No ģimenēm izņemto bērnu skaits pērn pieaudzis par 15%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pagājušajā gadā par aptuveni 15% pieaudzis no ģimenēm izņemto bērnu skaits, liecina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) apkopotie dati par bāriņtiesu darbu 2017.gadā.

2016.gadā aizgādības tiesības zaudēja 1378 bērnu vecāki, savukārt 2017.gadā - 1614. Tāpat palielinājies arī ģimeņu skaits, no kurām bērni izņemti. 2016.gadā tās bija 1203, bet 2017.gadā - 1411 ģimenes.

VBTAI Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta galvenā inspektore Aija Blūma portālam LSM.lv stāstīja, ka konkrēti noteikt palielinājuma iemeslu nevar, tomēr viens no aspektiem varētu būt sabiedrības aktivitāte, ziņojot par bērniem kaitīgos apstākļos.

"Piemēram, Rīgas bāriņtiesā pagājušajā gadā strauji pieaudzis vienpersoniski pieņemto lēmumu skaits [par bērnu izņemšanu no ģimenes], kas skaidrojams ar to, ka policija pērn bija daudz vairāk šķīrusi bērnus no ģimenēm, salīdzinot ar 2016.gadu. Mēs ieguvām informāciju, ka tas saistīts ar sabiedrības aktivitātes paaugstināšanos – ar to, ka

sabiedrība kļuvusi informētāka, ka var vērsties policijā, ja bāriņtiesa nestrādā," skaidroja Blūma.

VBTAI speciāliste gan uzsvēra, ka valsts un pašvaldības iestādes strādā, lai palīdzētu vecākiem novērst kaitīgos apstākļus, kas bija bērnu apdraudoši. Tajos gadījumos, kad vecāki ir vērsti uz sadarbību un ir gatavi mainīties, tad bērni var atgriezties ģimenē. Blūma norāda, ka tādu gadījumu ir pietiekami daudz.

Dati liecina, ka pagājušajā gadā ar bāriņtiesas lēmumu aizgādības tiesības tika atjaunotas 439 vecākiem un tiesas ceļā aizgādības tiesības atguva desmit mērķtiecīgi cilvēki. Salīdzinājumam - 2017.gadā aizgādības tiesības bāriņtiesa atņēma 1411 personai, savukārt ar tiesas spriedumu tās zaudēja 608 cilvēki.

Blūma skaidroja - ja bērni ģimenē nevar dzīvot, atbildīgās iestādes mēģina nodrošināt viņu ievietošanu ģimeniskā vidē. VBTAI dati liecina, ka aizvadītajā gadā pirmo reizi audžuģimenēs ārpusģimenes aprūpe tika nodrošināta lielākam bērnu skaitam nekā aprūpes iestādēs. 

Kopumā pagājušajā gadā ārpusģimenes aprūpe tika nodrošināta 6669 bērniem.

No tiem 1173 bērni jeb 18% atradās audžuģimenēs, 4459 bērni jeb 67% atradās aizbildnībā, bet 1037 bērni jeb 15% - aprūpes iestādē. Salīdzinoši: 2016.gadā audžuģimenēs atradās 1193 bērni jeb 17% no visiem ārpusģimenes aprūpē nonākušajiem, aizbildnībā - 4548 bērni jeb 65%, savukārt iestādēs - 1216 bērni jeb 18%.

Tāpat pirmo reizi aprūpes iestādēs esošo bērnu skaits vecumā līdz trīs gadiem ir zemāks par 10% no visiem iestādēs ievietotajiem bērniem.

VBTAI speciāliste gan piebilda, ka bērnunamos joprojām 50% bērnu ir vecumā no 13 līdz 18 gadiem, kā arī 42% ir vecumā no 4 līdz 12 gadiem, kuriem, sākot skolas gaitas, pusaudžu vecumā īpaši nepieciešama stabila, ģimeniska vide. "Ģimenēm, kuras domā par atbalsta sniegšanu, vajadzētu domāt par to, kuriem bērniem visvairāk nepieciešama ģimeniskā vide," teica Blūma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti