Krustpunktā

Brīvais mikrofons, 25. marts

Krustpunktā

Kā krīzes risinājumos var iesaistīties un palīdzēt uzņēmēji

Iespējas saņemt medicīnisko palīdzību ārkārtas situācijas laikā

NMPD varētu būtiski samazināt izbraukumu skaitu, ja Covid-19 Latvijā izplatīsies nekontrolēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ja Latvijā būs nekontrolēta saslimšana ar Covid-19, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) rūpīgi izsvērs došanos uz sekundāriem izsaukumiem, kur cilvēka dzīvība nav apdraudēta, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" teica NMPD vadītāja Liene Cipule.

Viņa skaidroja, ka, pat izņemot ārā zvanus, kas saistīti ar Covid-19 analīzēm, zvanu skaits uz 113 ir pieaudzis par 400 - 600. Ja Latvijā būs nekontrolēta Covid-19 transmisija, proti, nebūs iespējams izsekot, kā cilvēks inficējies ar vīrusu, tad visus izsaukumus NMPD uzskatīs kā iespējamus Covid-19 gadījumus. Tas nozīmē, ka mediķiem būs jāvelk aizsargtērpi, kas paņem laiku. 

"Varētu pienākt diena, kad sekundāros izsaukumus, kur nav tiešu draudu cilvēka dzīvībai, krasi samazina," norādīja Cipule. Viņa deva piemērus, ka sekundāri ir gadījumi, kad bērns pirkstu apdedzinājis ar karstu šķidrumu vai arī bērnam degunā iesprūdis lego klucītis.

Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece aicināja šādos gadījumos, kad nav draudu dzīvībai, vērsties pie ģimenes ārsta. Viņa arī norādīja, ka šādi sekundārie gadījumi parāda, cik zema Latvijā ir veselībpratība. "Mums ir maz zināšanu, kā pašiem sev palīdzēt," sacīja Aizsilniece.

Cipule arī atgādināja, ka ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 pašlaik strādā visu diennakti. Arī tur var vērsties pēc konsultācijām. 

Veselības jomas pārstāvji pārrunāja arī valdības lēmumu ierobežot atsevišķu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Paredzēts, ka tiks saglabāti tie pakalpojumi, kuri ir dzīvību glābjoši un kuri nodrošina terapijas nepārtrauktību.  

Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta pārstāve Sanita Janka skaidroja, ka plānoto operāciju un citu pakalpojumu rindas netiks izjauktas. Tās vienkārši tiks pārceltas. Un pakalpojumi atsāksies, kad Covid-19 krīze būs pārvarēta. Jomā esot diskusijas par to, kuros gadījumos operācija cilvēkam ir neatliekama. Bet arī to paredzēts izrunāt. 

Janka arī norādīja, ka ministrija uzticas ārstu spējai saprast, cik liels palīdzības apjoms nepieciešams viņu pacientiem šajā situācijā.
 
Valdība arī lēmusi, ka mediķi turpmāk nevarēs sniegt veselības aprūpes pakalpojumus vairākās ārstniecības iestādēs. Valsts kancelejā informēja, ka šādas rīcības mērķis ir maksimāli samazināt riskus, ka inficēta ārstniecības persona darba pienākumu sniegšanas ietvaros nokļūst citā ārstniecības iestādē, apdraudot pacientus un citus mediķus. Citu valstu pieredze rāda, ka ārstniecības personas ir Covid-19 augsta riska grupā tiešo kontaktu ar slimniekiem dēļ, savukārt no inficētas ārstniecības personas var inficēties gan kolēģi, gan slimnīcu pacienti, kuriem Covid-19 var noritēt smagā formā. 

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti