Pusdiena

Pusdiena 04.07.2016

Pusdiena

Arī trešajā gadā Rīgas domes uzņēmums «Aqua Riga» turpina ciest būtiskus zaudējumus

No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem turpinās mājokļu programmu jaunajām ģimenēm

No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem turpinās mājokļu programmu jaunajām ģimenēm

Otrdien, 5.jūlija, Ministru kabinets atbalstīja papildu līdzekļu piešķiršanu attīstības finanšu institūcijai „Altum”, kas izsniedz galvojumus jaunajām ģimenēm, kuras iegādājas savu pirmo mājokli.

Programmas turpināšanai nepieciešamo finansējumu – 2,5 miljonus eiro - plānots ņemt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Ar šo naudu varētu pietikt vairāk nekā 2000 galvojumu izsniegšanai.

Pirmā mājokļa atbalsta programma, kuras ietvaros ģimenes ar bērniem var izmantot attīstības finanšu institūcijas „Altum” izsniegtus galvojumus, lai saņemtu banku aizdevumus sava pirmā mājokļa iegādei, sāka darboties pērn. Tā iemantojusi tik lielu popularitāti, ka valdībai nākas meklēt papildu resursus, lai to turpinātu – šogad par resursu avotu plānots izmantot līdzekļus neparedzētiem gadījumiem.

„No uzturēšanās atļaujām veidojas ienākums, kas būs vismaz 1 vai 1,5 miljoni eiro līdz gada beigām, kā mēs plānojam. Pārējo naudu mēs izmantosim no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet ne vairāk kā 2,5 miljonus eiro. Tas nozīmē, ka mēs varam sekmīgi turpināt programmu,” skaidro ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens („Vienotība”).

Tas, cik lielu galvojumu var saņemt ģimenes, kam trūkst naudas pirmās iemaksas veikšanai par jauno mājokli, ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē. Maksimālais galvojuma apmērs ir 20% no aizdevuma pamatsummas, taču nevar pārsniegt 20 000 eiro.

Līdz šim programmas ietvaros galvojumi sniegti jau vairāk nekā 2000 jauno ģimeņu.

„Pēc mūsu aprēķiniem, šodien piešķirtais finansējums ļaus „Altum” piešķirt vēl aptuveni 2100 galvojumus mājokļu iegādei ģimenēm ar bērniem. Tātad – gandrīz dubultosim šobrīd piešķirto galvojumu skaitu. Un, balstoties uz līdzšinējo apguves tempu, varam prognozēt, ka šādu galvojumu skaitu mēs piešķirsim līdz šā gada beigām,” norāda „Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Pagaidām nav skaidrības par to, cik liels finansējums būs pieejams programmas turpināšanai pēc tam, kad nupat atvēlētā nauda būs izsīkusi. Ašeradens, atzīstot, ka viņa vadītās ministrijas budžeta programmas „Ekonomikas attīstības fonds” ienākumi no maksājumiem par termiņuzturēšanās atļaujām ir nepietiekami, cer, ka programmas turpināšanai nepieciešamā nauda tiks atrasta valsts budžetā.

„Demogrāfijas lietu padomē šis jautājums ir diskutēts, tas būs daļa no demogrāfijas paketes. Skatīsimies, es domāju, budžeta process būs ļoti sarežģīts. Augustā būs zināmi makroekonomiskie rādītāji, tad mēs sapratīsim kā šis jautājums virzīsies uz priekšu. Katrā ziņā mēs to redzam kā ļoti augstu prioritāti, patiesībā tā ir Ekonomikas ministrijas pirmā prioritāte,” saka Ašeradens.

Vienlaikus ar lēmumu par papildu naudas piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem valdība pieņēmusi arī jaunus ierobežojumus programmas izmantošanai. „Neatbalstīsim lielākus projektus par 200 000 eiro. Tas ir viens ierobežojums. Otrs – mēs neatbalstīsim tos projektus, kuros nodeva par nekustamā īpašuma darījumu pārsniegs 1500 eiro. Šī atlaide nevarēs pārsniegt 1500 eiro. Šie ir tie divi ierobežojumi, ar kuriem koalīcija bija ar mieru piešķirt līdzekļus no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem,” piebilst ministrs.

Šie ierobežojumi diez vai īpaši mazinās iedzīvotāju interesi par galvojumu izmantošanu, jo jau līdz šim vairāk nekā deviņas desmitdaļas izsniegto galvojumu ir izsniegti cilvēkiem, kas plāno iegādāties mājokļus, kuru vērtība nepārsniedz jaunos „griestus”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt