No 1. augusta atsāpināšana dzemdībās par valsts līdzekļiem pienāksies visām sievietēm

No 1. augusta ārstniecības iestādēm epidurālā anestēzija jeb atsāpināšana dzemdībās ir jāsniedz par valsts līdzekļiem, tajā skaitā, ja vēlmi par atsāpināšanas pielietošanu izteikusi pati sieviete, informēja Veselības ministrijā.

Epidurālā anestēzija arī līdz šim bija valsts apmaksāts pakalpojums, bet tikai pie noteiktām indikācijām un pēc ārsta pieprasījuma. Tādēļ bija situācijas, kad atsāpināšana tiek veikta, bet pēc tam dzemdētājai par to piestāda rēķinu. 

Pašlaik spēkā ir saraksts, kuros gadījumos grūtniecei pienākas atsāpināšana, bet no 1. augusta to atcels. Ministrijā norādīja, ka tas tiek darīts, lai izslēgtu jebkādas interpretācijas iespējas par valsts apmaksātas epidurālās anestēzijas pielietošanu atbilstoši noteiktām medicīniskajām indikācijām, tostarp interpretācijas par šogad iekļauto indikāciju ‒ sāpju radītu paniku (uztraukumu un bailēm).

Lēmumu par to, vai konkrētajā dzemdību gadījumā atsāpināšanai nav kontrindikāciju jeb medicīniska iemesla atsāpināšanas neveikšanai (iespējams ļoti retos gadījumos), pieņems dzemdību iestādes speciālists vai anesteziologs.

Vienlaikus sieviete varēs atteikties no atsāpināšanas pielietošanas.

Latvijā gan joprojām ir ārstniecības iestādes, kas anesteziologu trūkuma dēļ nespēj nodrošināt epidurālo anestēziju. Tādēļ sievietei, izvēloties dzemdību vietu, vajadzētu pārliecināties, vai šī procedūra būs pieejama. Ja ārstniecības iestāde anesteziologa trūkuma dēļ valsts apmaksātu epidurālo anestēziju nevar piedāvāt, par to kliente pirms pakalpojuma sniegšanas ir jāinformē. 

Ministrijā norādīja – nav pieļaujams, ka atsāpināšana tiek sniegta kā maksas pakalpojums, jo tā ir valsts apmaksāta.

“Šogad pirmo reizi atsāpināšanai dzemdībās piešķīrām atsevišķu un ievērojamu finansējumu – vairāk nekā 1,3 miljonus eiro. Nevienai sievietei dzemdībās nevajadzētu būt pakļautai sāpēm tikai tāpēc, ka viņa nevar finansiāli atļauties atsāpināšanu,” komentēja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Ministrijā norādīja, ka epidurālā anestēzija dzemdībās par valsts līdzekļiem tiek sniegta arī pārējās Baltijas valstīs, kurās līdzīgi kā Latvijā ir nepietiekams anesteziologu skaits. Anesteziologu trūkums nozarē risināms ar citām metodēm, nevis sašaurinot pakalpojuma saņēmēju skaitu. Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests kopīgi ar ārstniecības iestādēm strādās pie tā, lai novērstu gadījumus, kad anesteziologs nav pieejams atsāpināšanas veikšanai dzemdībās aizņemtības dēļ operāciju zālē vai citos neatliekamos gadījumos.

Gadījumā, ja līdz 1. augustam sievietei ir atteikta valsts apmaksāta epidurālā atsāpināšana un pakalpojums ir sniegts kā maksas pakalpojums, bet ir aizdomas, ka maksājums ticis pieprasīts nepamatoti, iespējams vērsties ar iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā.  Ja pēc pacientes medicīniskās dokumentācijas un iestādes paskaidrojuma izvērtēšanas tiks konstatēts, ka sievietei bija medicīniskās indikācijas valsts apmaksātas atsāpināšanas veikšanai, ārstniecības iestādei tiks uzdots atmaksāt nepamatoti iekasēto samaksu.

Atbalstu valsts apmaksātas epidurālās anestēzijas pielietošanai pauduši arī nozares pārstāvji no Rīgas Dzemdību nama, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Vidzemes slimnīcas, Liepājas reģionālās slimnīcas, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas un Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas.

KONTEKSTS:

Portālā "Manabalss.lv" pērn tika publicēta iniciatīva par tiesībām epidurālo anestēziju dzemdību laikā bez maksas saņemt visām sievietēm, kuras to vēlas, un dažu dienu laikā tika savākti nepieciešamie 10 000 paraksti. Tika norādīts, ka anesteziologu trūkuma dēļ dažviet Latvijā šo pakalpojumu grūti saņemt pat par maksu. Valdība gan vēlāk piešķīra papildu naudu, lai pakalpojumu padarītu pieejamāku. Tomēr tik un tā atsāpināšana par valsts līdzekļiem nebija pieejama visām sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt