Panorāma

OIK atcelšana "Latvenergo" neizputinās

Panorāma

Sola atcelt nekustamā īpašuma nodokli primārajam mājoklim

Vardarbība ģimenē: kā aiziet?

No vardarbīgām attiecībām aizgājusī Gāga-Ēķe: Tas bija grūtākais, bet pareizākais lēmums dzīvē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

“Negribu jums izdalīt kabatlakatiņus – tagad manis dēļ raudiet.” Tā saka sieviete, kura desmit gadus dzīvojusi laulībā, ciešot no vardarbības. Lēmumu aiziet viņa uzskata par visgrūtāko lēmumu savā dzīvē un vienlaikus par vispareizāko. Lai kādai palīdzētu pieņemt lēmumu, savu dzīvesstāstu, esot laulībā ar pirmo vīru, Latvijas Televīzijai uzticēja Daina Gāga-Ēķe

Viss sākās skaisti – izsapņotas attiecības ar mākslinieku, romantiski piedzīvojumi. Daudz skarbāks ir attiecību turpinājums, par ko Daina Gāga-Ēķe gatava dalīties tikai tāpēc, lai kādam, kas ir līdzīgās attiecībās, liktu aizdomāties. Viņa stāsta, ka sitiens sāpējis mazāk nekā uzskats, ka viņas viedoklis ir nevērtīgs. Ja viedoklis atšķīries, tas izraisījis konfliktus un agresiju.

"Bija kaut kādi gadījumi, nu, tur es negribu detaļās. Nu ko piebilst, zila acs, nu, spļāviens sejā. Tamlīdzīgi tādas lietas, kā tu sāc noliegt to, respektīvi, tev ir kauns par to, tu vispār par to negribi runāt, negribi par to diskutēt. Un tad tev liekas, ka tu tā kā attālinies vispār no sevis. Tu īstenībā nedzīvo savu dzīvi, tu gribi tā kā patverties kaut kādā ilūziju saliņā, un tad tā reālā dzīve ir viss pārējais," stāsta sieviete.

Laulībā ar bijušo dzīvesbiedru viņa nodzīvoja desmit gadus. Un arī no brīža, kad parādījusies pirmā apjausma, ka attiecībās viņa cieš un, iespējams, būtu jāiet prom, pagājuši tieši desmit gadi 

"Par ko es esmu gatava runāt ar tiem cilvēkiem, kuri ir šajā situācijā, jo es zinu, cik grūti tas ir un cik neviennozīmīgi tas ir. Tā situācija nav tāda – visu dienu tevi nesit, visu dienu tevi nelamā, ir kaut kādi posmi. Cilvēks ir tendēts uz pozitīvo, un gribas noticēt tam, pat ja tas ir kaut kāds īss mirklis un tu zini, ka tas turpināsies, tev gribas tam noticēt, cilvēks tā ir radīts," stāsta Gāga-Ēķe. 

Taču labāk nekļuva. Un Daina saprata, ka lielākie cietēji šajā situācijā ir bērni. Viņi redz vardarbību. Tāpēc no viņas lēmuma atkarīga bērnu nākotne.

"Ja man jāvērtē sava dzīve, tad es varu pateikt simtprocentīgi, ka tas ir visgrūtākais, ko es vispār savas dzīves laikā esmu izdarījusi - savākt tos bērnus un aizbraukt no mājām. Tas nav tā, kā tu brauc prom, nu tā – tu brauc no ienaidnieka prom, tas ir tik ļoti dalīti. Īstenībā jau tu esi dalījies ar to cilvēku ļoti ilgu savu dzīves laiku," uzsver sieviete.

Vai lēmums bija pareizs? Tūkstoškārt jā, atbild Daina. Pat ja no trīsstāvu mājas nācās pārcelties uz īrētu vienu istabu, kur jāguļ uz grīdas. 

"Man liekas vismuļķīgākais tiešām sēdēt mājās un gaidīt, ka kaut kas mainīsies, jo simt punkti – nekas nemainīsies. Nebūs tā, ka tas vīrietis pēkšņi kļūs par citu cilvēku, pēkšņi viņš novērtēs to, ka tu esi tik daudz ieguldījusi," uzsver Gāga-Ēķe.

Daina jau laikus sāka gatavoties, lai iegūtu finansiālo patstāvību, lai, sākot dzīvot atsevišķi, būtu darbs. Būtisks bijis arī  tuvinieku atbalsts. Grūtākais bijis noticēt sev, ka tas ir iespējams.

"Es domāju, ka ir jābūt vēlēšanās - es gribu savādāk, es gribu, lai vīrs mani mīl, lai vīrs mani atbalsta visā, ko es daru, lai viņš uzskata mani par līdzvērtīgu cilvēku sev blakus. Tā bija mana vēlēšanās, un tā es tagad dzīvoju," uzsver Gāga-Ēķe.

Video: Pilna intervija ar Dainu Gāgu-Ēķi. Garums: 26 min. 47 sek.
 

Dainas bijušais vīrs atteicās komentēt attiecības. 

Daina nav vienīgā, kurai lēmuma pieņemšana prasīja ļoti ilgu laiku. Cerība uz vardarbības beigšanos smagākajos gadījumos ir beigusies ar cietušā smagu sakropļošanu, pat nāvi. Tāpēc arī speciālisti iesaka – šī ir vienīgā dzīve un tā nav jāpavada ciešanās.

"Ja mēs strādātu tikai ar mūsu prātu un paļautos tikai uz mūsu racionālo pusi, dzīve būtu ļoti vienkārša no vienas puses, bet diemžēl mums nāk līdzi mūsu emocionālā bagāža, kaut kāda mūsu emocionālā pieredze," norāda Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas ārsts psihoterapeits Artūrs Miksons

"Nevajag palikt kopā, ja ir nemitīgi strīdi un ja vecāki nespēj strīdos savaldīt savas emocijas. Viens ceļš ir meklēt veidu, kā mēs varam aiziet atpakaļ viens pie otra, bet ir skaidrs, ja tur ienāk vardarbība, tad droši vien veselīgāk ir šķirties un uzturēt attiecības kā vecākiem, nevis kā partneriem. Ņemot vērā, ka tas atstās negatīvas sekas uz bērnu," piebilst centra "Dardedze" psiholoģe Līga Rēdliha.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti