Panorāma

Ukrainas prezidenta vēlēšanās priekšgalā – V. Zelenskis

Panorāma

«Attīstībai/Par!» atbalstīs E. Levitu

No 2022. gada visām māsām – bakalaura grāds

No 2022. gada visas topošas medmāsas iegūs bakalaura grādu

Tuvāko gadu laikā medicīnas māsas sagaida izglītības reforma. Plānots, ka par māsu varēs strādāt tikai pēc bakalaura grāda iegūšanas. Trīs gadu ilgās koledžas programmas vietā topošās māsas četros gados iegūs grādu, kas viņām pavēršot daudz plašākas darba iespējas.  

Paula Stradiņa Medicīnas koledžas Jūrmalā studentes Kristena, Kristiāna un Zane izvēlējušās koledžu, nevis universitāti, tieši tāpēc, ka jāmācās tikai trīs gadi un pēc tam var sākt strādāt, tā ir bezmaksas izglītība un ir iespējas saņemt stipendiju. Un pēc tam ir iespēja arī saņemt bakalaura vai maģistra grādu.

Pēc 3 gadiem koledžā bakalaura diplomu māsa var iegūt universitātē, mācoties vēl vienu gadu un specializējoties ķirurģijā, anestēzijā vai citā jomā. 

Darba grupa secināja, ka šāda divpakāpju izglītība ir nesamērīga, nepamatota un ir slogs māsām. Tāpēc izstrādāta jauna izglītības reforma, kas paredz māsām bakalaura izglītību.

“Kāpēc vajag sadārdzināt? Kāpēc šobrīd tas tiek darīts? Ir krīze! Reorganizācija reorganizācijas pēc? Vai tur ir merkantilas intereses? Mēs mācām 900 studentes. Vienkārši noņemt koledžām studentus?” neizpratni pauda P.Stradiņa Medicīnas koledžas direktore Ilga Eriņa.

Savukārt Latvijas Universitātes P. Stradiņa Medicīnas koledžas Ārstniecības katedras vadītāja Iveta Strode prognozēja, ka samazināsies studējošo skaits, “jo izvēlēties četrus gadus, nenokļūstot darba tirgū, ir grūti. Tie, kas nāk, ir orientēti uz praktisku darbošanos. Un līdz ar to šis trīs gadu cikls ir pielāgojams situācijai, kas Latvijā nepieciešams.”

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžas direktora vietniece Sarmīte Villere norādīja, ka reforma nozīmēs, ka būs “viens gads, kad vispār nebūs [medmāsu] izlaiduma, pie mūsu jau tā grūtās situācijas”.

“Šis pasākums ir jāaptur un jāiet lielākā publiskā diskusijā ar darba devējiem,” uzskata Villere.

Latvija ir viena no tām valstīm Eiropas Savienībā, kur ir māsas ar viszemāko izglītības līmeni - oponē Latvijas Māsu asociācijā. Māsas jau sen vairs nav ārsta norāžu izpildītājas, bet dara daudz vairāk.

“Māsa strādā komandā, māsa vada citus, augstākā izglītība ir drošība mūsu sabiedrībai!” sacīja Latvijas Māsu asociācijas valdes locekle Dita Raiska.

Latvijas Māsu asociācijas valdes locekle Ilze Neparte piebilda, ka ar jauno izglītības reformu ieguvums būs jebkurai māsai un jebkuram darba devējam.

“Tā būs brīva pārvietošanās darba tirgū. Mēs strādāsim profesijā, nevis šaurā specializācijā. Tagad, ja man ir operācijas māsas sertifikāts, es varu strādāt tikai operāciju zālē. Pat nodaļā mani neņem. Ja es būšu vispārējās aprūpes māsa, es varēšu strādāt jebkur,” skaidroja Neparte.

Tām māsām, kuras koledžu beigušas pasen vai izglītību ieguvušas padomju laikā, universitātē nebūs jāatgriežas.

Un tieši medicīnas koledžas, kas jau ir kādas universitātes sastāvdaļa, varētu kļūt par vietu, kur māsas iegūs bakalaura grādu.

Veselības ministrijā māsu izglītības reformu atbalsta.

“Visā pasaulē tas standarts ir iespējami universālākām prasmēm apveltīta māsa, kas mācās četrus gadus, kura ir prakses tiesīga pēc šo četru gadu apmācības kursa; ja ir vēlme īpaši specializēties, tad ir 3-6 mēnešu papildizglītība,” skaidroja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).  

“Tieši šādu redzējumu ministrija ir sagatavojusi ciešā sadarbībā ar Māsu asociāciju, un tas ir standarts, kuru ar pārejas periodu  piemēros arī Latvijā,” sacīja ministre.

Apmācības programma jāsagatavo trīs gadu laikā. 2022. gada 1. septembrī sāks mācīties pirmās māsas, kas izglītību iegūs jau bakalaura, ne vairs koledžas līmenī.   

8 komentāri
Sandra Dille (Veinberga)
Māsu darbs no bakalaura grāda iegūšanas nekādi nemainīsies. Uzskatu, ka šī ideja tā ir kārtējā naudas atmazgāšana...
Zane Līvmane
Jautājums, vai mums vispār būs topošās medmāsas?
Anonīms lietotājs 33752
Latvijas māsa ņemsies ar visiem bakaluriem ,kamēr baltkrievu māsai paprasīs papīrīti un pāris mēneši kursi
Anonīms lietotājs 33752
Murgs . Man vairs nav sapratne . Akadēmiskās māsa , bakalurs ,medmāsa maģistrs . Kas vēl ? Pieliekam vēl kādu gadu ,divus pie mācībām .
Normunds Kārkliņš
Ietaupīto naudu vienotība iztērēs, dodot pasūtījumus saviem pietuvinātajiem. Kārtējā valsts izzagsana. Valstī ir 6% idiotu, kas balso par Vienotību.
Normunds Kārkliņš
Izglītības mafija plosās uz nebēdu. Mums nav citas problēmas medicīnā? Kā Vienotība pie varas, tā sākas uzliksana, apliksana, nogrišana, konsolidēšana. Bakalaurs būs par maksu. Atveriet savus makus, māsas! Stulbeņi!
Anonīms lietotājs 6871
22483. "Viņām ir liegta iespēja kādreiz dzīvē studēt maģistrantūrā". Nav liegta, - pēc koledžas jebkurā laikā nomācoties 1 papildus gadu, var iegūt bakalauru, un ceļš uz maģistru vaļā! Šis vairāk izskatās pēc nejēdzīgā lēmuma pirms laba laika, kad bērnudārzu audzinātājām pieprasīja obligātu augstāko, ar pedagoģisko profeni vairs it kā nepietika. Kas notika? Tās, kuras nespēja vai negribēja studēt, bija spiestas aiziet, jo neviens viņām par audzinātāju palīgiem palikt neļāva. Sākas totāls audzinātāju trūkums, kas, šķiet, nav beidzies vēl šodien. Rezultātā - izčakarētas dzīves, sagrauts pirmskolas prestižs, rindas uz b/d nesarūk. Tagad darīsim to pašu? Ja TV kāds tur apgalvoja, ka māsu vecums pārsvarā ir ap un virs 50, ja atalgojums ir nejēdzīgs, ja māsu trūkst jau tagad, tad, ko, ir plāns pilnībā sagraut šo sfēru? Māsa ir praktiska profesija, darbs ar rokām, to iegūst ne jau 4 gadus solus deldējot, bet ikdienā vingrinoties.
Anonīms lietotājs 22483
Pats tu eso stulbenis. Tās māsas reāli mācās tikpat cik pārējie, kas iegūst bakalauru, bet viņām ir vidējā profesionālā tāpat kā kaut kādiem elektriķiem vai metinātājiem. Viņām ir liegta iespēja kādreiz dzīvē studēt maģistrantūrā, lai, piemēram, kļūtu par farmaceitu. Un tad sanāk tā, ka cilvēks, kas beidzis parastu bioloģijas bakalauru, var studēt maģistrantūrā farmāciju, bet māsa nevar, lai gan viņai ir vairāk zināšanu medicīnā.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti