Sadaļas Sadaļas

Nodokļa radīto sadārdzinājumu Jelgavas novadā kompensēs ar mazāku māju pārvaldīšanas maksu

Jelgavas novada dome sēdē trešdien, 27.jūlijā, lems par daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanas maksas samazināšanu. Tā kā ar jūliju par namu pārvaldīšanu piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN), iedzīvotāju kopējie maksājumi nemainīsies, jo rēķinus samazinās tikai par nodokļa tiesu.

 

36 centu maksa par katra kvadrātmetra pārvaldīšanu noteikta tajās Jelgavas novada mājās, kuru dzīvokļu īpašnieki līdz šim nav izvēlējušies mājas pārvaldnieku.

Kā skaidro pašvaldības uzņēmums «Jelgavas novada KU», daudzām mājām mainīti kāpņutelpu logi un durvis, veikti remonti un mainītas komunikācijas, tomēr tas nav traucējis uz visām mājām izveidot vairāk nekā 100 000 eiro uzkrājumu. Ikdienas darbiem ar esošo pārvaldīšanas maksu pietiek, bet lielākām investīcijām būtu par maz.

“Kārtējiem darbiem vai māju ikdienas uzturēšanai un apsaimniekošanai tik apjomīgi uzkrājumi nav nepieciešami, savukārt tāda līmeņa investīcijām kā dzīvojamo māju renovācija (siltināšana un jumtu nomaiņa) minētie uzkrājumi ir nepietiekami," norāda "Jelgavas novada KU" vadītāja Antra Alksne.

"Tam nepieciešami vairāki desmiti, pat simti tūkstošu eiro, un parasti šādas investīcijas tiek realizētas ar ilgtermiņa aizņēmumu palīdzību. Līdz ar to virknei māju pakāpeniski pieaug pārvaldīšanas fonds, taču uzkrātos līdzekļus faktiski nav kur izmantot. Kamēr pārvaldīšanas maksa netika aplikta ar PVN, šāds uzkrājums lielu satraukumu neradīja, jo kalpoja kā ilgtermiņa “drošības spilvens” pret nemaksātājiem vai krājkase apjomīgiem nākotnes izdevumiem. Taču šobrīd, kad spēkā stājusies norma par PVN piemērošanu dzīvojamo māju pārvaldīšanas maksai, piedāvājam uzkrājumu pieauguma dinamiku piebremzēt”, skaidro Alksne.

Kā stāsta uzņēmuma vadītāja, tad ieguvēji šādai kopīpašuma pārvaldīšanas maksas samazināšanai ir ne vien iedzīvotāji, kuriem jau tā ir sarežģīti norēķināties par kopīpašuma pārvaldīšanu, bet arī uzņēmums. Nav noslēpums, ka jebkuras maksas pieaugums palielina gan ilgstošo parādnieku skaitu, gan kopējā parāda apjomu. Pakāpeniski samazinoties līdzekļu uzkrājumam, mazinātos risks arī sabalansētai uzņēmuma naudas plūsmai gadījumos, kad māju īpašnieki vēlētos lemt par pārvaldīšanas uzdevuma deleģēšanu citam pārvaldniekam un finanšu līdzekļu uzkrājumu nāktos pārskaitīt mājas īpašniekiem vai jaunajam pārvaldniekam.

“Jāatzīst, ka iedzīvotāji ar gadiem ir kļuvuši zinošāki un aktīvāk iesaistās dažādu lēmumu pieņemšanā attiecībā uz nepieciešamajiem uzlabojumiem mājā. Tas nozīmē, ka arī lēmumus par pārvaldīšanas maksu nākotnē varētu atstāt mājas īpašnieku ziņā, vienojoties ar pārvaldnieku," norāda Alksne.

"Tiesa, vispirms dzīvokļu īpašniekiem būtu jālemj par mājas pārvaldīšanas pārņemšanu no pašvaldības. Būtiski ir atzīmēt, ka, ja mājas pārvaldīšanu veic Dzīvokļu īpašnieku biedrība un tās gada apgrozījums nepārsniedz 50 000 eiro, biedrība var nereģistrēties kā PVN maksātājs, tādējādi izvairoties no PVN mājas pārvaldīšanas pakalpojumiem,” piebilst Alksne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt