotās elektropreces iedzīvotāji nodod kūtri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nolietotās elektropreces iedzīvotāji Latvijā atkritumu apsaimniekotājiem nodod kūtri. Lai arī tehnoloģijas strauji attīstās un patērētāji īpaši mobilās ierīces labprāt arī strauji maina, kopējais šo nodoto atkritumu apjoms kopš 2012. gada nepārsniedz 5000 tonnu.

Kādā aptaujā secināts, ka iedzīvotāji par nolietoto ierīču nodošanas iespējām netiek pietiekami informēti.

Latvijā ir reģistrētas 222 vietas, kur iespējams nodot elektrotehnikas atkritumus – vecus televizorus, ledusskapjus, mobilos telefonus un citas ierīces. Šo atkritumu apjoms, ko Latvijā vidēji gadā nodod pieņemšanas punktos, ir 4 līdz 5 tūkstoši tonnu.

Nolietotās elektropreces iedzīvotāji nodod kūtri
00:00 / 04:48
Lejuplādēt
Piecu gadu laikā apjoms ik gadu ir bijis teju nemainīgs, liecina Vides ministrijas apkopotie dati. Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere norādīja, ka “jāsāk ar to, ka patērētais apjoms visu laiku aug, 2015. gadā tirgū nonāca ap 19 000 tonnu elektrotehnikas, bet 2012.gada tie bija tikai 16 000 tonnu. Paralēli notiek arī nolietoto preču savākšana - 2012. gadā savāktas 4700 tonnas, 2015. gadā 4900 tonnas.

Nelielā nodoto ierīču apjoma iemesls Veseres ieskatā ir preču ilga glabāšana mājsaimniecībās.

Arī nozares pārstāvji apstiprina elektrotehnikas atkritumu problēmas. Tehnoloģijas strauji attīstās, un patērētāji īpaši mobilās ierīces labprāt arī strauji maina. Taču, piemēram, mobilo telefonu servisa uzņēmums “MTTC Latvija” veicis interneta aptauju, kur no 400 respondentiem 64% norādīja, ka nemaz nezina, kur lietotās mobilās ierīces iespējams nodot pārstrādei.

Servisa centra vadītājas Agneses Meijas ieskatā pietrūkst akciju, kas atgādina ierīču nodošanas iespējas un kārtību.

“Galvenie iemesli, kāpēc cilvēki savus mobilos telefonus nenodod, ir informācijas trūkums par to, kur tos iespējams nodot. Lai arī Latvijā ir simtiem nodošanas punktu, acīmredzami cilvēkiem nav šīs informācijas. Tāpat daļa iedzīvotāju atzina, ka viņiem ir motivācijas trūkums,” stāstīja Meija.

“Aptaujā secināts, ka 23% cilvēku kādreiz ir nodevuši sadzīves tehniku, jo tā ir liela, bet mazās ierīces noglabā plauktā,” piebilda Meija.

Atkritumu apsaimniekošanas likumā ir nostiprināts ražotāja atbildības princips – iekārtu ražotājiem vai izplatītājiem valstī ir jānodrošina, ka šo iekārtu atkritumi tiek savākti un pārstrādāti. To var darīt pats komersants vai slēgt līgumu ar starpnieku, kas organizē atkritumu apsaimniekošanu – pieņemšanu, šķirošanu un pārstrādi.

Viens no uzņēmumiem, kas pieņem šos atkritumus un arī pārstrādā tepat Latvijā, ir “Bao”, kura pārstāvis Ričards Rapoports gan secina, ka nodotās elektrotehnikas apjoms pieņemšanas punktos aug.

“Mūsu uzņēmumā šo atkritumu pieņemtais apjoms ir aptuveni 2 tūkstoši tonnu un ik gadu ir pieaudzis. Bezmaksas izvešanu uzņēmums ieviesis tikai pirms 2 mēnešiem, un otrajā mēnesī izvesto elektroatkritumu apjoms dubultojies. Cilvēki mums iepriekš daudz zvanīja un prasīja tādu iespēju,” stāsta “Bao” pārstāvis.

“Tāpat paši atkritumu apsaimniekotāji brauc tehnikai pakaļ, palīdz cīnīties ar nelegālajiem izvedējiem, kas izņem tikai vērtīgās komponentes un pārējo izgāž nezināmās vietās,” tendences raksturo Rapoports.

Biedrības «Latvijas zemes draugi» padomes priekšsēdētājs Jānis Ulme vērtēja, ka elektrotehnika ir vēl viena atkritumu joma, kurā Latvija krietni iepaliek citām valstīm apjomu ziņā, arī kaimiņvalstīs sistēma darbojas ar labāku rezultātu.

Vides eksperta ieskatā bez informēšanas kampaņām pašiem ražotājiem, pārdodot preci, ir jāizglīto patērētāji par tehnikas nodošanas iespējām, kad tā būs nokalpojusi.

“Iedzīvotājam bez nopietnas iedziļināšanās un piedāvājumu meklēšanas pamanīt iespējas nodot šos atkritumus nav iespējams. Tad jautājums - vai tas ir valsts vai tirgotāju uzdevums,” vaicā Ulme.

Vides ministrija arī atzinusi, ka dalītās atkritumu savākšanas laukumu tīkls Latvijā ir vēl attīstāms, proti, pakalpojums pietiekamā apmērā nodrošināts tikai 70% pašvaldību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti