No nabadzības apkarotājiem gaida idejas depresijas mazināšanai un atbalstu ģimenēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nabadzības mazināšanas darba grupa piektdien pirmajā sēdē vienojās par pieņemamāko modeli, kā mērīt nabadzības vērienu Latvijā. Tas pēcāk ļaus noteikt efektīvākos pasākumus problēmas mazināšanai.

Darba grupa, kur iekļauti dažādu ministriju speciālisti un arī Saeimas deputāti, vienojās analizēt nevienlīdzību pēc tā sauktā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) modeļa. Tas ļauj kompleksi novērtēt nabadzības riskam pakļautās mājsaimniecības, ņemot vērā ienākumus, pabalstus, nodokļu atvieglojumus un citus.

Labklājības ministre Ilze Viņķele skaidro, ka šis modelis piedāvā rāmi, kurā jebkuru politikas iniciatīvu var izvērtēt, skatot kādu ietekmi tas atstāj uz mājsaimniecībām. „Tas palielina vai samazina mājsaimniecības ienākumus, tas palielina vai samazina pieeju pakalpojumiem, paplašina vai sašaurina pakalpojumu grozu. Līdz ar to katra no šīm lietām ir izmērāma un, manuprāt, tas ir labs sākums. Tas nav tā, ka jums vienkārši patīk. Tas ir izmērāms, uz kurām grupām tas atstās vislielāko ietekmi,” modeļa būtību skaidro Viņķele.

Pirmie pasākumi varētu iezīmēties vasaras sākumā, kad sāksies debates par nākamā gada budžeta iniciatīvām. Savukārt labdarības organizācijas sagaida kādus risinājumus depresijas mazināšanai laukos un atbalstu ģimenēm ārkārtas gadījumos.

Viņķele klāstīja, ka saskaņā ar Labklājības ministrijas aplēsēm šobrīd visvairāk nabadzības riskam ir pakļautas trīs mājsaimniecību grupas - daudzbērnu ģimenes, nepilnas ģimenes, kur viens vecāks audzina vienu vai vairākus bērnus, kā arī cilvēki vecumā līdz 64 gadiem, kuri dzīvo vieni. „Tātad katra iniciatīva būs jāvērtē, vai tas uz šim vislielākajam [nabadzības] riskam pakļauto iedzīvotāju grupām sniedz pozitīvu ietekmi vai nē.”

Darba grupā nevienlīdzības mazināšanai vērtēs gan vidējā termiņā īstenojamus pasākumus, piemēram, izglītības pieejamības un kvalitātes uzlabošanai. Tāpat būšot īstermiņa pasākumi, piemēram, ienākuma nodokļa atvieglojumi, par ko jau ir sāktas debates un par ko debates valdībā sāksies jau vasarā, kad skatīs visas nākamā gada budžeta iniciatīvas.

Biedrības „Ziedot.lv” pārstāve Ilze Ošāne iesaka darba grupai strādāt divos virzienos.

Pirmkārt, ģimenēm ar bērniem būtu nepieciešami kādi papildu atvieglojumi vai atlaižu sistēma, jo šobrīd daudzas šādas mājsaimniecības bieži vien dzīvo uz nabadzības sliekšņa. Otrkārt, ģimene nonāk vēl neapskaužamākā situācijā, ja kāds no vecākiem negaidīti saslimst vai paliek bez darba. Tāpēc valstij būtu jādomā par atbalsta mehānismu izveidi - vienreizēju palīdzību ģimenēm ārkārtas situācijās.

Savukārt citas labdarības organizācijas „Otrās mājas” pārstāve Lilija Paegle stāsta, viņa ikdienas darbā novērojusi lielu cilvēku depresiju, kas daudziem cilvēkiem traucē rāpties ārā no nabadzības bedres. Pat ja cilvēkam ir darbs, alga esot neliela un tas nemotivē darbam. Daudzi citi savukārt pārāk lieto alkoholiskos dzērienus un tuneļa galā gaismu neredz

Nabadzības un nevienlīdzības mazināšanas darba grupa uz nākamo sēdi sanāks pēc mēneša. Tad arī būs pabeigts Pasaules bankas pētījums par nabadzību Latvijā. Pamatojoties uz tā datiem, lielā mērā arī taps soļi nabadzības problēmas mazināšanai Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti