No 1. aprīļa atceļ gandrīz visus Covid-19 ierobežojumus. Kur vēl tie ir spēkā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 saslimstībai samazinoties, no šodienas, 1. aprīļa, atcelta lielākā daļa ierobežojumu, tostarp masku valkāšana un Covid-19 pārslimošanas vai potes sertifikāta nepieciešamība kā darbā, tā sadzīvē. Tomēr spēkā paliek daži noteikumi riska vidēs un profesijās. Savukārt par iespējamiem scenārijiem rudenī valdība apņēmusies vēl spriest. LSM.lv apkopoja, kādi noteikumi ir un kādi vairs nav jāievēro no šodienas.

ĪSUMĀ:

  • Maskas tagad jāvelk tikai ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs; arī sabiedriskajā transportā. ► Lasīt vairāk
  • Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātam jābūt darbiniekiem ārstniecības iestādēs, ieslodzījuma vietās, izglītības iestādēs. ► Lasīt vairāk
  • Skolās nevelk maskas, netaisa rutīnas testus, sertifikāti vajadzīgi tiem, kuri saskaras ar audzēkņiem. ► Lasīt vairāk
  • Covid-19 kontaktpersonas neiet karantīnā. Izņēmums ir medicīnas un sociālās aprūpes iestāžu darbinieki. ► Lasīt vairāk
  • Covid-19 kontaktpersonas 7 dienas darbā velk FFP2 maskas. ► Lasīt vairāk
  • Ieceļošanai Latvijā šobrīd nekādu ierobežojumu nav. Dodoties ceļojumā, iesaka pārbaudīt galamērķa prasības. ► Lasīt vairāk
  • Krietni samazina testēšanu, tos veic dažos gadījumos. ► Lasīt vairāk
  • Pasākumu rīkotāji, darba devēji drīkst noteikt masku valkāšanu, sertifikāta prasības, distanci. ► Lasīt vairāk

Maskas

Sākoties Covid-19 omikrona varianta vilnim Latvijā, valdība lēma atteikties no auduma masku lietošanas, ļaujot izmantot vai nu medicīniskās maskas vai vismaz FFP2 standarta respiratorus, taču no 1. aprīļa prasība par masku lietošanu tiek atcelta teju pavisam.

Maskas vairs nebūs jāvelk ne skolās, ne lielveikalos, taču prasība par tām paliek spēkā riska vidēs, proti, ārstniecības iestādēs un sociālās aprūpes iestādēs, kur tās būs jāvelk gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem.

Maskas vai respiratori jāturpina likt arī sabiedriskajā transportā, bet vairs nav jālieto taksometros vai pārvadājumos ar vieglo automašīnu. Savukārt lidojumos prasības noteiks lidsabiedrība.

Samazinoties Covid-19 izplatības riskam līdz zemam līmenim, kas varētu tikt sasniegts maijā, valdība varētu lemt par sejas masku lietošanas atcelšanu, piemēram, sabiedriskajā transportā.

Tomēr pakalpojuma sniedzēji vai darba devēji varēs paredzēt prasību valkāt maskas vai respiratorus.

Arī skolu vadība, saskaņojot to ar skolas dibinātāju, drīkstēs lemt par nemedicīniskās maskas valkāšanu skolās, bet augstskolu vadība šādu prasību varēs noteikt bez saskaņošanas.

Covid-19 sertifikāti darba vietās

No šodienas strādāt klātienē var arī personas bez Covid-19 sertifikātiem, taču darba devējam ir tiesības izvērtēt riskus un noteikt, ka uzņēmumā vai iestādē darbam ir vajadzīgs Covid-19 pārslimošanas vai potes sertifikāts, vai arī sertifikāts, kas apliecina balstpotes saņemšanu.

Tomēr dažās profesijās sertifikāts vēl būs obligāts.

Tas attieksies uz ārstniecības iestādēm, ieslodzījuma vietām un izglītības iestāžu gadījumā – uz darbiniekiem, kuriem ir tiešs kontakts ar audzēkņiem. Plašāk par prasībām izglītībā un sportā lasīt šeit.

Covid-19 sertifikāti pasākumos

No 1. aprīļa atcelti visi spēkā esošie Covid-19 drošības noteikumi pasākumos, kultūrvietās, pakalpojumu saņemšanai, proti, – apmeklējot publiskus pasākumus, vairs nav jāuzrāda Covid-19 sertifikāts.

Potes vai pārslimošanas sertifikāti vairs netiek prasīti arī no pasākumu rīkotājiem, māksliniekiem, amatiermākslas kolektīvu dalībniekiem, kultūrvietu darbiniekiem un pakalpojumu sniedzējiem.

Tāpat nav obligātas prasības publiskos pasākumos un kultūrvietās vilkt sejas maskas – tā ir brīva izvēle gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem.

Atcelti arī jebkādi apmeklētāju skaita ierobežojumi publiskos pasākumos.

Vienlaikus valdības pieņemtie noteikumi paredz iespēju rīkotājam noteikt epidemioloģiskās drošības prasības savā pasākumā, piemēram, paredzot sejas masku lietošanu, kā arī distances un plūsmu ievērošanu. Rīkotāji var arī, izvērtējot riskus, noteikt, ka pasākums vai pakalpojums pieejams epidemioloģiski drošā vidē, proti, uzrādot Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu.

Prasības izglītībā un sportā

Skolās vairs nav jāvelk maskas – tas attiecas kā uz skolēniem, tā uz izglītības iestāžu darbiniekiem. Tomēr iestādes vadītājs būs tiesīgs pieņemt ar skolas dibinātāju saskaņotu lēmumu par nemedicīnisko auduma sejas masku lietošanu.

Tikmēr augstskolās, koledžās un profesionālās izglītības iestādēs lēmums par noteikumu valkāt sejas maskas ar dibinātāju nebūs jāsaskaņo, to drīkstēs izlemt iestādes vadība.

No šodienas pārstās veikt arī Covid-19 rutīnas skrīningus, – tagad testēšana notiks dažos gadījumos, piemēram, ja parādās Covid-19 saslimšanas simptomi vai ir bijis kontakts ar Covid-19 inficētu personu mājsaimniecībā.

Izglītības iestāžu darbiniekiem, kuriem ir tiešs kontakts ar izglītojamajiem, vajadzēs Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu līdz šā mācību gada beigām.

Prasība pēc sertifikāta attieksies arī uz ēdināšanas, transporta un uzkopšanas pakalpojumu sniedzējiem, kuri nonāk saskarsmē ar izglītojamajiem.

Savukārt tie darbinieki, kuriem ir Covid-19 pārslimošanas sertifikāts, kas ir spēkā līdz 2022. gada 31. martam, ir tiesīgi strādāt līdz 30. jūnijam, proti, trīs mēnešus pēc sertifikāta termiņa beigām.

Par to, kādas prasības būs spēkā nākamajā, 2022./2023. mācību gadā, valdība vēl spriedīs.

Mājas karantīna izglītības iestāžu darbiniekiem un audzēkņiem vairs netiek noteikta.

Sportā svītrota prasība par pulcēšanās ierobežojumiem gan ārā, gan telpās.

Sporta pasākuma rīkotājs var izvēlēties pasākumu organizēt arī epidemioloģiski drošā vidē, – tad jānodrošina, ka epidemioloģiski drošā vide ir fiziski norobežota un apmeklētāju plūsma šajā vidē nepārklājas ar pārējo apmeklētāju plūsmu visā pakalpojuma vai pasākuma norises laikā.

Covid-19 slimnieku kontaktpersonu karantīna

Pēc saskarsmes ar Covid-19 slimnieku karantīna vairs attiecas tikai uz ārstniecības vai sociālās aprūpes iestādēs strādājošajiem, kuri vienlaikus drīkst arī taisīt Covid-19 testus pirms darba uzsākšanas – šo iestāžu darbiniekiem, kuri ir kļuvuši par kontaktpersonu, ir vai nu jāveic Covid-19 tests pirms darba pienākumu uzsākšanas septiņu dienu laikā vai septiņas dienas jāpaliek mājās un jāievēro karantīna.

Pārējiem pēc saskarsmes ar Covid-19 slimnieku mājās vairs nebūs jāpaliek, taču darbā nedēļu būs jāvelk vismaz FFP2 standarta respiratori bez vārsta.

Mājas karantīna nav jāievēro izglītības iestāžu darbiniekiem un izglītojamiem.

Ceļošana

No šodienas, ieceļojot Latvijā, vairs nav vajadzīgs ne Covid-19 sertifikāts, ne tests. Tas attiecas, gan ieceļojot no Eiropas, gan atgriežoties Latvijā no trešajām valstīm.

Stingrākas prasības turpmāk attieksies tikai uz ieceļotājiem no īpaši augsta riska valstīm, bet, piemēram, pašlaik Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) tādas nav noteicis.

Ieceļojot no īpaši augsta riska valstīm, prasība pēc sertifikāta vai negatīva testa neattieksies uz:

  • bērniem līdz 12 gadiem;
  • transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēja darbiniekiem;
  • jūrniekiem, kuriem jānokļūst savā darba vietā uz kuģa vai nepieciešams atgriezties no tā;
  • gaisa kuģu pasažieriem, kuri šķērso Latvijas teritoriju tranzītā, nepametot lidostas termināļus, un kuri var uzrādīt apstiprinājumu turpmākajam lidojumam nākamo 24 stundu laikā;
  • Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas saistībā ar Krievijas īstenoto karu.

Ņemot vērā, ka drošības pasākumi valstīs atšķiras, ceļotāji joprojām pirms došanās aicināti pārliecināties par galamērķa un tranzīta lidojuma valstīs noteiktajām epidemioloģiskās drošības prasībām.

Testi

Valsts apmaksātie polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testi tiks veikti tikai pēc ārsta norīkojuma gadījumos, kad ir paaugstināts risks vai testa rezultāts ietekmē ārstēšanas gaitu, piemēram, senioriem; pirms operācijām vai hospitalizācijas; veselības un sociālās aprūpes darbiniekiem.

Iedzīvotājiem vienlaikus būs iespēja veikt pašu apmaksātus PĶR testus.

Skrīninga testēšanu turpinās ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes iestādēs, ieslodzījumu vietās un speciālajās izglītības iestādēs, lai laikus novērstu lielus saslimstības uzliesmojumus.

KONTEKSTS:

Pirms diviem gadiem, 2020. gada 12. martā, Latvijā tika izsludināta pirmā mājsēde, reaģējot uz Pasaules Veselības organizācijas paziņojumu, ka Covid-19 izplatība sasniegusi pandēmijas apmērus. Tobrīd Latvijā bija reģistrēti 16 saslimušie.

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus. Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti