No 1. novembra plāno ātros Covid-19 testus iekļūšanai ārstniecības iestādē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Iekļūšanai ārstniecības iestādēs cilvēkiem būs jāveic Covid-19 ātrais antigēnu tests, paredz otrdien valdības atbalstītais Veselības ministrijas (VM) informatīvais ziņojums. Sistēmu plānots ieviest no 1. novembra.

Veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš pastāstīja, ka ātrie antigēnu testi medicīnas iestādēs ir nozīmīgi, lai nodrošinātu, ka Covid-19 transmisija tajās nenotiek. Tādējādi plānots arī samazināt saslimušo vai mājas karantīnā esošo mediķu skaitu.

Bērziņš Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdienā" norādīja, ka testi būs bez maksas un tos paņems turpat pie ieejas ārstniecības iestādē. Ja tests būs negatīvs, tad varēs saņemt pakalpojumu. Ja tests būs pozitīvs, cilvēkam lūgs doties uz laboratoriju un nodot precīzāku testu, un tad doties pie ārsta, kad būs zināms tā rezultāts.

Savukārt, ja pakalpojums ir neatliekams, cilvēks saņems veselības aprūpi, taču to darīs epidemioloģiski droši, ārstiem būs jāvelk arī speciālais apģērbs.

Ārstniecības iestādēm tiks piešķirts attiecīgi tik daudz testu, cik iepriekš bijis to apmeklētāju skaits. Būs nepieciešami nedaudz vairāk kā miljons testu mēnesī, lai apgādātu ģimenes ārstus, sekundārās ambulatorās aprūpes ārstus un zobārstus. Tas paredzēts valsts iestādēm.

Lai jauno sistēmu varētu ieviest, novembrī nepieciešami papildu 5,26 miljoni eiro. Plānots, ka sistēma ilgs līdz ārkārtējās situācijas beigām – 11. janvārim. Tādēļ no 1. decembra līdz 2022. gada 11. janvārim vajadzēs vēl 7,13 miljonus eiro.

Tāpat plāno rīkoties arī ar Neatliekamā medicīnas palīdzības dienesta (NMPD) izsaukuma laikā, veicot cilvēkam ātro antigēnu testu. No 26. oktobra līdz 19. novembrim NMPD testēšana tiks nodrošināta no Austrumu slimnīcas ziedotajiem 10 000 testiem, izmantojot vidēji 400 antigēnu testu dienā. Savukārt no 20. novembra līdz nākamā gada 11. janvārim NMPD būs nepieciešami 21 600 antigēni testi (vidēji 400 testi dienā atlikušajām 54 dienām), kurus saņems no Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra.

Plašāk ātros testus plāno lietot arī skolā

Drīzumā valdībā plāno iesniegt arī plašāku ātro antigēnu testu lietošanu citviet sabiedrībā.

Veselības ministrijas pārstāvis Bērziņš klāstīja, ka ātrie testi labi un ātri attīstījušies, tādēļ tos paredzēts lietot arī skolās. Tādējādi varētu pārvērtēt karantīnas procedūras skolā, kā arī atslogot laboratorijas, kurām nebūtu jāveic tik daudz testu.

Vēl izstrādes stadijā esošais plāns paredz, ka mazāko klašu skolēni ātro testu veiktu mājās kopā ar vecākiem. Skolā viņiem veiktu vēl vienu skrīninga testu. Pārējie skolēni nodotu tikai ātros testus skolā divas reizes nedēļā.

Plāna īstenošanai būtu vajadzīgi 660 000 ātro testu nedēļā un gandrīz trīs miljoni mēnesī. Izmaksas būtu no 4,45 miljoniem eiro līdz 5,94 miljoniem eiro mēnesī. 

Jau tad, kad skolā atgriezīsies 1.–3. klašu skolēni, tiks organizēts pilotprojekts, lai noskaidrotu, vai vecāki un bērni saprot, kā testi jāveic, un vai tas ir ērti. Pēc tam pakāpeniski no 15. novembra ātros testus varētu ieviest arī pārējās vecuma grupās.

Vēl arī papildus tam iecerēts, ka ātros testus varētu izmantot darbinieki publiskajā sektorā.

Publiskajā sektorā plāno skrīningu ar ātrajiem testiem divas reizes nedēļā arī vakcinētajiem darbiniekiem. Tādējādi plānots samazināt Covid-19 transmisiju. Indikatīvi testu skaits būtu, 1,6 miljoni mēnesī, un tas izmaksātu 2,4 miljonus eiro līdz 3,21 miljoniem eiro mēnesī.

Valdībā pieņem atbalstu Covid-19 skartajiem uzņēmumiem un citus lēmumus
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

"Piedāvājam risinājumu četros virzienos. Pirmais ir antigēnu testu plaša pieejamība uzņēmumos, ko jau nodrošina ārkārtējās situācijas laikā. Otrs ir šis pilotprojekts ārstniecības iestādēs. Būtiski ir arī šie testi skolās un plašāk publiskajā sektorā," stāstīja Bērziņš.

Valdībā lēmumus par antigēnu testu plašāku izmantošanu vēl nepieņēma, par to spriešana sagaidāma tuvākajās nedēļās. Valdībā ir atbalsts ātro testu pieejamībai dažādās iestādēs iespējami plašai sabiedrībai par velti vai simbolisku samaksu. Šādu pieeju ar plašāku "paštestēšanu" atbalsta arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Paredzēts, ka līdz 29. oktobrim tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas. No 20. oktobra vakara un nakts stundās, pēc pulksten 20 un līdz pulksten 5, ārpus savas dzīvesvietas var atrasties tikai noteiktu iemeslu dēļ, un jābūt aizpildītam pašapliecinājumam. Der arī, ja tas uzrakstīts uz baltas lapas.

Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti