Sadaļas Sadaļas

No Aulejas kļockām līdz Indras skalu deķiem – Krāslavas pils staļļos izveidota Amatu māja

Krāslavas pils staļļos izveidota Amatu māja. Tur varēs gan apskatīt, gan roku iemēģināt podniecības, tekstila, kokapstrādes vai Latgales kulinārā mantojuma istabā.

No Aulejas kļockām līdz Indras skalu deķiem - Krāslavas pils staļļos izveidota Amatu mājaSilvija Smagare

Šogad aprit 230 gadi, kopš tika pabeigta Krāslavas pils būvniecība. Baroka stilā celtā, vēlāk pēc klasicisma kanoniem pārveidotā pils un arī viss pils komplekss gadsimtu gaitā ir kļuvuši gan par pilsētas iedzīvotāju lepnumu, gan tūristu iecienītu vietu.

„Krāslavas pils parkam nevajadzētu paiet garām. Var iegriezties Tūrisma informācijas centrā, apskatīt un izstaigāt parku, iepazīties ar to, kā te dzīvojuši grāfi Plāteri, un pie reizes apskatīties, kāds liels darbs mums ir izdarīts,” uzsver Krāslavas Tūrisma un informācijas centra speciāliste Inga Pudnika. Viņa ved rādīt šobrīd lielāko lepnumu – atjaunotos pils zirgu staļļus, kur izveidota Amatu māja.

Inga Pudnika

„Šajos staļļos jau arī agrāk tika darinātas dažādas zirgu lietas, tāpēc kaut kāda mākslinieciska atmosfēra gaisā ir jūtama, radošuma dzirksts te joprojām ir. Taču tikai tagad te varēs nākt cilvēki un radoši izpausties. Te var redzēt podniecības darbnīcu, tā ir vislielākā – gandrīz 120 kvadrātmetri. Te ir gan aprīkojums, gan neliels ceplis un trauku kalte, un cilvēki te kopā ar meistariem varēs darboties. Te nāks mūza, te gribēsies kaut ko arī radīt. Te patiešām dzims skaistas lietas,” stāsta speciāliste.

Turpat blakus podniekiem būs vēl šim novadam raksturīgs amata – kokapstrādes un tekstila –  darbnīcas.

„Arī te projekta ietvaros ir iegādātas iekārtas, un meistars drošības nolūkos strādās aiz stikla. Šeit būs arī tekstila darbnīca, te būs stelles, ko saņemsim kā dāvinājumus no iedzīvotājiem, kuri kādreiz ir auduši. Gaidām arī meistares, kuras saglabājušas savu amata prasmi, kas labprāt to parādītu jaunajiem,” norāda Pudnika.

Un vēl Amatu mājā lielākais un arī garšīgākais Krāslavas novada lepnums – kulinārais mantojums.

„Šobrīd mēs ar to ļoti lepojamies, mums ir Aulejas kļockas, ko cilvēki labprāt izbauda un iemācās izrunāt šo vārdu. Arī visi šie interesantie latgaliešu ēdienu nosaukumi un receptes, tas viss ir mūsu, un mēs to visu gribam parādīt tālāk,” uzsver Pudnika.

Kamēr Amatu māja vēl tikai apaug ar iekārtām, senajos zirgu staļļos mājvietu radis un jau durvis atvēris Vēstures un mākslas muzejs.

„Muzejā šobrīd skatāmas gan „Pi vīna golda” ekspozīcijas. “Vecās mājas stāsts” ir atklātais krājums, ko izveidojām pērnā gada decembrī. Te var redzēt 660 eksponātus. Tas viss ir veidots kā stāsts – kā māja mainījusies laika griežos, kā mainījās mēbeles, darba rīki, trauki,” skaidro muzeja Galvenā krājuma glabātāja Alla Lomanovska.

Krāslavas pils komplekss attīstās, un tūristi tajā iegriežas nemitīgi. Tāpēc ir arī plāni un ieceres.

„Pandēmija savā ziņā veicināja lielāku vietējo tūristu pieplūdumu. Krāslavas pils komplekss attīstās visu laiku, katru gadu ir lielāki vai mazāki projekti. Īstenojot gan Eiropas Savienības, gan Valsts kultūrkapitāla fonda projektus, šobrīd prieks ir par jaunveidoto Amatu māju. Arī parkā ir atjaunoti apstādījumi, un laikam jāsāk sapņot, ka kādreiz varēs atjaunot arī pašu pili,” saka Krāslavas novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Ināra Dzalbe.

Krāslavas pils parks arī sestdienā aicina apmeklēt amatnieku un mājražotāju tirdziņu, kā arī iziet jaunatklāto parka dabas taku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt