Nodarbināto izglītībā liela interese par metināšanu un ēdināšanu; tehnikumos attālināti metināt nevar

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Neraugoties uz Covid-19 izraisīto dīkstāvi ēdināšanas jomā, profesionālajā pieaugušo izglītībā ir liela interese par nodarbināto personu programmu tieši ēdināšanas nozarē.  Pieprasīta ir arī metālapstrādes nozare, kur var apgūt metināšanas prasmes. Gan Liepājas, gan Ventspils tehnikums turpina strādāt arī šajos apstākļos, plānojot apmācības gan attālināti, gan klātienē.  

Liepājas Valsts tehnikuma izglītības metodiķe Aigija Kraukle, kura nodarbojas ar pieaugušo izglītības jautājumiem un vienlaicīgi vada nodarbināto personu projektu, uzsver, ka nodarbināto personu projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar Valsts izglītības attīstības aģentūru, šobrīd ir ļoti aktuāls. 

Nodarbināto izglītībā liela interese par metināšanu un ēdināšanu; tehnikumos attālināti metināt nevar
00:00 / 04:37
Lejuplādēt

“Līdz 28. februārim ir jāuzsāk 5. kārtas mācību grupu apmācība. Šajā programmā mēs piedāvājam plašu klāstu. Izveidojusies tāda situācija, ka liela interese ir tieši par ēdienu gatavošanas programmām.  Plānojam konditoru programmu, ir ēdienu gatavošanas modulis, konditorijas izstrādājumu modulis, un necerēti liela bija interese par krēmu gatavošanu un maizes cepšanu, kas ir divi moduļi kopā,” stāstīja Kraukle. 

Pārsvarā šīs programmas izvēlas sievietes, kuras grib apgūt jaunas zināšanas sevis pilnveidošanai vai vēlas uzsākt kādu savu mazo biznesu.

Vīriešiem lielāka interese ir par metināšanas programmu.

Darba dienas vidū Latvijas Radio izdodas sazināties ar Antonu Baļejevski, kurš uz Latviju no Krievijas pārcēlies dzīvot 2014.gadā un, nonākot latviskā vidē un ģimenē, ātri apguvis latviešu valodu. Sākumā valodas barjera traucējusi atrast darbu, tomēr atradies darbs ostā, vēlāk metālapstrādes uzņēmumā.

Vienu reizi Liepājas tehnikumā nodarbināto personu programmā viņš jau apguvis metināšanu, tagad mācīsies vēl vienu reizi un papildinās prasmes citā metināšanas veidā. 

“Jau trīs gadus strādāju metālapstrādes uzņēmumā kā operators. Bija interesanti kaut ko metināt. Uzzināju internetā par to programmu – mācības pieaugušajiem, un bija piedāvājums izmēģināt TIG metināšanu, es dabūju to apliecību, darbā man to vajag, un tagad es domāju par MIG metināšanu,” stāstīja Baļejevskis.

Metālapstrādes uzņēmumos tiek ieviestas arvien jaunas tehnoloģijas, un ir jāmācās, stāsta vīrietis. Metālapstrādes nozare ir aktuāla un attīstīta gan Liepājā, gan otrā lielākajā Kurzemes pilsētā Ventspilī, kur šī profesija ir pieprasīta un labāk apmaksāta, atzina Ventspils tehnikuma direktores vietniece izglītības un stratēģiskās attīstības jautājumos Ineta Burceva.

“Mūsu unikālā niša tieši piedāvāt pieaugušajiem pārprofilēties vai iegūt tālāk izglītības programmā metinātāja kompetenci, TIG kompetenci, kas ir metināšana ar alumīniju. Viens no lielākajiem darba piedāvājumiem ir tieši metinātājiem.  Mums ir modernizēta un mūsdienīga metinātava ar jaunām iekārtām, tāpēc programmu piedāvājam pieaugušajiem,” stāstīja Ineta Burceva.

Metināšanas profesiju izvēloties apgūt dažādu profesiju pārstāvji. “Pašvaldības policijas darbinieki, šoferi, ostas strādnieki u.c. Grib iegūt metināšanas prasmi un iegūt šo kvalifikāciju,” stāstīja Burceva.

Šobrīd nākas pielāgoties situācijai, lai nodrošinātu pieaugušo cilvēku apmācību. Praktiskās mācības notiks klātienē, teorētiskās attālināti, turpina Liepājas Valsts tehnikuma pārstāve. 

“Praktiskās nodarbības, ko nevar īstenot attālināti, drīkst īstenot klātienē līdz 10 cilvēku grupā. Galvenais ir kvalitāte, jo pagaršot kūku un sametināt attālināti nevar. Ceram, ka nosacījumus nemainīs. Tagad mums mācās Nodarbinātības valsts aģentūras programmas ietvaros, bezdarbniekiem praktiskās nodarbības notiek klātienē,” stāstīja Burceva.  

Tehnikumu pārstāves skaidroja, ka šajā nodarbināto personu programmā līdzmaksājums ir tikai 10%, kas ļauj cilvēkiem apgūt jaunas prasmes par samērīgām izmaksām.

Nodarbināto programma Latvijā tiek īstenota jau vairākus gadus.

Valsts izglītības attīstības aģentūras sniegtā informācija liecina, ka Latvijā mācībām pieaugušo izglītības projekta  “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide" piektajā kārtā pieteikušies 19 893 iedzīvotāji. Nākamā pieteikšanās kārta gaidāma 2021. gada pirmajā pusē. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā gandrīz 47 miljonus eiro. Kopumā projektā līdz 2023. gadam plānots mācībās iesaistīt 55 tūkstošus nodarbināto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti