Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Aiztur Leonu Bemhenu

No Jēkabpils kapiem nozagti vēsturiski krusti

No Jēkabpils kapiem nozagti vairāki vēsturiski krusti

Jēkabpils pilsētas kapos no luterāņu kapu sektora nozagti vairāki metāla krusti, kas liecināja par baltvācu apbedījumiem no 19. gadsimta vidus līdz 20. gadsimta sākumam. Valsts policijā ir sākts kriminālprocess. Izmeklēšanu sarežģī fakts, ka nav zināms konkrēts laiks, kad krusti pazuduši, vien zināms, ka tas noticis ilgākā laika periodā.

Krustu pazušanu nejauši atklājis novadpētnieks, biedrības "Jēkabpils mantojums" vadītājs Jānis Zeps, pētot nesen publiskoto Jēkabpils kapu digitalizēto karti un tajā iekļautās fotogrāfijas. Vietās, kur kartē redzama vien zāle un lapas, agrāk bija metāla krusti, ko novadpētnieks iepriekš fiksējis fotoattēlos un kuriem viņš piešķir kultūrvēsturisko vērtību.

"Jēkabpilī bija diezgan liela baltvāciešu kopa, kas šeit dzīvoja, kuri, protams, izbrauca ārā, kad bija repatriācija 1939.-1940. gadā. Pievienotā vērtība tiem kapiem – tā bija dzīvā liecība, ka mēs varējām parādīt, ka viņi reāli šeit ir bijuši," stāsta biedrības "Jēkabpils mantojums" valdes priekšsēdētājs.

Ņemot vērā, ka Valsts policijai šobrīd nav zināms precīzs pazudušo krustu skaits, nav iespējams noteikt šo objektu materiālo vērtību.

"To kapa vietu, kur to krustu nav, varētu būt tuvu 20, bet redziet, kas par lietu. Kapu vietas, kur bija krusti iepriekš, jau sen apaugušas ar sūnu. Sūna neveidojas nedz nedēļas, nedz divu laikā. Mūsu uzmanību piesaistīja astoņas vietas, bet arī tās nav svaigi bojātas," atzīst Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirkņa priekšnieks Zigmunds Januševskis.

SIA "Cemety", kas veic Jēkabpils pilsētas kapu digitalizāciju, informē, ka krustu šajā vietā neesot bijis jau oktobra sākumā. Policija atzīst, ka tas apgrūtinās izmeklēšanu, tādēļ aicina iedzīvotāju palīdzību.

SIA "Jēkabpils pakalpojumi", kas apsaimnieko pilsētas kapus, uzsver, ka

viņiem no pašvaldības puses nav bijis dots uzdevums uzraudzīt konkrētos objektus, tādēļ arī krustu pazušana netika laikus nepamanīta.

"Jēkabpils pilsētas kapos 8,6 hektāru lielā teritorijā ir vairāk nekā 10 tūkstoši apbedījumu, vairāk nekā 14 000 mazo arhitektonisko formu, kuru uzraudzība ir faktiski neiespējama," norāda SIA "Jēkabpils pakalpojumi" valdes priekšsēdētājs Jānis Hauka.

Par soliņiem, krustiem un citām lietām atbild paši īpašnieki, bet SIA "Jēkabpils pakalpojumi" atbild par pašvaldības noteiktajiem kultūrvēsturiskajiem objektiem, kuru vidū konkrēto krustu nav bijis.

Ņemot vērā notikušo, Jēkabpils pilsētas pašvaldība sola iesaistīt biedrību "Jēkabpils mantojums", lai aktualizētu kapos esošo kultūrvēsturisko vērtību sarakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti