Panorāma

"Sistēmas bērni": kur pārvietos "Bērnu oāzes" iemītniekus?

Panorāma

"Sistēmas bērni": specializētās audžuģimenes pusaudžiem vēl neveidos

Nolaidība pansionātā "Lauciene"

Nolaidība pansionātā «Lauciene»: sieviete atrod savu mammu guļam fekālijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pansionātā "Lauciene" konstatēta nolaidība aprūpē, un par to sešām personām piemērots rājiens. Talsu novada domes deputāts uzskata, ka pansionāta stāvoklis ir iepriekšējā vadītāja darbības sekas. Jaunā pansionāta vadītāja jau risina galvenās problēmas, tostarp atalgojumu darbiniekiem. Nav gan skaidrības, vai kolektīvs jaunās pārmaiņas pieņems.

Ritas mamma Talsu pašvaldības pansionātā "Lauciene" ir jau trīs gadus. Lauztā gūža viņu padarījusi piekaltu gultai. Rita mammu vienmēr apciemojusi regulāri, bet tieši pirms Ziemassvētkiem Rita saslimusi un mammu nākamreiz apmeklējusi pēc nepilnām divām nedēļām.

"Viņu noģērbjot, es konstatēju tās traģēdijas. Tas bija šausmīgi. Naturāls iekaisums. Tie nav izgulējumi, tas ir iekaisums, tur nav bijusi aprūpe.

Viņa ir gulējusi, godīgi sakot, savās fekālijās ar urīna piejaukumu, un tas faktiski divās trīs dienās uztaisa šitādu te [iekaisumu]," stāsta sieviete.

Saistībā ar "Laucienes" pansionātu jau vairākas dienas diskusijas izcēlušās arī sociālajā tīklā "Facebook". Tajā ievietots attēls, kurā redzama nolaidība pret kāda nu jau miruša pansionāta iemītnieka apkopšanu. Komentētāji dalījušies arī ar saviem pieredzes stāstiem par to, ka aprūpe nav pietiekama: "Tas nav nekas jauns. Kad mana mamma gulēja Laucienes pansionātā, viņai arī neviens nagus negrieza, to regulāri darīju es. Arī mati vienmēr bija saķepuši, kad aizbraucu."  

Kāds cits lietotājs raksta: "Tur izveidotā sistēma balstās uz totālu noklusēšanu, jo iemītniekiem ir stingri piekodināts nevienam neko neteikt par netīrību, ēdiena kvalitāti un tā tālāk. Divi pamperi dienā - tāda ir pansionāta norma."

Diskusijā iesaistījušies arī pansionāta darbinieki, kuri vērsuši uzmanību uz grūtajiem darba apstākļiem:

"Nepietiekams auklīšu skaits, sirmgalvju agresija un tā tālāk. Tur nav nodrošināta apsardze! Ticiet man, dabūt pa ausi ir simtprocentīga iespēja."

Problēmas "Laucienē" bijušas jau sen. 2017. gada ziņojumā uz tām norādījis arī tiesībsargs, pieminot nepietiekamu darbinieku skaitu pienācīgas aprūpes nodrošināšanai, kā arī trūkstošas higiēnas preces, piemēram, tualetes papīru. Vairākas iedzīvotāju sūdzības saņēmuši arī Talsu domes deputāti, kuri lūguši novada vadībai izvērtēt situāciju

"Es domāju, ka tās ir smagas sekas pamatā iepriekšējās vadības dēļ, iepriekšējā direktora, kas šo iestādi vadīja vairāk nekā 10 gadus. (..) Mēs pievērsām pastiprinātu uzmanību, atklājās, ka ir kriminālprocess par fiktīviem darbiniekiem, par nelikumīgu naudas pieprasīšanu no iemītniekiem," skaidro Talsu novada domes deputāts Edgars Zelderis ("Mēs – Talsiem un novadam").

Pagājušā gada vasaras sākumā gan ilggadējais "Laucienes" direktors tika atstādināts no amata, un jau četrus mēnešus pansionātam ir jauna vadītāja. Plānots arī palielināt pašvaldības finansējumu pansionātam, kas galvenokārt iztiek no uzturēšanās maksām. Tās pirms pusotra gada palielinātas par 65 eiro.

"Nav noslēpums, ka darbinieku atalgojums nav adekvāts, bet tajā pašā laikā atalgojums nevar būt par attaisnojumu tam, ka ir pavirša attieksme," bilst Talsu novada domes Sociālo un veselības lietu komitejas priekšsēdētāja Inga Gluzda.

Kopumā Laucienes pansionātā mitinās vidēji 200 iemītnieku. Darbinieki, kas ar viņiem strādā - 100, bet tie kas reāli nodarbojas ar šo cilvēku kopšanu - nedaudz virs 30.

Pēdējā laikā darbinieku slimošanas dēļ gan bijusi liela kadru mainība.

"Ja ir tik liels jaunu darbinieku skaits, nav tik vienkārši viņus uzreiz apmācīt un iesaistīt," skaidro pansionāta "Lauciene" vadītāja Dace Upleja.

Saistībā ar konkrētajām sūdzībām sešām personām esot piemērots rājiens.

"Tie noteikti ir izņēmumi, tā nav ikdiena. Ir reizēm situācijas, kad man šo informācija nesniedz, un par to man ir ļoti žēl, jo tiklīdz es saņemu informāciju, ir iespēja rīkoties," uzsver Upleja.  

Pansionāta vadītāja ir pārliecināta, ka galvenās "Laucienes" problēmas ir identificētas un tiek risinātas, tostarp - atalgojuma jautājums. Viņa arī atzīst, ka sastapusies ar pretestību no kolektīva puses, un arī atsevišķi darbinieki Latvijas Televīzijai neslēpa - ar jaunās vadības uzņemto kursu nav apmierināti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti