Panorāma

Baltkrievijas vīzas Irākā arvien populāras

Panorāma

Panorāma

Konsīliji tikai atsevišķos gadījumos atliek vakcināciju

No 250 pieteikumiem ārstu konsīliji atlikuši 8 cilvēku vakcināciju pret Covid-19

Ārstu konsīliji līdz šim pieņēmuši lēmumu atlikt personas vakcināciju pret Covid-19 tikai atsevišķos gadījumos. Divās slimnīcās no izvērtētajiem vairāk nekā 250 gadījumiem lēmums atlikt vakcināciju pieņemts par astoņām personām, informēja Veselības ministrija.

Ministrija norādīja uz klīnisko universitātes slimnīcu praksi – vairumā gadījumu personām, kuras nosūtītas uz konsīliju izvērtēt vakcinācijas iespējamību, kontrindikāciju vakcinēties nav. Tie ir salīdzinoši reti gadījumi, kad konsīlijs lēmis par nepieciešamību vakcināciju atlikt.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā no 166 konsīlijiem vienā gadījumā pieņemts lēmums atlikt vakcināciju, bet Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā no 90 konsīlijiem septiņos gadījumos pieņemts lēmums atlikt vakcināciju.

Nosūtīt cilvēku pie ārsta speciālista papildu izvērtējumam vai uz ārstu konsīliju pirms vakcinācijas pret Covid-19 var ģimenes ārsts, izvērtējot cilvēka veselības stāvokli un blakusslimības.

Klīnisko universitātes slimnīcu speciālisti uzsvēra, ka personas, kurām dzīves laikā ir bijušas alerģiskas reakcijas, piemēram, pret kādiem pārtikas produktiem, atsevišķiem medikamentiem, vides alergēniem vai insektu kodumiem vakcinācija būtu veicama vispārējā kārtībā ar rutīnas novērošanu – 15 minūtes pēc vakcinācijas. Šādos gadījumos pirms vakcinācijas nav nepieciešama papildu alergologa konsultācijas un padziļinātas alergēnu testēšanas, jo pacienti pieder zema riska grupai.

Personas, kurām dzīves laikā ir bijušas alerģiskas reakcijas, kas izraisījušas anafilaksi no pārtikas, atsevišķiem medikamentiem vai pēc citas vakcīnas vai medikamentu ievades, pieder vidēja riska grupai. Šādos gadījumos papildus alergologa konsultācija nav nepieciešama, bet vakcinācija veicama ar piesardzību – paredzot ilgāku novērošanas laiku – 30–60 minūtes pēc vakcinācijas.

Savukārt personām, kurām bijusi alerģiska reakcija pēc pirmās vakcīnas devas ievades pret Covid-19, dzīves laikā bijusi alerģiska reakcija pret citiem injicējamiem medikamentiem vai pret neidentificētiem medikamentiem, pieder augsta riska grupai un pirms vakcinācijas būtu nepieciešama alergologa konsultācija un padziļināta testēšana. Šādā gadījumā vakcinācija būtu veicama pēc alergologa slēdziena un rekomendāciju saņemšanas.

Līdz šim Latvijā ārstu konsīliji pieņēmuši lēmumu par vakcinācijas pret Covid-19 atlikšanu tikai atsevišķos gadījumos, pārējos gadījumos cilvēki varēja vakcināciju veikt bez kavēšanās.

Visbiežāk konsīlijs ieteicis atlikt vakcinēšanos uz noteiktu laiku, kamēr, piemēram, tiks veikts zāļu kurss onkoloģisko slimību gadījumos. Tikai vienā gadījumā ieteikt nevakcinēt, jo pacients uzsācis akūtu hematonkoloģisku ārstēšanas kursu un nav zināms, cik ilgi tas ilgs.

Veselības ministrija norādīja, ka vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām Covid-19 slimības formām. Īpaši vakcinācija nepieciešama riska grupās – senioriem un iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām.

KONTEKSTS:

Kopš 11. oktobra iedzīvotājus, kuri medicīnisku iemeslu dēļ nevar saņemt vakcīnu pret Covid-19, ģimenes ārsti var nosūtīt uz ārstu konsīliju atbilstoša lēmuma saņemšanai.

Savukārt izskatīt sūdzības un lemt par kompensācijām saistībā ar Covid-19 vakcīnu blakusparādību nodarīto kaitējumu varētu Zāļu valsts aģentūra (ZVA). Maksimālā kompensācija par smagu kaitējumu no Covid-19 potes blaknēm varētu būt 142 tūkstoši eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt